„Reivuojantis Vilnius. Naktinio gyvenimo istorija: tamsa, brutalumas ir pyktis” (Senamiestis, Paupys, Markučiai)

Rugsėjo 13-15 dieną viešoji įstaiga „Kūrybos vertikalės” surengė didįjį ekskursijų savaitgalį, per kurį vilniečiai ir miesto svečiai galėjo susipažinti su dalimi Vilniaus naktinio gyvenimo istorijos. 

Pateikiame „Senų reiverių” (tinklapio 1323.lt vystytojo, buvusio pramogų žurnalisto ir renginių organizatoriaus Juliaus Baliutavičiaus (projekto vadovas), tekstų autoriaus Jono Oškinio  bei projekto savanorio, didžėjaus Paul Sadness) sukurtą maršrutą tema „Reivuojantis Vilnius. Naktinio gyvenimo istorija: tamsa, brutalumas ir pyktis” - vadovaudamiesi juo galėsite savarankiškai susiplanuoti kelionę ir susipažinti su reivuojančiu Vilniumi: tokiu, koks jis buvo praėjusio amžiaus pabaigoje – pirmajame šio amžiaus dešimtmetyje. 

trasa5

Maršrutas „Reivuojantis Vilnius. Naktinio gyvenimo istorija: tamsa, brutalumas ir pyktis” tęsiasi 2 km, užtruksite 25 min. pėsčiomis. Žemėlapis: maps.lt

Tęsiame reivuojančio Vilniaus maršrutus. Pirmąjį marštrutą ir tris jo dalis galima rasti ČIA, ČIA ir ČIA. Antrąjį maršrutą galima rasti ČIA. Paskutinį, trečiąjį šio ciklo maršrutą dedikuosime niūresnei, sunkesnei ar net bauginančiai elektroninei eksperimentinei muzikai ir erdvėms, kuriose ji skambėjo.

 Virpesys

Klube „Virpesys“ vykusių renginių skrajutės.

Pirmoji stotelė – nebeegzistuojantis klubas „Virpesys“ jaukiame Bokšto g.10 kiemelyje. Dabar klubo vietoje – automobilių stovėjimo aikštelė, aplinka iščiustyta, o štai 2000-aisiais, kuomet organizacijos „Baltas triukšmas”, puoselėjančios triukšmo muzikos kultūrą, entuziastai sukirto rankomis su savivaldybe ir išsinuomojo standartinę požeminę slėptuvę (tokių slėptuvių, mažesnių ir didesnių, skirtų civiliams slėptis karo atveju Vilniuje buvo ne vienas šimtas) Senamiesčio kieme, apaugusiame brūzgynais ir su ne itin draugiškais kaimynais. 

Nors klubas, talpinantis apie pusantro šimto žmonių, iš pradžių ketino būti konceptualus ir įsileisti tik triukšmo ir avangardinės muzikos renginius, per pora metų praplėtė savo ribas, tad savo koncertus čia rengdavo platus spektras alternatyvinės muzikos atlikėjų - nuo maištaujančių pankrokerių iki drum'n'bass didžėjų. Vieni garsesnių vardų, čia atlikę savo performansus - Arturas Bumšteinas, Juozas Milašius, bei jau avangardo monstrais virtę I.V.T. K. Y. G. Y. G. 

2003 metais „Virpesys“ oficialiai baigė savo veiklą, tačiau dar kurį laiką veikė kaip repeticijų bazė bei stichiškų vakarėlių vieta, kol kartą klubo nenuniokojo nenustatyti vandalai. Tik po keliolikos metų atsitiktinai paaiškėjo, kad aparatūrą daužė į klubą įsibrovęs vienas iš nepatenkintų kaimynų, matyt, norėjęs ramesnės aplinkos.  Skaiteks photo by Tomas Zemko1

Nelegalus baras-kultūros centras „Skaiteks“ patalpose. 2001 m. Foto: Tomas Zemko.

