Rekordinio snygio fotokronika: nuo Pilaitės iki Saulėtekio

Kažkada – o taip, regis tokiais tolimais 2018-aisiais, gruodžio 7-ąją, nusprendėme skirti Vilniaus vienos dienos fotokronikai – ją galite prisiminti ČIA. Po to, deja, rubriką dėl ribotų laiko resursų teko pamiršti. Bet kai šiomis dienomis per Vilnių prašuoliavo toks snygis ir apdraba (be jokios abajonės, šios žiemos žodis-hitas), vėl išsiruošėme apsukti ratą pro sniego krūvas ir žliugtelėjusias gatves. 

Skaityti daugiau

Antakalnis: requiem M.Oginskio gatvės medinukui

Antakalnyje, M.Oginskio gatvėje, septynioliktu numeriu pažymėtas medinukas laukia savo transformacijos pradžios. Savivaldybės puslapyje paskelbtuose projektiniuose pasiūlymuose skelbiama, kad šis namas po rekonstrukcijos virs trijų aukštų daugiabučiu su anstatu.

Skaityti daugiau

Rojus prie „Grigeo”

Nuvilnijus „Grigeo Klaipėda” skandalui visuomenės ir žiniasklaidos akys nukrypo ir pagrindinę „Grigeo” įmonę, kuri, lekiant greitkeliu iš sostinės į Kauną ar į pajūrį, vilniečiams tarsi tampa paskutiniu sostinės bastionu. Ir atvirkščiai: grįžtant tuo pačiu greitkeliu namo po ilgokos kelionės, juk neretas mūsų džiaugsmingai šūkteli: „O, jau Grigiškės!”. Vadinasi, namai jau čia pat. 

Skaityti daugiau

Černobylis 24 kilometrų nuo Katedros

Kultinis HBO serialas „Černobylis” ne tik vėl privertė pasaulį prisiminti 1986-aisiais tuometinėje Sovietų Sąjungoje įvykusią atominę katastrofą, bet ir atkreipė dėmesį į Vilnių, kurio Fabijoniškės ir šiek tiek Justiniškės seriale persikūnijo į Pripetę – Ukrainos gyvenvietę visai netoli Černobylio atominės jėgainės, po katastrofos virtusia ištuštėjusia dykviete. 

Skaityti daugiau

Prezidentiniai Petraičio rūmai: sustingę 2000-ieji

Štai taip – prieš devyniolika metų prie Antakalnio žiedo, ant Neries šlaito pradėję kilti, bet taip ir nepabaigti Juozo Edvardo Petraičio (2002-aisiais spalvingasis Australijos lietuvis milijonierius kandidatavo į šalies prezidento postą) rūmai verčia naują istorijos lapą.

Skaityti daugiau

„Lakštingala” negali (ne)čiulbėti

 Sustojusio laiko sostinėje gali rasti daug kur, ir tuo didmiestis dar įdomesnis: kai kur kultūriniai sluoksniai vienas ant kito klojasi itin greitai, o kitur, žiūrėk, viskas ir liko lyg savotiškame „mauzoliejuje”.

Skaityti daugiau

Paskutinė pataisos namų vasara (nuotraukos)

Drujos gatvėje pradedamas griauti nebenaudojamas vienas didžiausių Vilniuje pramoninių pastatų kompleksas (39 pastatai), priklausantis Vilniaus pataisos namams, ir jį  juosianti tvora.  Sostinėje bus atverta maždaug 2 ha teritorija, kurioje iki 2006  m. veikė nuteistuosius įdarbinančios įmonės cechai, buvo įrengtos kitos pataisos namų patalpos – tokį pranešimą kiek daugiu nei prieš savaitę paskelbė Teisingumo ministerija.

Skaityti daugiau

Stebuklai Vilniaus kiemuose: V.Vaitkaus gatvės oazė

Kokie jie, mūsų Vilniaus kiemai? Šią vasarą išsiruošėme į misiją, kurios tikslas – rasti tuos už širdies griebiančius kiemus, greičiau primenančius ne betono ir asfalto didmiesčio džiungles, o spalvingas oazes, kuriose nėra nei nuorūkų, ne traškučių pakelių, nei kamštelių. Vietoje jų – akmenų ir augalų kompozicijos. 

Skaityti daugiau

Vilnius po tiltu: Grybauskaitė, ultras, šėtonas

Koks jis, gyvenimas sostinės patiltėse? Galbūt nemažai miestelėnų yra susidarę ne kokį įspūdį, tačiau po nuošalesniais tiltais, po kuriais neveda pasivaikščiojimų takai, gali išvysti ne tik bambalius, švirkštus, šiukšles ar tai, kas lieka organizme nesuturėta. 

