Žiemos uostas: tarp romantikos, sąvartyno ir satanizmo

Visai šalia Šilo tilto, Žirmūnų pusėje, jau įsibėgėja vadinamojo Žirmūnų žiemos uosto sezonas. Nedideliame užutekyje snaudžia “Ryga” (tiek ir teliko Vilniaus laivyno, kadaise turėjusio keturis tokio tipo upinius laivelius), ledas jau sukaustė kelis nedidelius uosto namelius, stūksančius upės vandenyse ir dabar, žiemą, atrodančius itin romantiškai. 

Taip ir norisi dirstelėti, praskleisti užuolaidą – panašu, kad čia šioks toks gyvenimas vyksta, juo labiau, kad iš pagrindinio uosto pastato rūksta dūmas, o pakrantėje sukrautos malkų atsargos. 

1

Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

Įvairiuose šaltiniuose minima, kad Žirmūnų žiemos uostas buvo iškastas 1925-1927 metais, per vadinamąją lenkmečio epochą. Laivyba Neryje per ilgus dešimtmečius taip ir nesuklestėjo, tačiau štai prieš vienuolika metų Vilnius buvo per žingsnį atsidūręs nuo ambicingo plano realizavimo. 

2007 metų gegužę žiniasklaidai buvo išplatintas pranešimas, kuriame buvo teigiama, kad Vilniaus miesto taryba pritarė 9,2 ha teritorijos, esančios prie Žirmūnų žiemos uosto tarp Neries gatvės ir Neries upės, detaliojo plano konceptualiajai daliai. “Teritorija skirta Žiemos uosto įrengimui. Numatoma projektuoti stacionarią prieplauką, administracines-komercinės patalpas, vandens kelio aptarnavimo patalpas, mažųjų laivų sandėliavimo aikštelę – elingą, degalinę laivų aptarnavimui, krano aikštelę – laivų iškėlimui, krantinę. Iki šiol turima laivybos bazė sunyko, upės uostas su turima įranga technologiškai paseno.Sostinėje kuriamą turistinį vandens kelią Neries upe aptarnaus žiemos uostas ir šešios prieplaukos. Turistinis vandens kelias Neries upe tęsis nuo Verkių regioninio parko iki Lazdynų tilto, šalia turistinės trasos bus sukurta viešoji infrastruktūra. Šį kelią numatoma įrengti iki 2010 metų pabaigos, - buvo rašoma 2007 metais išplatintame pranešime. - Prieplaukas numatoma įrengti Verkių regioniniame parke, prie buvusio elingo T. Kosciuškos g., prie Baltojo tilto, Žvėryne prie A. Mickevičiaus g. ir prie Vingio parko pėsčiųjų tilto bei Lazdynuose prie "Litexpo" rūmų. Įrengiant uostą ir prieplaukas bus siekiama suformuoti Neries pakrantės "žaliąsias jungtis".

Projektą "Turistinis vandens kelias Neries upe Vilniaus mieste" buvo ketinama įgyvendinti 3 etapais. 

“Pirmojo etapo metu, iki 2008 metų rugsėjo, bus parengta techninė dokumentacija, 2009–2010 metais numatoma įgyvendinti antrąjį ir trečiąjį etapus – "Vidaus vandens kelio įrengimas" ir "Prieplaukų bei uosto statybos ir rekonstrukcijos darbai". Įgyvendinant pirmąjį etapą, Vilniaus mieste bus ištirtas Neries upės dugnas, parengta išsami galimybių studija, vandens kelio techninis projektas, atliktas poveikio aplinkai vertinimas. Taip pat bus parengti minėto žiemos uosto ir prieplaukų teritorijų detalieji planai bei techniniai projektai, - ambicngais planais dalinosi savivaldybė. - Paramos sutartis pirmajam projekto etapui įgyvendinti pasirašyta 2006 metų gruodį. Bendra šio etapo darbų vertė –1,35 mln. litų. Beveik 87 proc. reikiamų lėšų – 1,17 mln. litų bus skirta iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir Lietuvos Respublikos biudžeto. Dar 177 tūkst. litų šiam projektui skirs Vilniaus miesto savivaldybė”. 

Per tą laiką Nerimi nutekėjo daug vandens, litą pakeitė euras, A.Zuoką mero kėdėje keitė J.Imbarsas, šį – V.Navickas, pastarąjį – R.Alekna, vėl A.Zuokas, kurį 2015-ais pakeitė R.Šimašius.  27

Sudėtinga būtų pasakyti, kiek ir ko matė apgriuvę lenkmečio mūrinukai ir sovietinis angaras, tačiau šiandien čia drąsiai būtų galima nufilmuoti ne vieną sukrečiančią siaubo sceną. Sąvartyno vaizdeliai puikiai iliustruotų ne tokią jau mielą ekologinę padėtį Neries pakantėje, o pastatų sienos, išmargintos satanizmo simboliais ir atitinkamais piešinukais, galėtų įvaryti širdies priepuolį ne vienam čia užklydusiam jautresnės sielos smalsuoliui (įėjimas į teritoriją nėra saugomas). Beveik sugriuvusių mūrinukų išties gaila – panašu, kad čia stūksojo visai mieli namukai. 

Koks tolimesnis žiemos uosto likimas – neaišku. Bet galbūt mes tiesiog prastai knisomės interneto džiuglėse. Nors štai, jau nebegaliojanį, prieš du metus talpintą skelbimą apie parduodamą sklypą šalia žiemos uosto pavyko nesunkiai pastebėti. 

“Tai labai perspektyvi vieta, kadangi aplink sklypą yra suplanuota bendramiestinė inžinerinė ir transportinė infrastruktūra, suplanuota Žirmūnų žiemos uosto plėtra (projektuojama stacionari prieplauka, administracinės-komercinės patalpos, krantinė ir kt.)”, - rašoma nebegalojančiame skelbime, už 400 tūkstančių eurų siūliusiame 20 arų namų valdą ir jame stūkstantį seną 141 kv. Mūrinį namą, kuriam reikalinga rekonstrukcija. Tiesa, pažymima, kad sklype galima suręsti dar vieną vienaaukštį namuką su mansarda, o taip pat “galimybė didinti sklypo užstatymo intensyvumą keičiant jo paskirtį į rekreacinę”. 

O kol kas žiemos uoste – tylus Kalėdų laukimas.

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

28

29

Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt