Tado Blindos pėdsakas Tuskulėnų gatvės „šalmane“

Bevardė Tuskulėnų gatvės (Žirmūnai) smuklė sulaukė savo pabaigos. O galbūt naujo etapo. Kol kas aišku viena – ilgus metus čia veikusi smuklė keičia šeimininkus. Aplinkinių Žirmūnų daugiaaukščių gyventojams, čia leidusiems dienas prie, neslėpkime to žodžio – prasto didžiųjų gamyklų lietuviško alaus bokalų ir neskubriai aptarinėjusiems dienos klausimus ateina liūdnos dienos. Tačiau tuo pačiu gali atsiverti naujos perspektyvos ir kitiems, panorusiems pažadinti Tuskulėnų gatvę naujomis idėjomis ir galbūt čia įrengti įdomesnio interjero ir skanesnio putojančio alaus „lokalą“.

salman2

Tuskulėnų „Šalman“. Foto: aruodas.lt 

Galima tik įsivaizduoti, kaip Tuskulėnų gatvės senbuviams suskaudo širdį, išvydus pakabintus užrašus, jog nedidelis bariukas (vos 20 kv.m.), bet su savo kiemeliu (1.38 aro žemės), yra parduodamas arba nuomojamas. Į rinką patekęs objektas gana išradingai apipavidalintas – praeivių dėmesį iš toli traukia Lietuvos trispalvės spalvomis dekoruotas skelbimas ir, panašu, kad tai (arba kas labiau tikėtina – skelbimas populiarioje platformoje) duoda laukiamų rezultatų – šeimininkas Tadas vis sulaukia asmenų, besidominčių objektu, skambučių.

Tadas prisimena, kad 2006-aisiais, kuomet savo pinigus nusprendė įmerkti į buvusį ūkinį pastatą, jau eilę metų egzistavusį neaiškios aludės Tuskulėnų gatvėje pavidalu, ji buvo gerokai apleista, o viduryje kiemo stūksojo kažkas panašaus į iš lentų sukaltą tvartelį-pašiūrę, kur ir glausdavosi putojančio mėgėjai. Naujasis šeimininkas ėmėsi ryžtingų priemonių ir netrukus nelegaliai suręsta pašiūrė buvo likviduota, ūkinis pastatas rekonstruotas į nedidukę aludę, o ilgainiui atsirado suolai bei skėčiai. Iš senų priešistorinių laikų liko tik senas neoficialus pavadinimas - „Šalman“. Nežinojote, kas yra „šalman“?

Nelik abejingas Vilniaus naršymo iniciatyvai. Tavo prenumerata padeda atrasti kitokį Vilnių. Prenumeruoti gali ČIA. 

Ką g, praplečiame žinias – maždaug tokia pati reikšmė kaip ir „snarglinė“.

salman3

Tuskulėnų „Šalman“. Foto: aruodas.lt 

Keista ar ne, bet atsinaujinęs Tuskulėnų gatvės „šalmanas“ traukdavo ne tik darbo ir buities nuvargintą eilinį Žirmūnų daugiabučių gyventoją, bet ir pakankamai žinomus žmones. Čia nuo 2006-ųjų iki pat epochos pabaigos 2022-ųjų rudenį dirbusi Gilė Jaroševičienė prisimena, jog į kiemelį pasėdėti užsukdavo neseniai miręs aktorius Vytautas Tomkus.

salman4

Tuskulėnų „Šalman“. Foto: aruodas.lt 

Netoli nuo smuklės gyvenusiam Tadui Blindai, pasirodo, buvo artima panašių smuklių dvasia – jo pėdsaką radome ir kitame miesto gale, panašaus stiliaus užeigoje Savanorių prospekte, vietinių meiliai vadinama „Dereviaška“. Gilė mini kitus lankytojus: režisieriai, „Lietuvos ryto“ redaktorius...Šioje vietoje tenka perklausti, ar tik kartas ne pats Gedvydas Vainauskas savo vizitais pagerbdavo „Šalmaną“, tačiau moteris purto galvą. Ir ne A Budrys, ir ne R. Valatka, ar dar kas iš auksinio „Lietuvos ryto“ laikų redaktorių kartos. „Neatsimenu pavardžių“, - apgailestauja moteris.

salman5

Tuskulėnų „Šalman“. Foto: aruodas.lt 

Tuskulėnų gatvės „Šalman“ istorija baigėsi šių metų rudenį – pasak G. Jaroševičienės, smarkiai smuko baro apyvarta ir beveik po septyniolikos metų teko iškelti rankas.

Kas bus toliau? Kol kas niekas nieko nežino. Galbūt „Šalman“ su naujais šeimininkais tęs tą pačią veiklą, galbūt kažkas ryšis sumokėti 65 tūkstančius eurų ir kardinaliai perrašys šios vietos istoriją.

salman8

 Tuskulėnų „Šalman“. Foto: aruodas.lt