Kulinarinis 2020-ųjų Vilniaus topas pagal jus ir mus

Artėjant 2020-ųjų pabaigai skelbti kulinarinio Vilniaus apžvalgą atrodo kiek bedieviška, tačiau galbūt tai pasitarnaus gastro ar sostinės kulinarinio paveldo istorijai – labai tikėtina, kad pasibaigus karantinui (o juk jis kažkada baigsis), pasibaigus dar vienai košmariškai pandemijos bangai (tikėkimės, trečiosios nebebus) ir nušvitus „naujojo pasaulio” naujam rytui, sostinės užeigų žemėlapis atrodys kitaip: kažkas tęs savo kelią, kažkas, deja, taip ir liks užvėrę duris (teisingiau, perleidę patalpas naujiems žaidėjams). 

Taigi, šioks toks įrašas, bylojantis apie kulinarinį Vilnių 2020-aisiais, kuomet jų pradžia nieko blogo nežadėjo, nors Covid-19 jau buvo pradėjęs savo kelią... 

Nuspredėme skaitytojams pateikti du 2020-ųjų Vilniaus viešojo maitinimo topus – pirmasis byloja apie didžiausio skaitytojų susidomėjimo sulaukusias užeigas (pateikiame sąrašą nuo pirmosios iki dešimtosios vietos pagal eiliškumą). Antrasis topas – tai jau mūsų,1323.lt, rekomendancijos. Tik primename, kad mūsiškėse rekomendacijose ragautas maistas – tik viena iš vertinimo detalių. Kitos – atmosfera, žmonės, apipavidalinimas. Važiuojame! 

kebabas

Achmedo kebabai - topas ne tik Pilaitėje, bet ir visame Vilniuje. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

Ištyrinėjus mūsų 2020-ųjų kulinarinių žygių metraštį, paaiškėjo, kad didžiausio skaitytojų susidomėjimo sulaukė mūsų ekskursiją į Pilaitės kebabinę „Mekan Doner Kebap”. Nors vėliau keli skaitytojai aimanavo, kad susidūrė su ne pačia geriausia aptarnavimo kultūra ir ne tokiais jau dieviškais kebabais, tačiau matyt, jiems kebabą į rankas įbruko ne Achmedas. Kaip ten bebūtų, Pilaitė ir jos garsioji kebabinė pagal skaitytojų susidomėjmą užėmė tvirtą vietą mūsiškiame 2020-ųjų sostinės gastrogide.

  

Garbinga antroji vieta atiteko sostinės viešojo maitinimo veteranui - „Medžiotojų restoranui”, įsikūrusiame Jeruzalėje. Įdomi vieta su savo daugiamete istorija, tačiau, žinoma, medžioklės priešininkai šios vietos turėtų vengti kaip velnias kryžiaus.

Kaip manote, kas atsidūrė trečioje vietoje? Ogi improvizuotas mūsų apsilankymas Karoliniškių picerijoje-kebabinėje atnešė šiai užeigai turbūt kiek neplanuotus bronzos medalius. Iš pirmo žvilgsno toks trejetukas ir dar iš tokių rajonų atrodo kiek neįprastai, tiesa? Tačiau toks jau mūsų likimas ar net misija – aplenkti prašmatnias užeigas ir dairytis po įdomesnes ir pigesnes užeigas, esančias nebūtinai prestižiniuose rajonuose.

