Pirminė NT rinka: pardavimų kreivė krito žemyn, pastebėta kainų korekcija

Vienos didžiausių Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovių „Realco“ duomenimis, šių metų rugpjūčio mėnesį Vilniaus pirminėje NT rinkoje parduoti 77 būstai, iš kurių 62 ekonominiame ir  vidutiniame, 15 - prestižiniame segmente. Sulėtėjusi NT rinka keičia ir pirkėjų elgesį – jie turi galimybę daugiau laiko skirti sprendimui būsto įsigijimui priimti.

„Pardavimai sostinės NT rinkoje išlieka nedideli ir visais vasaros mėnesiais neviršijo 100 parduotų būstų per mėnesį. Birželį – 98, liepą – 79, o rugpjūtį turime 77. Pardavimai yra rekordiškai nedideli – vasarą kreivė visuomet krisdavo žemyn, tačiau nukritusi žemiau šimto ji dar nėra buvusi. Pavyzdžiui, skaičiuojame, kad vidutinis istorinis NT pardavimų kiekis Vilniaus pirminėje rinkoje siekia apie 400–450 būstų per mėnesį. Kol kas dar nematyti aktyvesnių pardavimų ženklų“, – komentuoja bendrovės „Realco“ vadovas Julius Dovidonis.

NT

Vasarą pardavimai pirminėje NT rinkoje buvo rekordiškai nedideli. Foto: „Realco“ archyvas.

Anot NT eksperto, pirminėje sostinės NT rinkoje turime situaciją, kai užsitęsusi maža būstų pasiūla ir aukštos, sunkiai prognozuojamos medžiagų kainos išaugino NT kainas – būstas daugeliui tapo tiesiog neįperkamas.

„Susidomėjimas būstais nors ir nedidelis, tačiau yra. Skirtumas tik tas, kad pirkėjai kur kas lėčiau priima sprendimą pirkti būstą, mat nebejaučia alsavimo į nugarą – jie nebesibaimina, kai nenupirkus, jį įsigys kažkas kitas. Jie turi galimybę ilgiau rinktis projektą, svarstyti, apgalvoti įvairius jo kokybinius parametrus, įsivertinti savo finansinę situaciją – pirkimo laikas prailgėjęs“, – aiškina J. Dovidonis.  

Bendrovės vadovo teigimu, rinkoje šiuo metu aktyvūs tie pirkėjai, kuriems dėl įvairių gyvenimo aplinkybių iš tikrųjų reikia būsto ir jie negali laukti. Todėl nenuostabu, kad aktyviausiai perkami pigiausi ekonominės klasės būstai. Šalies gyventojai renkasi būstus baigtuose ar baigiamuose statyti projektuose, kur pasiūla yra nepaprastai sekli, tam, kad galėtų greičiau juose įsikurti ir jaustųsi saugesni, kad projektas bus baigtas vystyti.

„Nors ir padidės būstų pasiūla, vargu ar tai paskatins aktyvesnius pardavimus, mat rinkai šiuo metu reikia ne „popierinio“, o realaus būsto. Tai ir rodo pastarųjų mėnesių statistika, kuomet parduodami pastatyti arba beveik baigti būstai“, – konstatuoja jis.

Anot NT eksperto, sulėtėjo ne tik pirkėjų, bet ir vystytojų tempas. Rugpjūtį Vilniaus pirminei NT rinkai pristatyti tik 2 nauji projektai, sandėlis iš viso pasipildė apie 100 naujų būstų – perpus mažiau nei liepos mėnesį, kai į rinką įsiliejo 200 naujų būstų. Šiuo metu pirkėjai gali rinktis iš beveik 3200 būstų pirminėje rinkoje – iš jų didžiąją dalį sudaro ekonominio ir vidutinio segmento būstai.

„Suskaičiavome, kad rugpjūčio pabaigoje 674 būstų yra baigtuose, 724 – statomuose, o 1783 – dar nepradėtuose statyti projektuose“, – vardija „Realco“ vadovas.