Skaityti daugiau

„Kino” Vilniaus kiemuose

Turbūt dar puikiai prisimenate, kokį furorą ir naują susidomėjimo bangą britų grupe „Queen” ir jos dramatiško likimo vokalistu Freddie Mercury sukėlė visai neseniai didžiuosiuose kino ekranuose rodytas filmas „Bohemian Rhapsody”. 

Skaityti daugiau

Paskutiniai Antakalnio monstro mėnesiai

Antakalnio monstras ir primiršto Vilniaus tyrinėtojų džiaugsmas – buvęs karininkų bendrabutis L.Sapiegos gatvėje - dar kartą mėgina pajusti konversiją ir galų gale benamių lindynės statusą pakeisti į kur kas mieliau skambančių apartamentų prestižinėje Antakalnio vietoje vardą. 

Skaityti daugiau

Žemasis Pavilnys: 28-ios sustojusio laiko akimirkos

Skaičiaus 13 visai nebūtina baidytis. Tarkime, įsėdus į 13-o maršruto autobusą galima visai maloniai(arba beveik maloniai, bet apie tai žemiau) prastumti kelias valandas slampinėjant po Vilkpėdę arba Žemąjį Pavilnį - žiūrint kurią kryptį pasirinksite. 

Skaityti daugiau

Sausis Vilniaus Sibire

Nors Sibiras, kalbant apie lietuvių pasipriešinimo istoriją, joje užima nemažą vietą, tačiau Lietuvos gatvių žemėlapyje rasime tik vieną gatvę – ir ji vingiuoja Markučiuose.

Skaityti daugiau

Žemaitija viduryje Naujininkų

Nemažą dalį Naujininkų, išsidėsčiusių tarp dviejų svarbių transporto gijų – Dariaus ir Girėno bei Liepkalnio gatvių, būtų galima drąsiai vadinti mažąja Dzūkija: čia driekiasi ne tik Dzūkų, bet ir Alytaus, Varėnos, Perlojos gatvės.

Skaityti daugiau

Vilkpėdės širdis: tarp brutalumo ir kaimiškos idilės

Kas yra Vilkpėdės širdis ir kur ji yra? Vienintelio atsakymo matyt negalėtume pateikti – vieni įvardintų Vingio parką, kiti – neseniai renovuotą Savanorių pr. “maksimytę”, trečias variantas – Gerosios Vilties progimnazija (buvusi 21-a vidurinė) su prie jos prisišliejusiu baseinu “Olimpinė pradžia”. 

Skaityti daugiau

Vienos dienos fotokronika: gruodžio 7-oji

Kokia ji, gruodžio 7-oji, Vilniui? Su rytiniu sniegu žiniasklaidos priemonėse ėmė dygti nekantraujančios antraštės apie sekmadienį įvyksiančią protesto akciją, tačiau ją perspjauna naujienos apie neva nutekėjusį konservatorių planą versti valdžią. Premjeras S.Skvernelis, žinoma, nerimsta. 

Skaityti daugiau

Partizaninis perbėgimas kiemais: Vokiečių į Pranciškonų gatvę

Senais laikais, kai dar iš miegamųjų rajonų važiuodavau į A.Mickevičiaus biblioteką Senamiestyje, ši trasa būdavo tarsi savotiškas atsakymas laukiniam, niekieno netrukdomam šėliojimui Karoliniškių draustinyje, su lankais, plunksnomis plaukuose, lauželiu ir ant jų kepamais lašiniais. O štai čia iš indėno galėdavai virsti miesto pasipriešinimo dalyviu, įjungdamas vaizduotę, kad partizaninis karas su stribais verda ne miškuose, o miesto gatvėse. Ech, ta vaikystė.

Skaityti daugiau

Žiemos uostas: tarp romantikos, sąvartyno ir satanizmo

Visai šalia Šilo tilto, Žirmūnų pusėje, jau įsibėgėja vadinamojo Žirmūnų žiemos uosto sezonas. Nedideliame užutekyje snaudžia “Ryga” (tiek ir teliko Vilniaus laivyno, kadaise turėjusio keturis tokio tipo upinius laivelius), ledas jau sukaustė kelis nedidelius uosto namelius, stūksančius upės vandenyse ir dabar, žiemą, atrodančius itin romantiškai. 

Skaityti daugiau