Kitas sustojimas – Paupyje, Paupio gatvėje (oficialus adresas – Aukštaičių g.7) Dabar ši vieta – pats Paupio, kurio sėkminga konversija rajoną pavertė neatpažįstamu, epicentras: jaukūs restoranėliai, kavinaitės, kino teatras, jauki aplinka. Prieš daugiau nei dvidešimt metų Paupys atrodė visiškai kitoks – depresyvus industrinis rajonas su savo gamyklomis, iš kurių išsiskyrė akcinė bendrovė „Skaiteks“. Gamyklos reikalai ėjosi prastai, tad čia nesunkiai galėdavai išsinuomoti patalpas įvairiausiems renginiams.

Apie 1998-1999 metus reklamos įmonės čia rengdavo savo korporatyvinius vakarėlius, kuriuose skambėdavo madinga hauso muzika, grojama tuo metu Vilniuje bene labiausiai geidžiamų šios muzikos didžėjų – Vangos ir Kunigo. Nuošalios vietos romantika mažai ką viliojo – nebrangių ir kur kas patogiau pasiekiamų vietų nesunkiai galėdavai rasti pačiame Vilniaus centre, tad apšepusį, o neretai ir pavojingą Paupį reiveriai retai kada aplankydavo. „Skaiteks“ vėl kažkiek sujudėjo 2001 metais, kuomet Vilniaus neformalai vienoje iš patalpų įkūrė nelegalų barą, virtusia populiaria alternatyvios scenos vieta. Čia vykdavo įvairūs kultūriniai renginiai – nuo poezijos skaitymų iki nedidelių gyvos muzikos bei didžėjų pasirodymų.

 reivas5 vault

Buvęs klubas „Vault“, 2024 m. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

Trečiojo reivuojančio Vilniaus maršrutą baigėme adresu Subačiaus g.99, kur iki šiol išlikusios masyvios metalinės durys su užrašu „Vault“. Legendinis klubas, įsikūręs bene labiausiai tuometiniame Vilniuje nuvertintame Markučių rajone, penkerius metus nešė radikalios alternatyvos vėliavą. Kai „Vault“ pirmą kartą pravėrė duris, sostinės centre jau visu pajėgumu buvo įsivažiavęs klubas „Gravity”, tapęs naujojo naktinio Vilniaus gyvenimo simboliu: išlyginti marškiniai, mandagi apsauga, madinga ir turtinga publika, solidūs honorarai didžėjams, brangūs gėrimai, pokalbiai apie karjeros šuolius ir turtingą gyvenimą – visa tai spinduliavo žinutę „ateitis yra šviesi”.

Vault 1

Renginių, vykusių klube „Vault“, skrajutės.

Niūriame Markučių bunkeryje viskas atrodė kitaip: pyktis, tamsa ir apokaliptinės nuotaikos. Ir žinoma, tiesiai į paširdžius smogianti negailestinga muzika: nuo hardkoro iki supersunkaus techno ir supersudėtingo „drum'n'bass”. Atėjęs į klubą su ryškia striuke galėdavai būti nesuprastas, o apsirengęs juodais arba militaristiniais drabužiais tapdavai savu. „Vault“, kurio priešakyje stovėjo Black Box, X-Ray ir ST, 2002-2007 metais tapo pogrindinės sunkiosios elektroninės muzikos bastionu Vilniuje. „Vault“ organizavo techno, drum’n’bass, hardcore ir kitus nekomercinius renginius, simbolizuodamas atsiskyrimą nuo pasaulio. Ir nors klubas nefunkcionuoja jau daugelį metų, reikšmingiausių sostinės reivų vietų sąraše jis neabejotinai užimtų ypatingai aukštą vietą. 

Savarankiškų ekskursijų maršrutai yra Vilniaus savivaldybės iš dalies remiamo projekto „Reivuojantis Vilnius. Naktinio gyvenimo istorija“ dalis.

CITY OF VILNIUS RED CMYK