Neįtikėtinos permainos Bokšto gatvėje

Jau šį rudenį pačiame Vilniaus senamiesčio centre, Bokšto g. 6, įsikurs pirmieji modernaus barokinio verslo ir laisvalaikio komplekso „Bokšto skveras“ nuomininkai. Kompleksas, kurio projektavimas ir statybos užtruko kone dešimtmetį, bus atviras visiems vilniečiams bei miesto svečiams.

Tai – nekilnojamojo turto vystymo ir valdymo bendrovės „Baltisches Haus“ savininkų brolių Ortizų investicija į daugybę metų apleistą Vilniaus senamiesčio teritoriją.

„Modernus barokinis galbūt skamba kaip paradoksas, bet tai bus išties išskirtinis kompleksas išskirtinėje vietoje. Paprastai, nusprendus įsikurti senamiestyje, mainais už prestižinę istorinę vietą ir puikius vaizdus tenka taikytis su parkavimo problemomis bei prastomis mikroklimato sąlygomis biure. Mes siūlysime biurus su moderniais šildymo, vėdinimo ir kondicionavimo, apšvietimo sprendimais, erdvia požemine automobilių stovėjimo aikštele, tad nuomininkai turės ne tik puikią istorinę aplinką, bet ir visus šiuolaikinius privalumus“, – pranešime žiniasklaida cituojamas „Bokšto skvero“ idėjos sumanytojas Oliveris Ortizas.

bokstas

„Bokšto skveras“. Vizualizacija.

Šį rudenį bus baigtas pirmasis „Bokšto skvero“ komplekso etapas, po kurio duris atvers 60 sėdimų vietų turėsiantis garsaus virtuvės šefo Liutauro Čepracko restoranas „Gastronomika“, dalis biurų bei 90 vietų požeminė automobilių stovėjimo aikštelė. Šiltuoju metų laiku restoranas kvies prisėsti ir erdvioje lauko terasoje.

„Neabejojame, kad „Bokšto skvero“ atidarymas įpūs naujos gyvybės į šią senamiesčio dalį, kurią ilgą laiką visi aplenkdavo. Užsukti vertės tikrai ne tik dėl puikaus restorano – šis kompleksas bus atviras miestiečiams bei turistams. Nors sovietmečiu šis kompleksas buvo labai subjaurotas, mums pavyko išsaugoti bei atkurti didelę dalį barokinės architektūros elementų, tad pasižvalgyti tikrai bus kur“, – teigia O. Ortizas.

Antrąjį „Bokšto skvero“ statybų etapą ketinama baigti kitais metais. Baigus darbus miestiečiams ir svečiams savo paslaugas pasiūlys erdviausias Vilniaus senamiestyje dienos SPA centras (1,5 tūkst. kv. m ploto) su 25 m ilgio baseinu ir japonišku sodu, taip pat likusios biurų erdvės ir iki 150 sėdimų vietų talpinanti koplyčia, kuri bus nuomojama konferencijoms, renginiams, asmeninėms šventėms rengti. Dalyje komplekso bus įrengti nuomai skirti apartamentai.

Baigus atkurti Šv. Elžbietos koplyčią bus ne tik sugrąžintas senasis Bokšto gatvės vaizdas, bet ir atidengti išliekamąją meninę vertę turintys XVIII a. vid. tapybinio dekoro elementai. Taip pat miestui bus atvertas sutvarkytas skveras, kurio centre išsaugota jau 250 metų skaičiuojanti liepa.

Iš viso 0,75 ha įsikūrusiame „Bokšto skvere“ bus įrengtos 6 tūkst. kv. m patalpos, iš kurių pusę sudarys biurų erdvės, o likusi dalis skirta restoranui, SPA, apartamentams bei restauruotai koplyčiai.

Bokšto g. 6 esančios erdvės ilgą laiką buvo atvertos nuo senamiesčio lankytojų, mat čia net 7 metus vyko archeologiniai tyrimai. Jų metu rasti vertingi radiniai perduoti Lietuvos nacionaliniam muziejui, o vertingiausi šiuo metu eksponuojami Vilniaus gynybinės sienos bastėjoje įsikūrusiame muziejuje. Tik atlikus archeologinius tyrimus, 2010 m. buvo patvirtintas detalusis teritorijos planas, o statybos leidimas gautas 2014 m.

Pasak projekto vystytojos ir valdytojos UAB „Baltisches Haus“ direktoriaus Audriaus Masionio,  statybų darbai truko gerokai ilgiau nei statant naują biurų pastatą, nes dirbta istorinėje vietoje.

 „Labai daug laiko užėmė istoriškai vertingų detalių restauravimas ir atkūrimas, įgyvendinti sudėtingi inžineriniai sprendimai, kurie suteiks pastatų kompleksui visus šiuolaikinius patogumus, bet iš išorės jų nesimatys. Technologiniu požiūriu tai yra labai sudėtingas projektas, prie kurio įgyvendinimo prisidėjo tarptautinės architektų bei statytojų pajėgos“, – sako A. Masionis.

Projekto rangovas – „Panevėžio statybos trestas“, architektai – „Archinova“ ir „Studio Seilern Architects“ (Didžioji Britanija), statybų techninis prižiūrėtojas – „Statybų techninė priežiūra“, projekto koordinatorius – „Contestus“ ir daugelis kitų.