Neramumai Šv.Dvasios gatvėje: kaip Hitleris valdžią ėmė

Vilniuje jau kelintą dieną vyksta susirėmimai tarp komunistų ir nacių, tačiau jų sostinės policijos kriminalinių įvykių suvestinėse nėra.

Tai BBC filmuoja atkuriamosios dokumentikos serialą „Nacių iškilimas“ („The Rise of the Nazis“). 

Nors pasaulyje jau yra sukurta nemažai ir vaidybinių, ir dokumentinių filmų apie Adolfo Hitlerio atėjimą į valdžią, tačiau BBC vėl nusprendė pabandyti žvilgtelėti į 1930-1933 metus ir žiūrovams populiariu atkuriamosios dokumentikos stiliumi papasakoti, kaip, kokiomis aplinkybėmis Vokietijoje prie valdžios vairo stojo Hitleris. 

Prieš kelerius metus BBC įvairiose Lietuvos vietose filmavo didžulės sėkmės sulaukusį vaidybinį serialą „Karas ir taika”, ir štai dabar vėl sugrįžo – šį kartą į Vilniaus gatves. Filmavimo aikštelėje tik ir skamba lietuvių kalba – ir nemaža dalis techninio personalo, ir statistai yra vietos gyventojai. O štai fiurerio vaidmuo patikėtas televizijos laidų vedėjui Andriui Rožickui. 

1

Serialo „Nacių iškilimas“ („The Rise of the Nazis“) filmavimo aikštelėje. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

Pirmadienio rytą paprastai ramybe alsuojanti Šv.Dvasios gatvelė, taip mėgstama kino kūrėjų, pasikeitė neatpažįstamai: besiplaikstančios raudonos vėliavos, ant sienų išklijuoti komunistų atsišaukimai, po gatvelę taikiai vaikštinėja praeiviai, tarsi laiko mašina atkelti iš praėjusio amžiaus ketvirtojo dešimtmečio. 

Taika ir ramybė čia truko neilgai: netrukus „civiliai”jau klausėsi nurodymų, kaip jiems teks griūti ant grindinio, o į Šv.Dvasios gatvelę ėmė rinktis gana gausus būrys rudmarškinių, ryšintis raiščius su svastikomis. Šalia plušantys statybininkai vienu metu net kiek pritilo – vis dėlto nekasdien pamatysi tokį vaizdelį, kuomet pro tavo akis pražingsniuoja tvirtų uniformuotų žaliūkų būrys. 

15

Serialo „Nacių iškilimas“ („The Rise of the Nazis“) filmavimo aikštelėje. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

O štai Šv.Dvasios gatvės senbuvės, išėjusios pasivaikščioti su savo keturkoju augintiniu, visa tai nelabai stebina. „A, ir vėl kiną filmuoja”, - šypteli moteris, savo akimis šioje gatvelėje mačiusi ne vieno filmo sceną. 

Dar pusvalandis ir gatvėje imsis daryti karšta: naciai į komunistus ims pleškinti iš vieno gatvės kampo, o šie atsakys keliais šūviais iš kito gatvės galo. Tačiau ką ir kalbėti, jėgos nelygios, gatvėje lieka tysoti susišaudymo aukos. Tačiau jas per dūmų uždangą galima įžvelgti tik akies krašteliu ir iš labai toli – serialo prodiuserė atkakliai kelis fotokorespondentus, lyg ir netrukdančius darbuotis, stumia vis tolyn. Ką gi, galima suprasti – viską bus galima išvysti seriale. Tad taip ir paliekame Šv.Dvasios gatvelės apylinkes, tolumoje dar pastebėję ir pagrindinio vaidmens atlikėją A.Rožicką – tiesa, be Hitleio įvaizdžio, bet „saugomą” dviejų uniformuotų nacių kariškių. 

16

Serialo „Nacių iškilimas“ („The Rise of the Nazis“) filmavimo aikštelėje. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

Smagu matyti kuriamą kiną Vilniaus gatvėse.

Fotoreportažas iš Serialo „Nacių iškilimas“ („The Rise of the Nazis“) filmavimo aikštelės. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

2

 3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

17

18

19

20

21

22

23

24

25