Per rugpjūčio mėnesį bendrovė pardavė 11 butų. Šiuo metu „Realco“ sandėlyje yra likę 152 būstai.

„Realco“ šiuo metu rinkai siūlo paskutinius butus projektuose „7 Vakarai“ ir „Go Life“, kur jau nuo spalio su pirkėjais pradės pasirašinėti notarines pirkimo-pardavimo sutartis. Bendrovė artėja prie statybos darbų pabaigos projekte „Prie Vilnelės“ bei prestižinės klasės projekte Naujamiestyje „Algirdo 3“, kur pardavimų startas nėra paskelbtas.

Atostogų metų užliūliuotoje sostinės rinkoje pirmą kartą po ilgo laiko pastebima statistinė butų kainų korekcija. Išankstiniais „Citus“ analitikų duomenimis, rugpjūtį Vilniuje vidutinė, orientacinė pasiūloje esančių naujų butų kaina rugpjūtį buvo 3 226, liepą – 3 291 Eur/kv. m., rašoma bendrovės pranešime žiniasklaidai.

Ekspertų teigimu, beveik 2 proc. siekianti kainų korekcija nerodo tendencijos ir gali būti vienkartinis, trumpalaikis pasikeitimas dėl pasiūlos struktūros pasikeitimo, tačiau tai signalizuoja ir gerą žinią – kainų stabilizaciją.

„Paskutinis vasaros mėnuo didelių staigmenų neatnešė – paklausa nežymiai sumažėjo ir dėl vangios pirminės NT rinkos kainos buvo stabilios. Liepą Kaune taip pat stebėjome kainų korekciją, tačiau rugpjūtį kreivė vėl pradėjo kilti aukštyn, nors ir nežymiai. Trumpuoju periodu kainų pokyčių gali būti atskiruose segmentuose ir projektuose, ypač plėtotojų, turinčių silpnesnį finansinį pagrindą, todėl skubančių parduoti. Visgi, kol kas dar nėra susiformavę pakankamai prielaidų tapti tvaria tendencija”, – teigia NT projektų valdymo įmonės „Citus“ investicijų ir analizės vadovas Šarūnas Tarutis.

Vilniuje rugpjūtį rezervuoti 159 nauji butai ir kotedžai – daugiau nei liepą ar birželį, bet rudenį, po rugsėjo mokslo metų pradžios karštinės tikėtinas rinkos suaktyvėjimas. Pasiūloje būstų liko 3783 turtiniai vienetai: 3215 butai ir 568 kotedžai. Didžiausią pasirinkimą turi vidutinės klasės pirkėjai (2060 butai ir kotedžai); ekonominėje klasėje parduodami 1422 būstai, prestižinėje – 128, liukso – 173.

„Citus“ valdomuose projektuose Vilniuje, Kaune ir Druskininkuose buvo parduoti 33 butai ir kotedžai, o geriausiai pasirodė „Nemunas by CITUS“ (Druskininkai) projektas, kuriame rugpjūtį rezervuota 19 apartamentų. Bendrovės valdomuose projektuose galima rinktis iš likusių 255 būstų: „Miško arduose” – 12, „Nemunas by CITUS“ – 115, „Link Ten” – 10, „Radio City” – 43 ir „Visi Savi” – 54, „PaJustis” – 11 butų ir 10 kotedžų.

„Vasara NT pardavimai išlaikė stabilų lygį tiek Vilniuje, tiek Kaune, tačiau Druskininkai toliau stebina. Pavyzdžiui, fiksavome, kad vieną dieną „Nemunas by CITUS“ įsigyti 9 apartamentai. Lietuvos gyventojai ieško išskirtinio, jų poreikius atitinkančio būsto, kuris tokiu neapibrėžtu laikotarpiu galėtų generuoti pajamas. Stebėdami atsargų paklausos augimą manome, kad rudenį sulauksime didesnio aktyvumo ir dinamikos”, – sako Š. Tarutis.