Eime valgyti: kaip tik iškeptoje picerijoje iškeptas picas ragavome

Covid-19 pandemijos suriestas viešojo maitinimo sektorius užtikrintai miruliuoja, tačiau net ir vyrant tokiomis niūrioms nuotaikoms, blyksteli optimizmo spindulėliai.

Vienas tokių – ką tik veiklą pradėjusi picerija „Happy House Pizza”, duris pravėrusi centrinėje sostinės dalyje, Pamėnkalnio gatvėje. Tiesa, apie durų pravėrimą kol kas galima kalbėti kaip apie sąlyginį veiksmą – karantino metu picas galima tik užsisakyti išsinešimui arba į namus. Tačiau juk karantinas kažkada baigsis, tiesa?

4

„Happy House Pizza” šeimininkas Adomas. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

„Happy House Pizza” tampriai susijusi su vilniečių pamėgtu baru „Trys staliukai ir telikas” (arba, kaip kalbininkai taiso – televizorius), apie kurį jau esame rašę savo puslapyje. Ir šio baro, ir vasaros festvalių lankytojai žino apie jo šeimininko Adomo Laurinavičiaus gastronomijos eksperimentus – nuo čili troškinio iki mėsainių. Tad anksčiau ar vėliau buvo galima tikėtis, kad Adomas realizuos maitinimo idėjas platesniu mastu.

Jau kurį laiką galvoje besisukusi idėja apie paprastą, bet skanų gatvės maistą, kurį gali lapnoti ir bare (pasibaigus karantinui planuojama, kad „Trys staliukai ir telikas” bei šalia, už sienos esanti „Happy House Pizza”, veiks po viena vėliava), ir išsinešti ar užsisakyti, pradėjo realizuotis per pirmąjį karantiną ir konkrečią formą įgijo kaip tik tuo metu, kai dar labiau buvo sugriežtinti antrosios pandemijos bangos karantino reikalavimai. Skamba simboliškai ir kiek groteskiškai, tačiau jau pirmasis karantinas parodė, kad būtent nedidukės gatvės maisto užeigėlės ir sėkmingiausiai ištvėrė šį išbandymą.

5

Telikas ir linksmasis žmogeliukas - Pamėnkalno g. 14 simboliai. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

Pamėnkalnio gatvės 14 namas, kuriame ir yra įsikūrusi naujoji picerija, vertas atskiros istorijos. Daug ką matė jo sienos, bet štai tokios picerijos – tikrai ne. Adomas pasakoja, kad prie minties, kaip turi atrodyti toks, iš pirmo žvilgsnio paprastas, bet kartu ir nepaprastas dalykas kaip picerija, prisidėjo visa šeima – ir žmona, ir pustrečių metų sūnelis, savaip padiktavęs idėją, kad visų pirma tai turi atrodyti kaip ir namai. Taip ir yra: - picerija turi kelias erdves: vienoje, nukrautoje kartoninėmis dėžutėmis, papuošta Adomo rankomis iš senovinių plytų sumūryta krosnimi-butaforija (kurioje glaudžiasi picų kepimo įranga), šeimininkauja pickepys.

11

Vintažinis „priimamasis". Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

Kita erdvė – užsakymų priėmimo kampelis, sukonstruotas iš vintažinių, 1987 metais pagamintų baldų (juos Adomui atidavė vienos televizijos laidos vedėja). Trečia erdvė – svetainė. Štai čia, jaukiai įsitaisius prie stalų, ir bus galima triaukšti picą bei jautis kaip namuose – čia ir televizorius, ir vaikų kampelis ir net...savotiški seifai-spintelės, įrengti storasienėse. Kol kas neaišku, kam ir kaip bus galima tai panaudoti, bet šeimininkas fantazijos stoka nesiskundžia ir picerijai įsivažiuojant idėjos risis viena po kitos. O galbūt ir lankytojai savo siūlymus pateiks.

Galbūt kažkam iš šalies gali pasirodyti, kad picą iškepti – itin paprastas reikalas. Bet kol išstestuoji tešlą, atsirenki produktus – praeina ne taip jau ir mažai laiko. Štai kad ir sūris. „Naudosi jį su šliužo fermentu, ir tai bus kaip antausis vegetarui”, - kai kurias detales, apie kurias dalis valgytojų net nepagalvoja, o kitai daliai tai yra laba svarbu, atskleidžia Adomas.

6

Kasos aparato „altorius", pagamintas 1987-aisiais. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

Kol pickepys kočioja tešlą, Adomas prisimena ir savo pirmąjį greitmaistį. Sovietmečiu augęs Žvėryne jis vis užsukdavo į videosaloną, buvusį tame pačiame pastate, kur dabar įsikūręs Policijos departamentas. „Filmas – rublis, karštas sumuštinis su sūriu – pusantro. Atsisėdi, valgai ir žiūri „Rembaką”, - šypteli Adomas. Pirmosios aplankytos jau nepriklausomos Lietuvos picerijos, tai, žinoma „Ritos slėptuvė” A. Goštauto gatvėje (dabar čia įsikūrę „Alaus namai”) ir „Čili” Konstitucijos prospekte (dabar čia – savivaldybė).

9

Seifas milijonams susidėti. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

Atvarai į „čiliaką”, užsisakai šeimyninę picą už 40 litų ir kerti”, - prisiminimais dalijasi Adomas. O taip, kas tada galėjo pagalvoti, kaip pica užvaldys tautietį, kaip išbujos picerijų tinklai ir kokiame kontekste šiandien dažniausiai bus minimas „Čili” vardas...

10

Svetainė-valgomasis-žaidimų kambarys. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

Ir štai pagaliau išmuša didinga akimirka - „Margarita” (6 eur) ir „Saliamio” (7 eur) keliauja į dėžutes ir po penkiolikos minučių su šeimynyščiais sutūpę namuose dorojam ir vertinam. Kai prie testavimo prisideda daugiau šeimos narių (iš viso du suaugę, trys vaikai), esame įsivedę maisto vertinimo sistemą: nyštys į viršų – liuks, nykštys horizontalioje padėtyje – vidutiniškai, nykštys žemyn – ne kažką. „Happy House Pizza” įvertinimas: trys liuksai ir du vidutiniški. Kaip įvertinsite Jūs?

2

Garantuotas hitas - paaštrinta saliamio pica. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt