Mano verslas: kaip vestuvių fotografas pradėjo kaljanų verslą

Vilniaus mieste, šalia Savanorių prospekto esančioje Kedrų gatvėje, „McDonald's” ir „Rimi” pašonėje, galima užtikti visą eilę mažesnių įmonių bei parduotuvių. Viena jų – prieš pora mėnesių vidiniame kieme Kedrų g. 3 atsidariusi kaljanų parduotuvė „HookahShop”, kurioje šeimininkauja vestuvių fotografas Anton Prokopov.

A.Prokopov – verslus žmogus, besidomintis įvairiomis sferomis, ir kelios jų tapo jo pajamų šaltiniu. Kaip sako pats pašnekovas, viskas prasideda nuo kabliuko. Tokiu kabliuku kažkada tapo fotoaparatas, o prieš pustrečių metų – ir viename konkurse laimėtas kaljanas. Įdomiausia, kad šios dvi sritys: vestuvės ir kaljanų kultūra, vis dažniau ima persipinti, mat keičiasi vestuvių papročiai ir, kaip pastebi A.Prokopov – armoniką, piršlio korimą keičia kur kas šiuolaikiškesni vestuvių akcentai: didžėjus, mobilus kokteilių baras, šampano piramidės bei kaljanai.

FOT 3944

Vestuvių fotografas Anton Prokopov gana netikėtai atrado kaljanų pasaulį. Foto: asmeninis archyvas.

Vestuvių fotografijos pasaulyje A.Prokopov sukasi jau septynerius metus ir iš arti pažino šį sektorių, pamatė, kaip jis keičiasi, kokios tendencijos ryškėja.

Gana netikėtai prie vestuvių fotografavimo prisidėjo ir kaljanų verslas. Pastaraisiais mėnesiais, kuomet šalia jau funkcionavusios elektroninės kaljanų parduotuvės prisidėjo ir fizinė kaljanų parduotuvė, išgyvena tikrą šuolį į viršų.

Kaip gi vestuvių fotografas atrado kaljanus, ir kaip sumąstė, kad tai gali būti verslu? Viskas prasidėjo prieš pustrečių metų nuo neplanuotos kelionės į Egiptą ir čia svečiams surengto konkurso, kurio vienas pagrindinių prizų ir buvo kaljanas. „Tuo metu nieko nežinojau apie kaljanus, bet laimėtas prizas tapo tuo lemiamu kabliuku, kuris mane užkabino. Į Lietuvą parsivežiau ne tik jį, bet ir egiptietiško smėlio jame, - juokiasi pašnekovas. – Iš pirmo žvilgsnio atrodė, kad egiptietiškas kaljanas tai vertingas daiktas - iki tol, kol po mėnesio kaljanas pradėjo rūdyti”. Taigi, A.Prokopov vis labiau ėmė gilintis į kaljanų kultūrą, o kadangi nuo mažų dienų yra apdovanotas polinkiu į verslumą, netrukus įsitikino, jog tai gali būti ir nauju būdu užsidirbti.

Lemiamu žingsniu į verslo pradžią turėjo prasidėjusi pandemija. Dėl atsiradusio koronaviruso Covid-19 ir jo apribojimų ženkliai sumažėjo fotosesijų skaičius, o karantino metu fotografavimo paslaugą buvo uždrausta vykdyti. Tai ir buvo spyris ne sėdėti vietoje ir ne laukti karantino pabaigos, o pradėti naują verslą, kuris patinka bei kurio pagalba galima užsidirbti ir mėgautis savo darbu.

Kaljanų verslo pradžia prasidėjo nuo naudotų ir naujų kaljanų pardavimo. „Atsiveždavau naujų kaljanų iš užsienio, tyrinėjau rinką, stebėjau ką ir per kiek laiko galima parduoti. Rekordas – per dvidešimt penkias minutes parduotas kaljanas”, - apie naujo verslo pradžią pasakojo A.Prokopov, dabar valdantis elektroninę ir fizinę parduotuvę.

kaljan2

„HookahShop” parduotuvėje kaljanų mėgėjai turi į ką akis paganyti. Foto: asmeninis archyvas.

Pradžioje buvo atverta elektroninė kaljanų parduotuvė „HookahShop”. Nors pandemija daugelį verslų perkėlė į skaitmeninę erdvę, A. Prokopov visada mąstė apie galimybę atsidaryti ir fizinę parduotuvę. Praėjus pirmajam karantinui, atsižvelgus į klientų norus pamatyti, palyginti prekes gyvai, o ne iš nuotraukų – atsiradus tinkamoms patalpoms, gana patogioje vietoje, vyras ilgai nedvejojo ir per trumpą laiką kartu su jį palaikančiais artimaisiais, išsidažė sienas, susivežė lentynas ir kitus baldus. Tačiau sprendimas kurti fizinę parduotuvę gerokai viršijo pradinius lūkesčius – vien pirmąją darbo dieną į naująją Kedrų gatvės fizinę kaljanų parduotuvę užsuko penkiolika klientų, o tai sostinės kaljanų rinkoje yra didelis skaičius.

