Prezidentiniai Petraičio rūmai: sustingę 2000-ieji

Štai taip – prieš devyniolika metų prie Antakalnio žiedo, ant Neries šlaito pradėję kilti, bet taip ir nepabaigti Juozo Edvardo Petraičio (2002-aisiais spalvingasis Australijos lietuvis milijonierius kandidatavo į šalies prezidento postą) rūmai verčia naują istorijos lapą.

Skelbiama, kad nebaigtus rūmus įsigijo turtingiausio Lietuvos žmogaus N.Numavičiaus bendrovė „K.O.S projektai”, kuri kol kas svarsto, ką ir kaip vystyti šioje vaizdingoje teritorijoje.

Petraičio rūmų istorija – gana spalvingas naujųjų laikų Vilniaus istorijos puslapis, kurį galite perversti štai ČIA.

Aišku, kad kol kas T.Kosčiuskos gatvės pabaigoje esantis pastatas (dėl savo užmojų ir J.Petraičio siekio tapti šalies vadovu verti epiteto „prezidentiniai rūmai”) dar kurį laiką stūksos toks, koks jau stūkso keliolika metų, tačiau permainos – nebe už kalnų.

1

Apleisti Petraičio rūmai, 2919 m. ruduo. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

O juk alternatyvioje istorijoje, geriau žinomoje „kas būtų, jei būtų”, viskas galėjo susiklostyti kitaip.

Jokių marškinių apkeitimų „Humanoje” bei mįslingų antikvarinės skulptūros „Prisikėlęs Kristus" kontrabandos, netikro 1,8 mln. litų vekselio (pamenate „šautuvą įkištą į burną?") istorijų – vietoje jų kur kas didingesnis biografijos štrichas: per antrajį Prezidento rinkimų turą (2003 m. sausio 5 d.) J.Petraitis nežymiu skirtumu įveikia R.Paksą ir nuo tų pačių metų vasario 26 d. pradeda eiti šalies vadovo pareigas.

Statybos T.Kosčiuskos gatvėje dar labiau paspartina tempą – juk statomas ne koks verslo centras, o prezidentiniai rūmai, savo didingumu nedaug nusileidžiantys Valdovų rūmams.

3

Apleisti Petraičio rūmai, 2919 m. ruduo. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

2003-iųjų spalį statybininkai savo vagonėliuose triukšmingai atšvenčia rūmų pabaigtuves ir užleidža vietą dekoro specialistams, kurie turi gerokai paplušėti, mat pirmasis prezidentinis balius numatytas jau naujametinį naktį. Ir štai, naktis iš 2003-iųjų į 2004-uosius...Rūmų balkone pasirodo šalies vadovas su pirmąja dama Giedra, apsigaubusia audinės kailiais, jų rankose - šampano taurės, rūmų kieme susirinkęs elitas audringais plojimais ir šūksniais sutinka prezidento Petraičio naujametinę kalbą, nuo Neries šlaito plyksteli toks naujametinis fejerverkas, jog jam išskirtinį dėmesį skiria ir užsienio naujienų agentūros, savo pranešimuose pažyminios, jog „Iš Australijos kilęs naujasis Lietuvos prezidentas su galingu užmoju atšventė Naujuosius metus prašmatniuose rūmuose”...

Realybė susiklostė kitaip. Petraičio rūmai taip ir netapo prezidentiniais namais, o ir pats kandidatas į prezidentus pranyko įvykių verpetuose – kur jis ir kaip klostosi jo gyvenimas? Tik kretantys lapai, didingos sienos ir kolonos, langų kiaurymės primena, koks tai buvo nenuspėjamas ir kontrastų prisodrintas laikmetis.

Apleisti Petraičio rūmai, 2919 m. ruduo. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

2

4

 

5

 6

7

8

9

10

11

12

13

14

Patiko? Užsukite ir į šiuos fotopasižvalgymus po Vilnių: griaunamus pataisos namus, jau kelerius metus nebečiulbančią Lakštingalą ar pasižvalgyti po naujojo šalies prezidento namuko kaimynystę