„Žolyno svetainė”: ten, kur „raudonasis apaštalas“ valgė paskutinius pietus laisvėje

Nors Antakalnis itin didelių kavinių skaičiumi nepasižymi, tačiau savo spalvingomis istorijomis lenka ne vieną kur kas daugiau viešojo maitinimo įstaigų turintį sostinės rajoną.

 Tiesa, dalis legendinių Antakalnio užeigų jau nukeliavo į nebūtį: jau senokai nebėra „Laukinių vakarų”, kuriuose taip mėgdavo kavos puodelį gurkšnoti Arnas Klivečka. Chaotiškas „Pas Metą”, kurį mėgdavo ir keistoki senieji Antakalnio hipiai, ir prakutęs bohemiškas jaunimas, taip pat dingęs iš užeigų žemėlapio. Tačiau vis dar plazda raudonos „Visa pica” vėliavos, o kuklus, bet šarmingas bariukas „Kregždė” (dar žinomas kaip „Baras baras” - reportažas apie jį jau ruošiamas) kaip magnetas traukia vietinius menininkus, poetus, smagius atskalūnus ir sporto komentatorius.

svetaine1

„Žolyno svetainės” dienos pietų vilionės. Foto: Julius Baliutavičius.

Ir žinoma, kaip gi be „Žolyno svetainės”, duris pravėrusios ar tik ne prieš trisdešimt metų, ir štai, iki šiol nešančios savo gastronominę vėliavą.

Pirmą kartą „Žolyno svetainės” duris pravėriau prieš gerus dešimt metų, ir štai dabar – antrasis vizitas. Pirmas įspūdis toks, kad viskas liko taip kaip vakar, jei tiksliau – prieš dešimt metų.

„Devyniasdešimtųjų” atmosfera tiesiog spinduliuoja: pradedant nuo interjero ir baigiant personalu. Kita vertus, prisiminus, kad „devyniasdešimtieji” visada laikosi ant bangos, galima suprasti, kad niekur nuo jų ir neskubama pabėgti. Gal šios krypties „Žolyno svetainė” tiesiog įpareigota laikytis – ar daug Vilniuje rasi maitinimo vietų, įmantriais architektūriniais sprendimais įsikomponavusių į bendrabutį ir netgi įsirengusi žolynais apaugusią terasėlę-pavėsinę, kuri šiltuoju metų laiku yra fantastiškai populiari tarp čiabuvių.

svetaine6

„Žolyno svetainė”. Foto: Julius Baliutavičius.

Su šia terasa yra susijęs visai nesenas intriguojantis įvykis, matyt nugulsiantis šalies politinių įvykių metraščiuose. Būtent čia gegužės mėnesį buvo sulaikytas nemenkai garsus Algirdas Paleckis. 

<Mielas skaitytojau, ar įdomu? Jei taip, mūsų Vilniaus naršymo iniciatyvą gali palaikyti prenumerata ar nedidele auka Contribee platformoje> 

Paskutinius „raudonojo apaštalo” pietus laisvėje stebėjo ne tik policijos pareigūnai, bet ir jo bendražygiai, filmavę „Teisingumo aušros” kandidato į Lietuvos prezidentus mėgavimąsi kiekvienu kąsniu. Kas žino, gal po keliasdešimties metų A. Paleckio trintas suolas „Žolyno svetainėje” taps piligrimystės vieta, tik štai bėda – klausimas, ką būtent per savo paskutinius pietus valgė viena labausiai apkalbamų pastarųjų metų Lietuvos personų, liko neatsakytas. Tiesa, pažymėta, kad sulaikytasis į savo indą susižėrė dar ir kitos lėkštės turinį, o tai matyt liudija apie neprastą maistą „Žolyno svetainėje”. Galima dar pridurti, kad čia pasisotinęs A. Paleckis buvo gana geros nuotaikos ir policijos nuvežtas namo susirinkti daiktus prieš išvykstant „priverstinio poilsio“, gana užtikrintai kelis kartus pakartojo terminatorišką frazę „I'll be back”. Galima tik spėti, kad po ketverių metų garsiausio pastarojo dešimtmečio šnipo sugrįžtuvės bus trankiai atšvęstos toje pačioje „Žolyno svetainėje”, turinčioje tiems reikalams skirtą pobūvių salę.

Tačiau tai dar tik tolimos ateities vizija, o šiandien „Žolyno svetainė” mus pasitinka neįprastu vaizdeliu – ant stalo puikuojasi lygintuvas, kuris, tiesa, dar nespėjus susivokti, ar tai interjero detalė, greitai dingsta ir jį pakeičia valgiaraštis.

svetaine2

„Žolyno svetainė”. Foto: Julius Baliutavičius.

Paprastai tokias užeigas, orientuotas į „paprastą liaudį” testuojame pagal lietuvišką karbonadą arba Kijevo kotletą – abu jie yra „Žolyno svetainės” pasiūloje. Šį kartą pasirinkimas krenta ant karbonado (5.9 eur), kuris iš esmės atitinka visus standartus: sotu, skanu ir kas svarbu – padažas pateikiamas atskirai (o juk dar pasitaiko, kai jis išverčiamas ant mėsos šmotelio).

svetaine3

Prisikimšus skrandį ir maloningai pasinėrus į telefono naršymą, personalas neskuba šokti į akis su „ar skaniai pavalgėte?” - ir tai dar vienas pliusas šiai užeigai. Beje, skaitant gūglo įvertinimus, galima pamatyti, kad „Žolyno svetainei” aukščiausią balą – penketuką – skyrė Tadeušas Vasilevskis, apsilankęs čia prieš pora mėnesių ir nepasikuklinęs palikti įrašo: „Patariu apsilankyti ir patiems įsitikinti gerų aptarnavimų”.

Kiek šis Tadeušas Vasilevskis turi bendro su Gibonu – neaišku, tačiau žinoma, kad buvusiu „Vilniaus brigados” smogiku tituluojamas vyras mėgsta patyrinėti sostinės viešojo maitinimo taškus.

Dar šiek tiek „Žolyno svetainės”. Foto: Julius Baliutavičius

svetaine4

 svetaine5

 svetaine7

svetaine8

svetaine9

svetaine10