Domėjimasis kaljanų kultūra, gimęs kaip pomėgis šalia vestuvių fotografijos, ėmė greitai vystytis – dabar tai jau ne tik verslas, bet ir edukacija bei pramoga. Ir ne tik vestuvėse – edukaciniai kaljanų vakarai ir kaljano nuoma vis labiau populiarėja kaip įmonių renginių dalis, pačiam A.Prokopov jau teko pravesti keliolika tokių paskaitų-renginių su kaljanų integracija. Vienas jų vyrui ypač įsiminė – vienas didelis televizijos kanalas surengė vakarėlį safari tema, ir A.Prokopov su kaljanais vakarėlio svečius teko supažindinti smėlio karjere, kuriame nebuvo papildomų reikmenų - elektros, vandens ir pan. Tai buvo ne tik išbandymas paruošti kaljanus, bet tai puiki patirtis tobulinant įgytas žinias.

kaljanai3

 Kaljanų parduotvę vestuvių fotografas įsirengė pats, padedamas artimųjų. Foto: asmeninis archyvas.

Ir nors iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad A. Prokopov viskas sekasi lengvai, pats vyras akcentuoja, kad be darbo ir nuolatinio žinių gilinimo užsidirbti bus sudėtinga. Tiesa, tradicines paskaitas šiais laikais puikiai gali pakeisti pamokos „YouTube” platformoje, tačiau kelių valandų prie ekrano neužteks – A. Prokopov prisimena, jog prieš pradėdamas uždirbti iš vestuvių fotografijos, daug valandų praleido mirkdamas teorijos kursuose „YouTube” platformoje. Surinktos žinios padėjo pagerinti viską kas susije su kaljanais ir kaljanų kultūra ir pritaikyti jas versle.

Kaljanų parduotuvėje siūlomos prekės nuo pigaus iki premium segmento, todėl kiekvienas kaljanų entuziastas atras sau prieinamą kaljano variantą.

Parduotuvės klientams dažnai pateikiamos dovanos, siūlomas didelis prekių asortimentas lanksčiomis kainomis, o svarbiausia didelis dėmesys skiriamas kiekvienam klientui.

Ir taip gana platus prekių asortimentas parduotuvėje dažnai papildomas naujomis prekėmis. Konsultacijos klientams pateikiamos dėl kiekvienos prekės, kol atrandamas tinkamiausias variantas. Taip pat „Hookahshop“ siūlo dovanų kuponą – taip dovaną gaunantis asmuo gali išsirinkti norimas prekes parduotuvėje.

Šalia kaljanų ir jų priedų pardavimo bei pramogų atsirado ir kaljano nuoma. Norint išbandyti kaljaną yra galimybė jį išsinuomuoti, o patikus kaljano modeliui– įsigyti. Nuomojamas ir vienas kaljanas su priedais, ir didesnis kiekis kaljanų, kuriuos klientai gali pasiruošti patys naudodamiesi instrukcija.

Tiems kurie nėra susipažinę su kaljano kultūros subtilybėmis, nežino nuo ko pradėti prieš perkant kaljaną – nemokamai suteikiami 20-30 minučių trukmės kaljano paruošimo mokymai perkant kaljano komplektą iš www.hookahshop.lt kaljanų parduotuvės. Šie mokymai vyksta nuotoliniu būdu. Papildomai ši paslauga siūloma kaip dovana – kaljano paruošimo mokymai draugui ar verslo partneriui. Taip pat papildomai siūlomi mokymai barams, kurie į asortimentą nori integruoti ir kaljanų sferą. Taip kaljanų veiklą papildžius naujomis paslaugomis bei kaskart atsinaujinančiu prekių asortimentu klientų ratas plečiasi ir neapsiriboja vien Vilniumi ar Lietuva – siuntiniai, dovanų kuponai, paskaitos iš „HookahShop” keliauja į Latviją, Estiją, Graikiją, Kiprą ir kitas valstybes, nes puslapyje informacija pateikiama ir rusų, anglų kalbomis, tad jį nėra sunku rasti kitose valstybėse.

„Nėra nieko neįmanomo, reikia noro ir nebijoti atrasti naujus dalykus kuriant naują verslą“, - teigia A. Prokopov. - Pasaulis nenuspėjamas, todėl negalime prognozuoti ar atsiras daugiau apribojimų, ar sulauksime dar vieno karantino ir pan. Svarbiausia nenuleisti rankų ir eiti į priekį, bei prisiminti, kad mėgstamą veiklą galima paversi verslu“.

#turinioprojektas