Vilniaus centre nupjautas ąžuolas: skandalas įsisiūbuoja

Vos kojas mero poste spėjusio apšilti Valdo Benkunsko laukia rimtas išbandymas – šeštadienį be diddesnių skrupulų sostinės centre, Ceikinių gatvėje, nupjautas brandus ąžuolas sukėlė milžinišką pasipiktinimo bangą: net ir šalies prezidentas Gitanas Nausėda audringai sureagavo savo feibuko paskyroje. 

„Mūsų mylimame mieste šiandien barbariškai nupjautas šimtametis, sveikas, žaliuojantis ąžuolas. Tai ne pirmas toks nekilnojamojo turto vystytojų spjūvis į veidą vilniečiams – vagystė iš mūsų ir mūsų vaikų. Kviečiu teisėsaugą principingai vertinti šį atvejį. Iki šiol siekiau, ir toliau sieksiu, griežtesnio teisinio nusikaltimų gamtai vertinimo. Nebūkime abejingi – priešinkimės sąžinę praradusiems niekdariams!”, - šeštadienį operatyviai į vilniečių bendruomenę sukrėtusį įvykį reagavo šalies vadovas.

a1

Nupjautas ąžuolas Ceikinių gatvėje. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

Ąžuolas buvo nupjautas bendrovės „Rinktinės NT“ vystomame milžiniškame daugiafunkciniame administracinių ir viešbučių pastatų kvartale.

„Ceikinių kvartalo užstatymo idėja įkvėpta netoliese esančios filantropo ir bankininko J. Montvilos užsakymu pastatytos Piromonto kolonijos, išskiriančios kiemo ir gatvelių erdvių įvairove, kvartaliniu užstatymu, plytiniais smulkaus mastelio fasadais ir žaluma. Naują 20 tūkst. kv. m pastatų kompleksą sudarys keturi skirtingo aukštingumo biurų bei viešbučių paskirties pastatai“ - buvo skelbiama projektiniuose pasiūlymuose, paviešintuose savivaldybės puslapyje 2021 metų rugsėjį. Projektą rengė bendrovė „DO Architects“, kurioje darbuojasi ir buvusio sostinės mero Remigijaus Šimašiaus sutuoktinė Gilma Teodora Gylytė. Šiame projekte jai buvo patikėtas itin reikšmingas vaidmuo - moteris nurodoma kaip statinio projekto vadovė. Dabar jau nupjautam ąžuolui projekte buvo skiriamas reikšmingas vaidmuo – jis turėjo tapti pagrindiniu atviro vidinio kiemo akcentu. a8

Ąžuolas turėjo tapti vienu pagrindiniu naujojo projekto akcentu. Vizualizacija.

Jai ąžuolo nupjovimas tapo ypatingai nemalonia staigmena. „Apie būsimą nukirtimą nei aš, nei DO ARCHITECTS komanda jokios išankstinės informacijos neturėjome. Beveik septynerius metus projektuojame šiame sklype, ir šis ąžuolas buvo mūsų siūlomo urbanistinio kvartalo centras ir ašis.

Vertybiškai tai absoliučiai nepriimtina. Labai gaila ir tikrai labai liūdna. Turėsime daug ką įsivertinti ir pervertinti”, - savo paskyroje feisbuke rašė Gilma Teodora Gylytė.

Naujasis Vilniaus meras Valdas Benkunskas, nepaisydamas fantastiško šeštadienio oro, tkvieste kvietusio atsipalaiduoti ir pailsėti po savaitės darbų, operatyviai atsirado įvykio vietoje, per didesnes žiniaksklaidos priemones išplito jo pikto skambučio projekto vystytojams vaido įrašas, o po kurio laiko feisbuko paskyroje pasirodė ir jo įrašas.

a3

Nupjautas ąžuolas Ceikinių gatvėje. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

„Pikta ir apgailėtina, kad Vilniaus centre NT projekto vystytojai (UAB „Rinktinės NT”) šiandien lyg niekur nieko nukirto šimtametį ąžuolą. Jokių leidimų tam jie neturėjo, todėl tai ne kas kita, kaip paprasčiausias vandalizmas ir nusikaltimas prieš vilniečius. Panašu, kad savo išpuoliu prieš gamtą ir istorinį miesto paveldą NT vystytojai bando pademonstruoti, kad jie yra aukščiau įstatymo ir miestiečių gerovės, - rašo V. Benkunskas. - Ką gi, dar pažiūrėsime. Galiu užtikrinti, kad nebaudžiamumo ir savivaliavimo laikai sostinėje baigėsi – laukiniai 90-ieji į NT projektų vystymą Vilniaus mieste tikrai nesugrįš. Sostinė turi pakankamai priemonių tokiems veikėjams pažaboti. Viena jų – statybos leidimų stabdymas manantiems, kad taisyklės ir įstatymai jiems negalioja.

Deja, baudos už tokius veiksmus šiuo metu yra juokingai mažos. Tuo savivaliaujantys NT vystytojai ir piktnaudžiauja. Savivaldybė Aplinkos ministerijai jau siūlė teisės aktų pakeitimus, kurie iš esmės sugriežtintų teisinę ir finansinę NT projektų vystytojų atsakomybę už tokius ir panašius savavališkus veiksmus. Belsimės dar kartą. O jei nepadės – ir dar, nes taip būti tiesiog negali”.

