Vilkpėdės širdis: tarp brutalumo ir kaimiškos idilės

Kas yra Vilkpėdės širdis ir kur ji yra? Vienintelio atsakymo matyt negalėtume pateikti – vieni įvardintų Vingio parką, kiti – neseniai renovuotą Savanorių pr. “maksimytę”, trečias variantas – Gerosios Vilties progimnazija (buvusi 21-a vidurinė) su prie jos prisišliejusiu baseinu “Olimpinė pradžia”. 

O kur dar “Gubernatorių smuklė”, “Gaisrininko sapnas”, mūsų jau apdainuotas “triptikas” “Panerys”, priklausomybės ligų centras, ligoninė su simboliniu Vilkpėdės akmeniu jos prieigose ir pramoniniai Savanorių prospekto kvartalai. Tačiau mums Vilkpėdės širdis – krikščioniška salelė, Vilniaus Šv. Jėzaus širdies Dievo Apvaizdos bažnyčia, stūksanti sovietmečio laikų blokinių namų kvartalėlyje. 

Krasnūchos (sovietmečiu taip buvo vadinamos pramoninės, gyvenamosios ir kultūrinės teritorijos, išsidėsčiusios abipus Raudonosios armijos (dabar – Savanorių) prospekto kvartalėlis, esantis tarp Savanorių, Gerosios Vilties ir Vandentiekio gatvių, iš pirmo žvilgsnio atrodo tykus ir ramus: jokių naujosios kultūros (t.y prekybos tinklų) taškų, tik gyvenamieji namai, darželis, bažnyčia ir Juozo Tallat Kelpšos konservatorija, įsikūrusi išdailintuose rūmuose. Be to, čia dar galima užtikti bendrabučius, negyvenamą didžiulį pastatą, šiek tiek medinių trobų su visais privalomais kaimo atributais ir šio kaimo pašonėje jau ruošiamą statybvietę naujiems daugabučiams. Gyvenimas kaip gyvenimas, jei ne viena šiurpi detalė – būtent čia, Vandentiekio gatvėje, buvo įvykdytas, ko gero, brutaliausias 2018 metų nusikaltimas Vilniuje. 

Liepos mėnesį visą šalies žiniasklaidą apskriejo savo neįsivaizduojamu žiaurumu pritrenkusi žinia – keli nepilnamečiai akmenimis užtalžė trylikametį, kuris taip ir neatsigavęs mirė ligoninėje. 

Likus kelioms dienoms iki Kalėdų vėlyvą vakarą žingsniavau per apsnigtus kiemus ir bandydamas pačiupti tą bauginančią, tačiau tuo pačiu kažkuo ir viliojančią “mažojo Neapolio” atmosferą, kurios šviesiu paros metu pajusti neįmanoma.

 

1

 Kvartalo prieigose - rūstus graffiti. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt2

Prieškalėdinė kaimo mieste idilė.  Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

3

 Prieššventinis sąvartynas. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

4

Šis užrašas matyt dar mena kovinguosius 90-uosius.  Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

5

Bažnyčios kuorai.  Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

6

Romantiškiausia Vilkpėdės užuolaida.  Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

7

Apleistas namas.  Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

8

Vilkpėdės perliukas - J.Tallat Kelpšos konservatorijos rūmai. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

9

Gerosios Vilties gatvė skiria du Vilkpėdės kvartalus. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

10

Kitame "upės krante" - tvora atitverti prašmatnūs kotedžai...Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

11

...išdygę nauji daugiabučiai...Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

12

...ir mįslingo likimo pastatas. Per kelerius metus vietiniai čia jokio judesio taip ir neišvydo. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

13

Kaimas mieste - Vandentiekio gatvės atkarpa. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

14

Iš čia galima grožėtis ne tik dangumi, bet ir senosios elektrinės kaminais. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

15

 Šviežių daržovių matyt netrūksta...Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt