Pirminė būstų rinka: populiariausi naujakurių rajonai Baltupiai, Naujamiestis, Pilaitė

Po itin aktyvios metų pradžios Vilniaus pirminėje nekilnojamojo turto (NT) rinkoje jaučiamas atoslūgis, teigia NT plėtros bendrovės „Realco“ ekspertai. Birželio mėnesį Vilniuje fiksuota beveik tris kartus mažiau naujų NT sandorių, palyginti su rekordiniu balandžiu. Nepaisant kritimo, pirmojo šių metų pusmečio NT rinkos aktyvumas buvo ir išskirtinis, ir rekordinis, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Per 2021 m. pirmąjį pusmetį Vilniuje parduoti 4266 butai. Toks pusmečio rezultatas yra rekordinis per pastaruosius kelerius metus. „Pandeminių“ 2020 m. pardavimus jis viršijo beveik 2,5 karto, o 2019 m. pirmojo pusmečio rezultatus – 42 proc. Matome, kad vos per šių metų pirmus šešis mėnesius buvo parduota daugiau būstų nei per visus 2018 metus ir beveik trys ketvirtadaliai 2020 m. parduotų būstų”, – teigia NT plėtotojo „Realco“ finansų direktorius Lukas Cicėnas.

Populiariausi mikrorajonai Vilniuje pirmąjį pusmetį buvo Baltupiai, įskaitant Ozo parko teritoriją, taip pat Naujamiestis ir Pilaitė. Kiekviename iš šių sostinės mikrorajonų šiemet parduota po beveik 500 butų.

naujasbustas

Birželio pabaigoje sostinės sandėlyje buvo apie 3400 vnt. neparduotų butų.

„Visais laikais didžiausias būsto pasirinkimas būna aktyviausiai vystomose teritorijose. Tiek Baltupiai, tiek Naujamiestis dar turi potencialo augti, o tvarkomos teritorijos traukia naujus pirkėjus. Tačiau matome, kad pirkėjai aktyviai domisi ir tokiais atgimstančiais rajonais kaip Markučiai, Paupys, Šnipiškės, kur vyksta aktyvi senų pramoninių teritorijų konversija“, – pasakoja L. Cicėnas.

Augant NT pardavimams, laisvo būsto pasiūla Vilniuje nuo praėjusių metų rugsėjo stabiliai mažėjo: birželio pabaigoje sostinės sandėlyje buvo apie 3400 vnt. neparduotų butų. Pasak L. Cicėno, esant dabartinei pasiūlai ir pardavimų tempui, visi pasiūloje esantys butai būtų parduoti per 10 mėnesių.

„Pagal birželio pardavimus būsto apyvartumo rodiklis siekia apie 10 – toks apyvartumo rodiklis yra gerokai natūralesnis, palyginti su ankstesniais šių metų mėnesiais, kai jis buvo nukritęs žemiau 4, o pirkėjams iššluoti visus pasiūloje esančius būstus truktų  3–4 mėnesius. Nepaisant to, pirkėjams aktyviai renkantis būstą, tik apie ketvirtadalis visų šiuo metu pasiūloje esančių būstų yra finalinėje statybų stadijoje arba jau pastatyti. Tai lemia, kad šiuo metu būstai dažniausiai ir toliau perkami „iš brėžinių“, – tvirtina „Realco“ eksptertas.

Nors NT vystytojai nespėja su paklausa, artimiausiu metu būsto pasiūla sostinėje turėtų didėti – tikimasi, kad būsto pasiūlos didėjimui turės įtakos naujas bendras Vilniaus miesto planas, kuris leidžia vystyti seniai užkonservuotas teritorijas. „Realco“ duomenimis, per pirmąjį 2021 m. pusmetį Vilniaus mieste paviešinti 35 daugiabučių projektų projektiniai pasiūlymai. Tai leidžia prognozuoti, jog brėžinių stadijoje esančių butų pasiūla per artimiausius metus galėtų padidėti maždaug 4300 vienetų.

Naujų planuojamų projektų gausu centrinėje miesto dalyje, Šnipiškėse, Lazdynėliuose ir Pilaitėje. Didelė konversija numatoma „Kuro aparatūros“ gamyklos teritorijoje, kurioje suplanuoti 783 būstai. Vystytojai aktyviau žvalgosi ir į miesto pakraščius – naujų daugiabučių projektų turėtų atsirasti Tarandės, Gulbinų, Bajorų, Visorių mikrorajonų apylinkėse.

Pasak L. Cicėno, aktyviai planuojama projektų plėtra didins ir būsto pasiūlą, o paklausa turėtų išlikti stabili. Optimistinių prognozių negaili ir Lietuvos banko analitikai – numatomas spartus BVP augimas, vartojimo išlaidų didėjimas, mažėjantis nedarbo lygis ir apie 7 proc. siekiantis metinis darbo užmokesčio augimas. Lietuvos banko duomenimis, šalies gyventojų indėliai bankuose nuo metų pradžios sumenko, tačiau vis vien išlieka reikšmingai dideli ir gegužės gale siekė 15,8 mlrd. eurų.

„Makroekonominės prognozės rodo, jog artimiausiais metais turėtume matyti spartų rinkos atsigavimą ir rodiklių gerėjimą, o gyventojai vis dar tebeturi daug neįdarbintų lėšų. Tuo pačiu NT vystytojai aktyviai planuoja naujus NT projektus, nepaisydami augančių statybos kaštų. Tikimės, jog NT rinka stabilizuosis ir per mėnesį bus parduodama apie 400–600 vnt. naujų būstų“, – sako L. Cicėnas.

„Realco“ atstovas pastebi, kad pandemija turėjo įtakos ir pirkėjų elgsenos pokyčiams – pirkėjai pasidarė atsargesni, jie atidžiau skaito sutartis ir seka statybų eigą.

„Pirkėjai turi daugiau baimių nei anksčiau. Nemažai nerimaujančių, ar pasirinktas projektas bus pastatytas, taip pat norinčių daugiau lankstumo – įmokų skaidymo, nuolaidų ar papildomų naudų, pavyzdžiui, nemokamo sandėliuko ar parkavimo vietos. Vis dažniau į pirkėjo apsisprendimą įsitraukia statybų ekspertai, NT brokeriai ir net teisininkai, nebepakanka vien šeimos ar draugų nuomonės“, – pasakoja L. Cicėnas.

Šalies gyventojams vis dar svarbus geras vaizdas pro langus, šalia NT projekto esantys parkai, laisvalaikio zonos, dviračių takai ir miesto įrengtos automobilių stovėjimo aikštelės. Auga poreikis rinktis didesnio ploto būstą, privalumu laikoma mažaaukštė daugiabučių statyba. Taip pat aktualumo nepraranda dideli balkonai ir terasos, galimybė balkonus konvertuoti į lodžijas.