Paskutiniai Antakalnio monstro mėnesiai

Antakalnio monstras ir primiršto Vilniaus tyrinėtojų džiaugsmas – buvęs karininkų bendrabutis L.Sapiegos gatvėje - dar kartą mėgina pajusti konversiją ir galų gale benamių lindynės statusą pakeisti į kur kas mieliau skambančių apartamentų prestižinėje Antakalnio vietoje vardą. 

Panašu, kad šį kartą vystytojams, projektu patikėjusiai bendrovei „Sapiegų apartamentai“ pasiseks, ir internetas nebeoš pasipiktinusiais balsais, kuomet ankstesni bendrabučio gaivintojai taip ir nepajėgė išjudinti šios Antakalnio rakšties, esančios vos už kelių šimtų metrų nuo beprisikeliančių Sapiegų rūmų.

10

 

 Visai šalia raudonplyčio monstro - Sapiegų rūmai. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

Bendrabučio istorija gana spalvinga – 1985 metais pastatytame raudonplyčiame daugiaaukštyje iš pradžių daugiausia buvo galima sutikti sovietinių karininkų (Sapiegų rūmuose nuo 1945-ųjų iki 1991-ųjų buvo karinių dalykų žinių šventovė – iš pradžių čia buvo įsikūrusi pėstininkų karo mokykla, vėliau – Vilniaus priešlėktuvinės gynybos radiotechnikos mokykla ir galiausiai – Vilniaus aukštoji priešlėktuvinės gynybos vadų radioelektronikos mokykla) – todėl šis namas iki šiol dažniausiai ir vadinamas karininkų bendrabučiu.

 1

Netrukus bedalių lindynė transformuosis į aparatamentus. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

2000-aisiais prasidėjo naujas namo istorijos etapas – pastatas ištuštėjo po to, kai pasirodė pranešimai, esą jo pamatus ardo požeminiai vandenys. Vėliau ši istorija apie požeminius šaltinius buvo ne kartą prisiminta ir paneigta, tačiau namas jau buvo virtęs benamių lindyne ir grafitti piešėjų treniruočių objektu: jei suspėsite, dar galite savo akimis pasigėrėti iš už statybinės tvoros šviečiančiais nemenkos apimties piešiniais. Deja, į vidų jau nebeįlįsite, tačiau vaizdelių iš monstro vidurių nesunkiai rasite interneto voratinklyje. 

Vienu metu žiniasklaidoje ne taip jau retai buvo galima sutikti pranešimų apie šiame name kilusius gaisrus, pasiglemžusius ne vieno ir ne dviejų liūdno likimo bedalių gyvybes. Tačiau kartais čia gimdavo ir pakankamai šviesių istorijų – kaip kad apie sutuoktinius, kurių meilės nesuardė nei sudegę namai, nei gyvenimas laukuose ir miške, nei gyvenimas tarp kitų bedalių Sapiegos monstre. 

Toks jau tas devynioliktas namas.

3

4

5

6

7

8

9

L.Sapiegos 19 - toks, kaip jis atrodo dabar, greit virs tik istorija. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt