Eime pietauti: sotūs ir nebrangūs kavinės „Irisė” džiaugsmai

Tenka iš karto perspėti – kuomet pravėrėme Algirdo gatvėje įsikūrusios kavinės „Irisė” apšarmojusias ir mažiausiai keliolikos metų laiko išbandymus atvėrusias duris, lauke dar vyravo žiema, o štai prisėdus pasidalinti įspūdžiais – jau ir balandis beldžiasi į duris.

Bet juk geriau vėliau nei niekada, tiesa? Taip, mus kuriam laikui buvo atitraukusi Vidurinės Azijos virtuvė Kauno gatvėje ir naujas „Azerų” boso projektas – Kalvarijų turgaus naujoji puošmena „U gruzina”, tačiau laikas nusileisti ant žemės ir grįžti prie labiau žemiškų kainų ir dienos pietų.

kavine irise

 Kavinė „Irisė”. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

Tenka apgailestauti, kad negalėsime Jums papasakoti apie „Irisės” laikus, kuomet ji atitikdavo ne tik dienos pietų, bet ir baro funkciją. Prisimenant, kad Naujamiestis atsijaunino ne taip seniai, o anksčiau pernelyg gera reputacija negarsėjo, galima įtarti, kad jo šeimininkai galėtų papasakoti ne vieną šarmingą istoriją iš amžių sandūros. Tačiau viduje sparčiai sukasi samdoma darbuotoja, į artimesnį kontaktą elektroniniais laiškais „Irisės” šeimininkai neina, tad teks tik apžvelgti dienos pietus, praleidžiant magiškąją istorinę dalį. O gaila.

„Irisės” durys prašyte prašėsi praveriamos kur kas anksčiau, tačiau kelių šimtų metrų spinduliu tuomet veikė bent kelios panašios koncepcijos – dienos pietūs kaip pas mamą – kavinės: ten, kur dabar įsikūręs Sakartvelo virtuvę propaguojantis „Mziuri”, darbavosi Laimutė, o Chemijos fakulteto kaimynystėje kaip vijurkas sukosi Gintautas. Tačiau tas momentas turėjo ateiti, ir jis atėjo: galų gale, eilinį kartą pasigrožėję dienos pasiūlymus skelbiančia lenta ant palangės (dienos pietūs – 5.5 eur, ir tai yra retokai Vilniuje sutinkama kaina), pravėrėme duris.

 kavine irise 4

Kaina džiugina. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

Pataikėme į pietų įkarštį: iš pirmo žvilgsnio intelektuali publika (per rankos nuotolį – Vilniaus universiteto Matematikos ir Chemijos fakultetai bei įvairios įstaigos), sukritusi prie staliukų, gana tyliai atakavo patiekalus, aplink besisukanti dama spėjo ir iš cokolinio aukšto, kur įsikūrusi virtuvė, patiekalus nešti, ir vienu kitu gražiu žodžiu nuolatinius klientus apdovanoti, ir pinigėlius paskaičiuoti.

Radęs staliuką po televizoriumi transliuojančiu MTV klipus (kas asmeniškai man – maloni detalė), vos spėjau kojas apšilti ir drugelius („Irisė” labai mėgsta šį aksesuarą ir jų kavinėje tikrai nemažai) apžiūrėti, o ant stalo jau stovi gėrimo stiklinė.

kavine irise 5

Gėrimas. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

Štai tokios kavinės magaryčios, nors dažniausiai dienos pietų kavinėse gėrimo kaina kruopščiai įkalkuliuojama į sąskaitą. Dar po kelių minučių – jau ir garuojantis charčio dubenėlis. Sriuba tikrai skani, o ir porcija ne pati mažiausia.

kavine irise 3

Charčio sriuba. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

Susrėbus sriubą, teta neilgai delsdama iš cokolinio aukšto transportuoja Kijevo kotletą. Prieš pandemiją būtent Kijevo kotletas ir tapdavo tuo parametru, pagal kurį „mieruodavau” kavinės virtuvės skonį. Ir ką gi, nors pirmas gnybtelėjimas baigėsi nesėkme ir ištirpęs sviestas nebloga čiurkšle sulaistė gobtuvą, tačiau pats skonis greitai leido pamiršti šią bėdą. Tikrai neblogai!

 kavine irise 6

Kijevo kotletas. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

„Irisėje” sparčiai sukasi ne tik dama, bet ir klientūra – bent jau per savo svečiavimąsi nepastebėjau to atsipalaidavimo, juokelių ar “dar prašyčiau ir kavos”. Bėgimas ar, jei tiksliau, „pietų pertraukai skiriamos 45 minutės”, - tokia nuotaika tiesiog kabote kabo ore, tokie jau tie dienos pietūs. Ir jei ne gana prastas apšvietimas, iš toli atstumiantis norą užsukti čia, „Irisės” durys, ko gero, varstytųsi dažniau.

Ir dar vienas įdomus pastebėjimas – jau kurį laiką skelbimuose galima pamatyti, kad kavinės patalpos parduodamos, tad gali nutikti ir taip, kad išnyks ir vienas paskutinių šio kvartalo viešojo maitinimo mohikanas, dar menantis 2000-uosius....

Dienos pietų reitingas (2022 m.ruduo – 2023 m. pavasaris)

 1 vieta – Mažoji Himalaja (Vingrių g., Senamiestis)

2 vieta - Žvejų smuklė (Liubarto g., Žvėrynas)

3 vieta - Irisė (Agirdo g., Naujamiestis)

4 vieta – valgykla A. Goštauto/Mečetės gatvėje (Naujamiestis - Centras)

5 vieta – biliardo klubas KN (Ateities g., Fabijoniškės)

6 vieta – Ararat (Kauno g., Naujamiestis)

7 vieta - „Soja“ (Birželio 23-iosios g., Naujamiestis)

8 vieta - „Kinų virtuvė” (Panerių g., Naujamiestis)

9 vieta – AsiaInn (Šv. Stepono g., Senamiestis)

10 vieta – valgykla šalia „Vilniaus degtinės” (Smolensko g. Naujamiestis)

Daugiau nuotraukų - kavinė „Irisė”. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

kavine irise 8

kavine irise 9

kavine irise 10

kavine irise 11

 

kavine irise 2

kavine irise 7