Nuošalėje neliko ir buvęs V.Benkunsko varžovas mero rinkimuose Artūras Zuokas, kuris į nupjauto ąžuolo skandalą sureagavo sekmadienio rytą, savo įrašą feisbuke pavadinęs ,,Krokodilo ašaromis”.

a4

Nupjautas ąžuolas Ceikinių gatvėje. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

,,Šeštadienį Vilniaus centre Rinktinės ir Ceikiškių g. sklype nukirstas ŽALIUOJANTIS ilgaamžis ąžuolas. Netoli pastato, kuri kai kurie politikai vadina ,,maskvos namais’’. Greitai viešai pasipiktino buvęs meras Remigijus Šimašius, jo žmona, kuri ir yra projekto autorė, buvęs vicemeras, dabar naujasis meras Valdas Benkunskas, kuris garsiai pareiškė, kad ,,čia buvo padarytas tyčinis nusikaltimas, kurį galima prilyginti namo padegimui ar bet kokiam kitam BK numatytam atvejui’’. Net Lietuvos respublikos Prezidentas suregavo į tokį brutualų veiksmą, rašo A. Zuokas. -

Įmonė „Rinktinės NT“, kuri valdo šį sklypą ir planuoja statybas, šaltai atsakė, kad nepripažįsta savo kaltės ir pasakė, kad Vilniaus miesto savivaldybė nebuvo iškėlusi reikalavimo saugoti šį beveik šimtametį ąžuolą. Tai, kad politikų vieši pasipiktinimai nebūtų tik veidmainiškos ,,krokodilo ašaros’’, Vilniaus miesto savivaldybė su vyr.architekto Mindaugo Pakalnio parašu, privalo viešai pateikti aiškų ir nedviprasmišką dokumentą, kuris patvirtintų, kad Vilniaus miesto savivaldybė reikalavo išsaugoti nupjautą ąžuolą. Vilnius laukia!”

a5

Nupjautas ąžuolas Ceikinių gatvėje. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

Mindaugas Pakalnis savo įrašu feisbuke praskleidė kiek daugiau detalių. „Istoriją apie nukirstą ąžuolą Ceikinių g. priėmiau asmeniškai. Tarsi būčiau praradęs artimą žmogų. Nustekentas nepriežiūros šį pavasarį jis atsigavo, bene pirmas iš visų Vilniaus ąžuolų išskleidė savo pumpurus, rašo M. Pakalnis. - Ir iki šiol negaliu patikėti tuo kas įvyko. Klaiku skaityti statytojo bendrovės viešą komunikaciją. Jūs žinojote, kad projektavimo užduotyje yra aiškiai parašyta, kad ąžuolą būtina išsaugoti. Jūs prašėte mūsų šitą užduotį keisti, įrašant, kad nagrinėtinos ir ąžuolo iškėlimo ir kirtimo alternatyvos. Mes susitikome prieš savaitę ir jūs mus įtikinėjote sutikti su jūsų siūlymais. Nesutikome. Aiškiai pasakėme, kad vietos kraštovaizdžiui svarbus, tiesiog vietos simboliu tapęs ąžuolas būtų išsaugotas. Tą patį išsakėme jums raštu vakar, penktadienį. Raštu atsisakėme keisti projektavimo užduotį. Taip kad nesakykite kad nežinojote. Estų tipo investuotojai (neverti jūs to vardo), lietuviai įmonės atstovai ir teisininkai. Jūs puikiai žinojot ką darot, tą padarėt suvokdami savo veiksmų pasekmes ir turėsit už tai atsakyti. Nemanykit kad nukirtę ažuolą jūs išsprendėt savo niekingą 40 parkavimo vietų problermą. Jūs net nesuvokiat kokią problemą sukūrėt. Turėsit kompensuoti sugriautą vietos savitumą. Padaryti mažiausia dukart daugiau, nei būtumėt padarę tiesiog išsaugodami ąžuolą. Na. o pasitikėjimo jumis nebepavyks atkurti niekada... “

Priminsime, kad projekto vystytojas „Rinktinės NT“ kai kurioms didesnėms žiniasklaidos priemonėms pateikė savo komentarą, kuriame akcentuojama, jog ąžuolą buvo nuspręsta nupjauti, nes jis trukdė lietaus nuotekų tinklo remontui.

Puslapyje rekvizitai.lt nurodoma, jog įmonės „Rinktinės NT“ amžius – 7 metai, įstatinis kapitalas – 1,4 mln eurų, joje dirba vienas apdraustas darbuotojas. Įmonės vadovas – Taavi Ojala.

Ankstesnio sostinės mero Remigijaus Šimašiaus kova su medžius kertančiais NT vystytojais iš esmės baigėsi niekuo – po to, kai bendrovė „Rewo” nupjovė kelis medžius, R. Šimašius skambiai pareiškė, kad bendrovė turės ir susimokėti šimtatūkstinę baudą, ir pasodinti 1000 medžių. Tačiau praėjus kuriam laikui paaiškėjo, kad bendrovė iš skandalo išlipo praktiškai sausomis kojomis – sumokėjusi poros tūkstančių eurų baudą.