K18: Architektų rūmai prieš, bet pinigų teismams neturi

Prieš kelias dienas Vilniaus savivaldybė išdavė leidimą D.Libeskindo suprojektuotam K18 pastatui Konstitucijos prospekte, tačiau į šį sprendimą iš karto sureagavo Lietuvos architektų rūmai.

Lietuvos architektų rūmų taryba neigiamai įvertino Vilniaus m. savivaldybės išduotą statybos leidimą D. Libeskindo suprojektuotam K18 pastatui Konstitucijos pr., Vilniuje ir laiko jo išdavimą neatitinkančiu teisės aktų reikalavimų. Rūmai nuosekliai laikosi nuostatos, jog įstatymuose nustatytos procedūros nėra savitikslės, jos skirtos subalansuotų sprendimų ir darnios plėtros užtikrinimui, o tai gali būti pasiekta tik tinkamai įtraukiant visuomenę, specialistus, atsakingas institucijas ir suderinant visų interesų grupių poreikius, rašoma Rūmų pranešime žiniasklaidai.

Rūmų vertinimu, K18 leidimas išduotas neatsižvelgiant į Vilniaus apygardos administracinio teismo (toliau – Teismo) sprendimą, kuriame Rūmų prašymu buvo išaiškinta, jog Vilniaus m. savivaldybės taryba neturi savarankiškos kompetencijos keisti Bendrojo plano sprendinių, nevykdant teritorijų planavimo procedūrų. Šiuo – K18 – atveju, projekto sprendiniai prieštarauja Bendrojo plano reikalavimams. Savivaldybės taryba, pasinaudojusi Bendrojo plano pagrindinio brėžinio tekstinio reglamento 5 punktu, leido viršyti teritorijos užstatymo reglamentus, nepaisydama to, jog keičiant ar koreguojant bendrąjį planą yra privaloma laikytis įstatymo nustatytų taisyklių.

k181

Projektas K18 - aistrų sukūryje. Vizualizacija: libeskind.com

Motyvuodama tuo, kad Teismo motyvai varžo savivaldybės savarankiškosios funkcijos įgyvendinimą, Teismo sprendimą savivaldybė yra apskundusi apeliacine tvarka. Tačiau Rūmai mano, kad Teismo sprendime išdėstyti motyvai yra nuoseklūs ir pabrėžiantys esminę visų institucijų pareigą laikytis teisės aktuose nustatytų teritorijų planavimo ir kitų reikalavimų.

Rūmai, atsakydami į gaunamus paklausimus, ar gins viešąjį interesą teisme K18 atveju, nurodo, jog tam neturi reikalingų resursų. Rūmai pabrėžia, jog šiai įstatyme numatytai ir visai visuomenei svarbiai funkcijai nėra paskirtas joks valstybės finansavimas, nors akivaizdu, kad kvalifikuotus architektus vienijanti organizacija galėtų tapti tvirta atrama viešojo intereso atstovavimui ir gynimui. Rūmai deda pastangas, jog jiems toks finansavimas būtų skirtas – kreipęsi į Vyriausybę jau gavo atsakymą, jog atsakingoms ministerijoms išsiųstas pavedimas išnagrinėti Rūmų prašymą skirti finansavimą tiek viešojo intereso gynimui teisme, tiek regioninių architektūros tarybų veiklai.

Tuo tarpu Rūmų taryba ragina visas valstybės institucijas, atsakingas už darnią plėtrą ir vykdomų procesų teisėtumą, pagal savo kompetenciją reaguoti į K18 išduotą statybos leidimą.

Portalo 1323.lt skaitytojams priminsime, kad praėjusių metų lapkritį Vilniuje viešėjusi UNESCO ir ICOMOS patariamoji misija pateikė išvadas, kuriose teigiama, kad Vilniuje planuojamas biurų ir viešbučio „Radisson RED“ kompleksas „k18B“ (Architektų rūmų vadinamas K18) turi būti plėtojamas.

„Projektui keliame aukštus kokybinius reikalavimus ir tikimės, kad „k18B“ pastatas taps vienu iš Vilniaus simbolių, šiuolaikinės sostinės vizitine kortele. Džiaugiamės sulaukę teigiamo UNESCO ekspertų vertinimo ir tikimės, kad galėsime be papildomų trukdžių įgyvendinti ambicingus planus pastatyti išskirtinį daugiafunkcinį kompleksą ir sukurti unikalias viešąsias erdves su svarbiomis pėsčiųjų bei dviračių jungtimis“, – pranešime žiniasklaidai buvo cituojamas projektą vystančios „Lords LB Asset Management” fondų valdytojas Marius Žemaitis.

Būsimo komplekso įtaką Vilniaus senamiesčio išskirtinei visuotinei vertei 2017 metais jau vertino ICOMOS Lietuvos nacionalinis komitetas, kuris yra tarptautinės ICOMOS organizacijos struktūrinis padalinys Lietuvoje. Šį kartą UNESCO Pasaulio paveldo centro ir centrinio ICOMOS biuro Paryžiuje deleguoti ekspertai Vilniuje lankėsi šalies Kultūros ministerijos kvietimu, su tikslu įvertinti Vilniaus istorinio centro būklę ir kelis konkrečius projektus.

„Džiaugiamės, kad tiek Lietuvos, tiek užsienio paveldosaugos ekspertai „k18B“ projektą laiko galimu ir leistinu Vilniaus senamiesčio apsaugos zonoje“, – teigė Marius Žemaitis.

Daugiafunkcinio komplekso „k18B“ projektą parengė žymaus architekto Danielio Libeskindo studija, laimėjusi Vilniaus miesto savivaldybės, Lietuvos architektų sąjungos ir investicijų valdymo bendrovės „Lords LB Asset Management“ rengtą konkursą. 

„Kompleksas „k18B“ bus dešiniojo Neries kranto akcentas, kuris įpūs gyvybės ir energijos tolimesniam Konstitucijos prospekto vystymuisi. Projektuodami šį kompleksą norime sukurti naują XXI a. Vilniaus traukos tašką, papildydami esamą architektūrinį ir istorinį šios vietos kontekstą”, – teigė praėjusiais metais Vilniuje lankęsis Danielis Libeskindas.

Kartu su „k18B” projektiniais pasiūlymais „Lords LB Asset Management” pristatė planus pastato pirmuosiuose aukštuose įrengti daugiau kaip 30-ies metrų aukščio atriumą, kuris bus atviras visuomenei visą parą.

Planuojama, kad bendras „k18B“ plotas sudarys apie 20 tūkst. kvadratinių metrų, jame nuomojamuose biuruose bus įkurta apie tūkstantis darbo vietų. Viename pirmųjų pasaulyje naujai gyvenimo būdo viešbučių koncepcijai atstovaujančiame „Radisson RED“ viešbutyje ketinama įkurti apie 200 kambarių.

Naujasis biurų ir viešbučių kompleksas bus statomas ir projektuojamas pagal BREEAM standartus. Investicijos į kompleksą sieks apie 50 mln. eurų.