Ketvirtoji vieta atiteko Antakalnio užeigai „Sotus lokys”. Po vizito joje net ėmėme galvoti, jog čia nekilnojamo turto kainos smarkiai šoktelės į viršų – juk taip svarbu šalia namų turėti gerą gatvės maisto užeigėlę. Deja, „Sotus lokys” kaip viesulas įsiveržė į Antakalnį, ir kaip tornadas dingo iš jo. Šventa vieta tuščia neliko, bet tai jau kita istorija.

chemfakas

Naujamiestyje dar galima rasti senosios mokyklos virtuvės. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

Penktoji vieta ir galų gale Naujamiestis, tas naujasis hipsterių ir nehumaniškai pabrangusio nekilnojamo turto rojus. Tačiau ir šiame kvadratinių barzdų, sušukuotų ūsų ir geriausio Europoje pogrindinio pankroko klubo rajone yra vieta, kur galima pajusti senąją mokyklą: užeiga be pavadinimo, bet su savo amatu išmanančiu, giedro veido vyriškiu. Ragavome čia ne vienus superinius pietus, ir jei likimas bus palankus, užsukite patys įsitikinti.

Dar vienas Naujamiesčio atstovas šiame pagal skaitytojų susidomėjimą sudarytame Top 10 - „Lelijos” valgykla. Turbūt neskaniausias 2020-aisiais valgytas maistas, bet atmosferos – nors vežimu vežk. Teko girdėti, kad ne vienam ir skanu buvo. Užimta šeštoji vieta – keistoji Naujamiesčio siuvykla turi kuo didžiuotis.

Kalvarijų gatvėje įsikūrusi ir su pandemija dienos pietumis išsinešimui kovojanti „Legendinė Vaiva” (septintoji vieta) rudenį dar spėjo audringai pažymėti savo pirmąjį gimtadienį ir paskui vėl perėjo į pusiau blokadinį režimą. Ech, o kai čia kimšome už žandų Kijevo kotletą, atrodė, kad Kalvarijų gatvės su tokiu restoranėliu laukia puikia ateitis...

Na, o štai Karoliniškės deleguoja dar vieną savo atstovą – šalia legendinio „Merkurijaus” įsikūrusį belgiškų bulvyčių kioską (aštuntoji vieta). Kaži, ar dar gyvas? Kai paskutiniu metu teko važiuoti pro šalį, kioskas nesiuntė jokių gyvybės ženklų....

  

Koks topas be vištos sparnelių? Būtų nesąmonė, o ne topas. Žinoma, visi kiečiausi dalykai, susiję su sparneliais vyksta Konstitucijos prospekte, ir šį kartą toliašaude artilerija šaudo „Wingo” (devintoji vieta), per pirmąjį karantiną išvežioję rekordinius kiekius sparnelių.

Ir kaip manote, kas užbaigia šį topą? Absoliučai legendinis „Merkurijus”, ir tai jau trečioji Karoliniškių užeiga šiame tope. Panašu, kad šis miegamasis rajonas 2020-aisiais sugeneravo neblogas pajamas, gautas iš vietinio gastroturizmo. 

donde

Alkanųjų globėja - takų karalienė Lindrė ir „Donde". Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

Mūsų asmeniniame-rekomendaciniame tope kai kurios užeigos dubliuojasi su anksčiau minėtomis, tad tiesiog trumpai pristatysime, kur didžiausią skrandžio (ir ne tik jo) džiaugsmą 2020-aisiais patyrėme mes. Primename, kad šiame tope eiliškumas nėra svarbus. Taigi, 2020-aisiais dėl vienokių ar kitokių priežasčių mums patiko: Trakų gatvės užeiga-veteranė „Keisti ženklai”, jau minėta bevardė Naujamiesčio užeiga Naugarduko gatvėje, „Wingo”, „Sotus lokys”, Karoliniškių „Belgiškos bulvytės”, Vilkpėdės picerija „Jungle Pizza”, takų Meka T.Ševčenkos gatvėje „Donde”, „Legendinė Vaiva”, „Medžiotojų restoranas” ir visai neseniai duris atvėrusi, tačiau itin perspektyvi picerija Pamėnkalnio gatvėje „Happy House Pizza”

Nepamirškite, dalis šių užeigų ir šiandien teikia maistą išsinešimui. Skanių likusių 2020-ųjų ir artėjančių 2021-ųjų!