Naujamiestis: Švitrigailos gatvėje tęsiasi „biurų serialas“

Švitrigailos gatvės atkarpa tarp kitų dviejų svarbių Naujamiesčio arterijų – Kauno ir Naugarduko gatvių - toliau tęsia kryptingą judėjimą modernių administracinių pastatų kryptimi. Čia jau iškilo administracinis pastatas labiau žinomas „Winted ofiso” vardu, buvusi „Sparta” sparčiai virsta „Cyber City”, o štai šalia pastarojo planuojamas dar vienas administracinis pastatas.

Sostinės savivaldybės puslapyje skelbiami naujojo pastato, iškilsiančio tuščiame Švitrigailos g.30 numeriu pažymėtame sklype, projektiniai pasiūlymai. Įmonės „Neue architektūra” projektiniuose pasiūlymuose (užsakovas – bendrovė „Rea LT”) – šešių aukštų, 2699 kv.m. bendro ploto pastatas.

svit1

Švitrigailos g.30. Projekto vizualizacija. 

„Projektuojamas pastatas pratęsia gretimų administracinės paskirties pastatų esančių Švitrigailos g. 32 užduotą perimetrinį užstatymą. Pirmame aukšte lygiagrečiai Švitrigailos g. numatoma trinkelių danga su patekimu į administracinės paskirties pastatą, požeminę automobilių saugyklą, numatyta A tipo neįgaliųjų automobilių stovėjimo vieta. Pirmame aukšte numatomos komercinės paskirties patalpos su privačia terasa į vidinio kiemo ir į Švitrigailos gatvės puses.

svit2

Švitrigailos g.30. Projekto vizualizacija. 

Šeštame aukšte numatoma antresolė, kurios plotas neviršija pusę pastato aukšto ploto, o aukštis ne mažesnis kaip 1.60 m. Fasado apdailos spalva parenkama artima gretimam pastatui ir Naujamiesčio architektūrai būdingai spalvai – smėlio, gelsvos spalvos. Pastatas projektuojamas sutapdintu stogu. Ant stogo numatoma terasa iš kurios atsiveria panorama į Naujamiestį. Ant stogo terasos patenkama pakilus liftu arba laiptais iki šešto aukšto antresolės ir užlipus atvirais lauko laiptais iki stogo lygio”, - rašoma projektiniuose pasiūlymuose.

Taip pat pažymima, kad pastatas projektuojamas ne arčiau kaip per 3 m nuo kaimynų - yra gauti rašytiniai žemės sklypų savininkų sutikimai pastato aukštingumui.

svit3

Švitrigailos g.30. Projekto vizualizacija. 

Projektiniuose pasiūlymuose pateikiama ir šiek tiek istorijos - dabartinė Naujamiesčio gatvių sistema suformuota laikantis 1875 m. plano. Atsirado Mindaugo, Švitrigailos, Vytenio, T. Ševčenkos, Kauno, Panerių, Šaltinių, Aguonų gatvės. XIX a. pab. Naujamiestyje vyko intensyvios statybos. Kaip ir visame Vilniuje, čia pradėti statyti daugiaaukščiai mūriniai pastatai. Daugelį statomų namų suprojektavo architektai V. Gorskis, A. Polozovas, A. Mikulskis, K. Maciulevičius, A. Prozorovas. Seniausia ir pagrindinė istorinė šios teritorijos gatvė – Naugarduko gatvė, egzistavusi jau XIX a. pradžioje, senasis pašto kelias iš Trakų, dokumentuose ji vadinama – Novogorodska, t.y. Naujamiesčio gatvė. Klaida įsivėlė vertime iš rusų į lenkų kalbą ir perėjo į lietuvišką pavadinimą.

svit4

Švitrigailos g.30. Projekto vizualizacija. 

XIX a. II pusėje gatvė jau buvo susiformavusi ir apstatyta mediniais ir mūriniais pastatais, bet vietomis buvo per siaura ir neatitiko 1875 m. perspektyvinio plano parametrų, todėl buvo atkarpomis praplatinta, (darbai buvo baigti iki 1910 m.). Didžiulio išplatėjimo vietoje tarp Vytenio (buv. Archangelsko g.) ir Smolensko g. 1894 m. buvo numatoma įrengti turgaus aikštę. Turgaus aikštė fiksuota 1938 m. plane, o po Antrojo Pasaulinio karo gatvė buvo ištiesinta.

svit5

Švitrigailos g.30. Projekto vizualizacija. 

Švitrigailos g. pravesta XIX a. pab. – XX a. pr. vykdant 1875 m. planą, lygiagrečiai Mindaugo ir Algirdo gatvėms. Gatvė kirto visą Naujamiestį, pirmasis pavadinimas - Orenburgo g., tarpukariu vadinosi Rydzo Smyglego. Derantis su sklypų savininkais dėl kompensacijų, gatvė buvo atidarinėjama atkarpomis, o galutinai atidaryta 1902-1906 m., nugriovus kai kuriuos pastatus ir tvoras. Pagal 1939 m. perspektyvinį Vilniaus planą dabartinė Švitrigailos gatvė įvardinta kaip svarbi miesto arterija ir nustatyta, kad abipus šios gatvės 50 m pločio juostose galima statyti tik mūrinius 4 a. gyvenamuosius namus. Užstatymo erdvinė struktūra turėjo prilygti miesto centrui. Remiantis atliktų urbanistinių tyrimų išvadomis kvartale tarp Švitrigailos, Naugarduko, Kauno ir Vytenio gatvių vyrauja XX a. antros pusės užstatymas su keliais mediniais gyvenamaisiais pastatais.