Baladė apie Naugarduko gatvės gulbę, virtusia pabaisa

Naugarduko gatvės kraštovaizdis pamažu, bet užtikrintai keičiasi. Ir jei dirstelėsite į į neseniai savivaldybės pristatytą Vilniaus 3D žemėlapį, ko gero, nustebsite: žemėlapyje pastatai stūkso, bet realybėje jų jau nėra. Ir vietoje jų dygsta naujasis Vilnius. 

 Nors paprastai senų pastatų su savo istoria išnykimas nuo žemės paviršiaus trukteli sentimentalią gyslelę, bet štai Naugarduko monstro, kažkada garsėjusio kaip išsiskiriantis „Lelijos” fabriko vaikų darželis, konversija (pamatykite, kas čia atsiras) – kaip ir šios Naujamiesčio gatvės dalies išsigelbėjimas. 

1

Vietoje buvusio „Lelijos” fabriko vaikų darželio iškils nauji pastatai. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

Trumpa asmeninė istorija – kažkada, kuomet ieškojome būsto, kultinio laikraščio „Alio!” (ar dar kas prisimenate?) skelbimas atvedė mus į šią Naujamiesčio arteriją, tiesiai prie apleisto pastato. Čia, praktiškai prisispaudę prie buvusio „Lelijos” darželio sienos, stūksojo (ir tebestūkso) keli namukai.

2

Vietoje buvusio „Lelijos” fabriko vaikų darželio iškils nauji pastatai. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

Lyg ir tvarka, ramybė...Bet kai mus lydėjęs agentas pradėjo plūsdamasis belsti į duris ir šiaip ne taip įsibrovė į mūsų mintyse jau nutapyto „svajonių būsto” vidų, patyrėme nemenką sukrėtimą: buteliai, konservų dėžutės, smarvė ir gigantiška krūva skudurų, kurioje prasmegusi būtybė bandė beviltiškai susiorientuoti, kas ji ir kur ji yra. Taip mūsų viltys prisiglausti prie „Lelijos” žlugo. 

3

Buvęs „Lelijos” fabriko vaikų darželis, 2018 m. pavasaris. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

Ėjo metai, litą pakeitė euras, statybų bumą – krizė, krizę – vėl šuolis aukštyn, o buvęs „Lelijos” darželis taip ir stovėjo, tarsi laukdamas, kol 2018 metų pavasarį vėl sugrįšiu čia, įamžinsiu keliose nuotraukose. Ir tik tada pasirodė pranešimai, kad jo dienos suskaičiuotos, o štai dabar apie jo egzistavimą primena tik nuotraukos ir Vilniaus erdvinis žemėlapis. 

Asmeniškai man tai buvo Naugarduko gatvės monstras – apleistas, bauginantis pastatas. Tačiau neabejoju, kad kažkam tai susiję su šviesiais vaikystės atsiminimais (ei, ar tiesa, kad šis darželis turėjo ir baseiną – bet ne kieme, o viduje?). Būtų įdomu sužinoti, kas, kodėl ir kaip nutiko, kad vaikų darželis keliolikai, o gal net keliasdešimčiai metų virto Naugarduko gatvės monstru?

Buvęs „Lelijos” fabriko vaikų darželis, 2018 m. pavasaris. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

4

5

6

7

 

8

9

10

11

12