„Baranausko vila”: aiškėja prabangaus Naujamiesčio projekto gairės

Algirdo g.3 numeriu pažymėtas išraiškingas pastatas, per savo amželį tarnavęs ir kaip vaikų darželis, ir kaip draudimo kontora, ir kaip triukšmingai savo dienas baigusio banko „Snoras” vadovo R.Baranausko pirkinys (nuo tada jam ir buvo prigijęs pavadinimas „Baranausko vila”), ir kaip benamių priebėga, jau senokai virto plytgalių krūva ir dingo miesto istorijos paraštėse. Sklypas kelis kartus keitė šeimininkus ir vizijas, kol galų gale praėjusių metų rudenį pasirodė informacija, jog šį projektą savo rankas perėmė bendrovė „Realco”

Dabar gi Vilniaus savivaldybėje paskelbti projektiniai pasiūlymai, nušviečiantys būsimo trijų korpusų su 96 butais ir 6 negyvenamomis patalpomis, projekto gaires.

baravila1

 Būsimasis projektas Algirdo g.3. Projekto vizualizacija.

Juose rašoma, kad perimetrinio užstatymo ansamblis skaidomas atskirais korpusais, kuriuose akcentuojami į išorę orientuoti karnizai, šlaitiniai stiklo konstrukcijų stogai. Taip sukuriamas tūriškai kontekstualus pastatų modelis. Į uždarą, bet erdvų vidaus kiemą atsukti fasadai formuojami iš konsolinių tūrių su terasų ir lodžijų iškirpimais, kurie padeda sukurti pulsuojantį, smulkesnio mastelio tūrį, tuo pačiu užtikrinant gyventojų privatumą. Išskirtiniu architektūriniu elementu tampa dvigubo fasado erdvinė struktūra, kuri ne tik padeda suformuoti Algirdo gatvės išklotinę, bet yra matoma ir pirmų dviejų aukštų visų korpusų fasaduose-kuriamas savotiškas stilobatas, ant kurio auginami likusieji pastato aukštai. Pagrindiniam tūriui atitolstant nuo Algirdo gatvės sukuriamas mažesnio ir smulkesnio tūrio įspūdis. Nusklembtos stogų plokštumos skaido tūrius ir pabrėžia charakteringą siluetą. Šiaurinėje sklypo dalyje numatomas žemas dviejų aukštų tūris, kuris ne tik apjungia pagrindinius pastatus kaip stilobatas, bet leidžia erdviškai susijungti projektuojamo ir kaimyninių kiemų erdvėms.

 

Akcentuojama pagrindinė, didelė ir apšviesta kiemo erdvė. Vizualiai ji tarsi prasiplečia, dalinai apsijungia su kaimyninių sklypų erdvėmis šiaurinėje ir pietinėje pusėse. Jos tik dalinai priveriamos žemu tūriu ar landšafto sprendiniais. Komplekso rytinis korpusas formuoja Algirdo gatvės išklotinę. Algirdo gatvės išklotinėje aiškiai identifikuojamas pastatų karnizų silueto charakteris. Kvartalo kampuose ties A. Vivulskio ir J. Basanavičiaus gatvėmis yra aukštesni pastatai, su aukšta karnizo linija, o vidurinėje gatvės išklotinės dalyje karnizų siluetas žemėja.

baravila2

 Būsimasis projektas Algirdo g.3. Projekto vizualizacija.

Projektuojamo pastato tūris prie gatvės suskaidomas į dvi dalis. Projektuojama trijų aukštų erdvinė struktūra prie gatvės dominuoja ir formuoja pastato karnizo liniją, kuri dera su žemesniais gatvės pastatais. Pasvirusio stogo plokštuma atitraukta nuo gatvės užstatymo linijos ir formuoja pastato kraigo liniją. Projektuojamų pastatų kraigo siluetas yra neaukštesnis už aplinkinių pastatų kraigų siluetus. Neviršijamas susiformavęs foninis kvartalo pastatų aukštis. Priešingoje gatvės pusėje esančių pastatų karnizo ir stogo kraigo linijos yra aukščiau nei projektuojamo pastato. Atlikus gretimų teritorijos kvartalų perimetrinio užstatymo aukštingumo analizę matyti, kad teritorijoje yra daug pastatų viršijančių 20m, kai kurie perimetrą formuojantys pastatai yra 22-28m aukščio.

 

 

Pastatas projektuojamas sekcijinio tipo su penkiomis laiptinėmis. Visos laiptinės su liftais ir turi ryšį su požeminiu aukštu. Į laiptines patenkama iš vidinio kiemo. Laiptinės aikštelėje projektuojami nuo 2 iki 5 butų. Šiaurinėje sklypo dalyje projektuojamas dviejų aukštų korpusas su „miesto namo“ tipo butais. Į šiuos butus patenkama tiesiai iš lauko. Pirmame aukšte šiaurinėje pusėje projektuojama viena kūrybinių dirbtuvių patalpa su atskiru įėjimu tiesiai iš lauko. Prie gatvės, pirmame aukšte, numatytos komercinės patalpos su įėjimais tiesiai iš Algirdo gatvės. Korpusai prie gatvės ir vakarinėje sklypo dalyje - penkių aukštų. Penktame aukšte patalpos aukštesnės su antresolėmis. Visi butai turi terasą arba atvirą lodžiją arba balkoną. Visi pirmame aukšte esantys butai turi terasas kiemo lygyje. Dalyje plokščių stogų taip pat numatytos įrengti terasos. Virš dviejų aukštų korpuso numatyti antstatai su terasomis stogo lygyje.

baravila3

 Būsimasis projektas Algirdo g.3. Projekto vizualizacija.

