Kinas, Ozas, Valdemaras

Pirmą kartą čia buvau 1998-ųjų rudenį, šaltą rugsėjį – susėdę mediniuose suoluose, berods, kažkurį Pasolini filmą čia tylut tylutėliai stebėjo keliolika apšerkšnijusių žiūrovų. Ir štai, dabar už lango 2018-ųjų ruduo, ir vėl praveriu Ozo kino salės duris.

Šį kartą jau nebe kaip arthauso žiūrovas, o žmogus su fotoaparatu, ketinantis užfiksuoti laikui atsparią kino šventovę. Tiesa, lyginant su 1998-ais, permainų čia nemažai – pati kino salė iš pirmo aukšto persikėlė į antrą, pasikeitė interjeras, galima išvysti nemažą šūsnį fotomedžiagos iš praėjusios lietuviško kino epochos: ant vienos sienos gali išvysti legendinių aktorių nuotraukas, ant kitos, vedančios link kino mechaniko kamarėlės – kino filmų afišas. O pati kamarėlė – kaip nedidelis muziejus, kuriame dar sodriau skamba kino salėje jau greit trisdešimt metų šeimininkaujančio Valdemaro Isodos istorijos.

Tiesa, jų kol kas kas reikia luktelėti – kino salėje rodomas filmas. Pagaliau burzgesys ir dialogai salėje nutyla, netrukus prasiveria durys, išnyra viena mergina, kuri praktiškai pataiko tiesiai į pono Valdemaro glėbį. Filmo “afteris” arba ką tik žiūrėtos juostos aptarimas užtrunka keliolika minučių – spėju, kad jis baigėsi viešojo transporto stotelėje, atvažiavus reikiamam autobusui.

Valdemaras grįžta, aprodo savo valdas ir neria į prisiminimus – istorijos tikrai užburiančios, vingiuojančios per įvairias epochas. Šiandien sunku patikėti, kad kažkada, sovietmečiu, “Lietuvos kinas”, po kurio sparnu ir glaudžiasi Ozo kino salė, buvo stambi įmonė, besirūpinanti filmų užsakymu ir tiekimu visai šaliai – o kino erdvių, žinant, kokia populiari pramoga buvo kinas ne tik didmiesčiuose, rajonų centruose, bet ir kolūkinio tipo gyvenvietėse, buvo apsčiai. Peršokame prie kitos temos – pasirodo, Ozo kino salėje rengiami ir furšetai, o kartais ir bernvakariai ar mergvakariai. Sunku susilaikyti nenusišypsojus, kai apie juos pasakoja Valdemaras.

Taip mums bekalbant Ozo kino salės duris praveria porelė, skubanti į kitą seansą – ką gi, laikas atsisveikinti su svetinguoju šeimininku.

1

2

 3

 4

 

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14