Korpusai išdėstyti sklype atsižvelgiant į esamą teritorijos užstatymo morfotipą. Prie Algirdo gatvės formuojamas perimetrinis užstatymas. Kiemo korpusai išdėstomi atsižvelgiant į susiformavusią kvartalo vidaus urbanistinę struktūrą, susiformavusią užstatymo kryptį. 

Komplekso teritorijos sutvarkymo sprendinius sąlygoja sukurta urbanistinė koncepcija, kurios esminis postulatas - formuojant perimetrinį kvartalo užstatymą, laikant istorinės gatvės išklotinę, sukurti maksimaliai kokybišką gyvenamąją aplinką, bendruomenei pritaikytą vidaus kiemą. Kiemo erdvė suskaidoma į atskiras funkcines zonas, kuriose gali gerai jaustis ir vaikai ir vyresnio amžiaus gyventojai. Kiemas zonuojamas naudojant dirbtinas grunto kalveles ir želdinius. Kiemas suskirstytas į privačias zonas ( privačioms terasoms) ir bendro naudojimo zoną (sporto ir vaikų žaidimo, ramaus poilsio ir bendruomenės sueigų). Iš vidinio kiemo patenkama į pastato laiptines. Prie gatvės esančio korpuso pirmame aukšte suprojektuotos komercinės patalpos su įgilintais kiemeliais prieš vitrinas. Kiemo korpusas turi ir privačias erdves vakarinėje sklypo pusėje, kurios gausiai apželdinamos. Šiaurinis dviejų aukštų korpusas, turi “miesto namų” tipo butus su atskirais patekimais iš lauko, privačiomis kiemo ir stogo terasomis. Gaisrinių automobilių apsisukimui skirta kietos dangos aikštelė (12x12m) įkomponuojama į plastiškai besitęsiantį kiemo takų tinklą.

 baravila4

Būsimasis projektas Algirdo g.3. Projekto vizualizacija.

Plastiški reljefo sprendiniai ir apželdinimas be jokių bortelių ar kitų kliuvinių, kuria saugias, žalias, bendras erdves namo gyventojams. Numatomas, papildomas dviejų aukštų korpuso stogo terasų apželdinimas. Požeminis aukštas numatytas beveik po visu sklypo plotu. Virš požeminio aukšto perdangos įrengiamas pakankamas derlingo grunto sluoksnis dekoratyvinių augalų ir krūmų sodinimui. Kiemo ribose formuojamos supilto derlingo grunto kalvelės virš 1,5m aukščio, ant jų numatoma sodinti medžius. Sklypo plano sprendiniuose suprojektuota vaikų žaidimo, sporto aikštelės; ramaus poilsio zona; kiemo takai, terasos, želdynai. Šių sprendiniai konkretizuojmai techninio projekta etape.

Projektuojamas naujas automobilių įvažiavimas į sklypą (nauja transporto jungtis) iš Algirdo gatvės šiauriniame – rytiniame sklypo kampe. Per naują jungtį numatomas dviejų juostų įvažiavimas / išvažiavimas į daugiabučio gyvenamo namo požeminę automobilių saugyklą. Įvažiavimas numatomas su nužemintu gatvės bortu, betono tinkelių dangos. baravila5

Būsimasis projektas Algirdo g.3. Projekto vizualizacija.

Algirdo gatvės šaligatvis remontuojamas (šalia Algirdo g. 3), numatoma įrengti įėjimus į pastato 1-ojo aukšto negyvenamosios paskirties patalpas. Pėsčiųjų įėjimai į teritoriją numatyti pastato šonuose, iš Algirdo g. pusės, per rakinamus vartelius. Pagrindinis pėsčiųjų įėjimas į sklypą numatytas sklypo pietiniame kampe, jis sutampa su gaisriniu privažiavimu. Šiauriniame kampe, rakinami varteliai numatyti miesto namų tipo butams, patekimui atliekų konteinerių patalpas ir komercinių patalpų naudotojų patekimui į automobilių saugyklą. Įėjimai į pastato laiptines projektuojami iš vidinio kiemo. Į miesto namų tipo butus patenkama iš kiemelio šiaurinėje sklypo pusėje. Į komercines patalpas patenkama per pėsčiųjų jungtis tiesiai iš Algirdo gatvės. Transporto judėjimas (išskyrus spec. transportą) komplekso kieme nenumatomas. Šių projektinių pasiūlymų rengimo metu yra parengtas Algirdo gatvės pertvarkymo projektas, kuriuo esamos automobilių stovėjimo vietos Algirdo gatvėje prie projektuojamo sklypo yra panaikintos, jų vietoje numatytos dvi važiavimo juostos ir šaligatvis, žalia juosta.

Su ankstesne „Baranausko vilos” vizija galite susipažinti čia.