Antroji karantino savaitė: pokyčiai prekybos tinkluose

Lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“ laikosi sveikatos priežiūros specialistų rekomendacijų ir esant būtinybei planuoja įvesti pirkėjų srautų parduotuvėse reguliavimą, siekiant sumažinti koronaviruso plitimą.

„Šiuo metu pagrindinis prioritetas yra darbuotojų ir klientų saugumas, todėl, kai Vyriausybė įves nurodymą reguliuoti pirkėjų srautus, to nedelsiant imsimės. Jau dabar, jei parduotuvės vadovas ar apsaugos darbuotojai mato poreikį, remiantis Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) rekomendacija, esame davę leidimą reguliuoti į parduotuvę įleidžiamų pirkėjų srautus. Pavyzdžiui, šiuo metu laikinojoje Nidos parduotuvėje įleidžiame tik po penkis klientus, atsižvelgiant į plotą. Laikomės visų SAM nurodymų, taip pat sulaukiame ir atskirų savivaldybių prašymų, kuriais vadovaujamės. Labai prašome gyventojų parduotuvėse elgtis atsakingai ir vadovautis visomis rekomendacijomis“, – pranešime žiniasklaidai cituojama Irtautė Ščerbavičienė,  „Maximos“ operacijų vadovė.

Ji pažymėjo, kad „Maximos“ tinkle yra ribojamos reklamos, kuriomis pirkėjai būtų skatinami apsipirkti. Praėjusią savaitę, kai buvo paskelbtas karantinas, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, pirkėjų srautas „Maximos“ parduotuvėse sumažėjo 34 proc., o pirkinių krepšelis išaugo 53 proc.

banerisknyga2

„Tai rodo, kad žmonės parduotuvėse ėmė lankytis rečiau, bet perka daugiau bei planuoja savo pirkinius. Deja, vis dar matome, kad ne visi klientai nori apsipirkdami laikytis didesnio atstumo, todėl iš savo pusės reguliariai per vidinį radiją primename tokią būtinybę, specialiai sužymėjome didesnius nei vieno metro atstumus prie kasų ir kitų prekių prekystalių. Turime pripažinti, kad didžiausias pokytis įvyks augant pirkėjų sąmoningumui, tačiau savo darbuotojų ir klientų saugumui užtikrinti yra vertinamos visos priemonės“, – pabrėžė I. Ščerbavičienė

Prekybos tinklas „Maxima“ atstovai primygtinai prašo vengti bendravimo su kitais asmenimis, laikantis parduotuvėje. Taip pat gyventojai yra skatinami naudoti elektroninės prekybos sprendimais.

Pirkėjai raginami dezinfekuoti rankas ir naudoti vienkartines pirštines – jas galima rasti kiekvienoje „Maximos“ parduotuvėje prie pirkinių vežimėlių ir krepšelių.

„Operatyviai praėjusią savaitę įrengėme organinio stiklo pertvaras, kurios atskiria kasos darbuotojus ir klientus. Saugiam atstumui išlaikyti stovint eilėje prie kasos ar vitrinų, prašome vadovautis pagal ant grindų esančias informacines juostas. Tik mūsų pačių sąmoningas ir atsakingas elgesys leis apsaugoti vieni kitus“, – pabrėžia I.  Ščerbavičienė, „Maximos“ operacijų vadovė.

Atsiskaityti už pirkinius rekomenduoja prie savitarnos kasų, taip pat rekomenduojama naudotis bankinėmis kortelėmis. Jeigu atsiskaitoma grynaisiais pinigais, juos dėkite ant tam skirtos lėkštutės, o ne kasos darbuotojui į rankas.

Šiuo metu „Maximos“ parduotuvėse savitarnos kasų kasininkai ir apsaugos darbuotojai dėvi specialius apsauginius skydelius. Darbuotojams suteikiama papildomų pertraukėlių rankoms nusiplauti. Kasos darbuotojai yra aprūpinti dezinfekciniu skysčiu rankoms.

maxima

„Maximos“ parduotuvėse darbuotojai dėvi specialius apsauginius skydelius. Foto: bendrovės archyvas.

Įprastos kasos prekybos tinkle dezinfekuojamos kas tris valandas, savitarnos – kas valandą. Gerokai dažniau nei įprastai valomi ir dezinfekuojami visi paviršiai: durų rankenos, prekių krepšeliai ir vežimėliai. Vykdomas dažnesnis patalpų vėdinimas.

rimi

„Rimi“ parduotuvėse - didesnė personalo ir pirkėjų saugumą leidžianti užtikrinti aplinka. Foto: bendrovės archyvas.

Nuo rytojaus, antradienio, visose prekybos tinklo „Rimi“ parduotuvėse pirkėjus pasitiks nauja, didesnį parduotuvių personalo ir pirkėjų saugumą leidžianti užtikrinti aplinka: kasose įrengtos jose dirbančius ir pirkėjus skiriančios organinio stiklo sienelės, grindys prie kasų ir prekystalių sužymėtos 1 metro atstumu, kurio primygtinai pirkėjų prašoma laikytis. Taip pat visose „Rimi“ parduotuvėse šią savaitę bus įrengti dezinfekcinio skysčio dozatoriai, patogiai prieinami tiek pirkėjams, tiek personalui.

 „Nuo pat pirmų padidėjusios rizikos dėl koronaviruso ženklų ėmėmės sprendimų, padedančių užtikrinti saugią aplinką dirbti ir apsipirkti mūsų prekybos centruose. Personalas pilnai aprūpintas dezinfekcinėmis priemonėmis, būtinomis jų asmeninei higienai, taip pat labiausiai liečiamų paviršių – kasų, darbo įrankių, pirkinių krepšelių, vėžimėlių, savitarnos skanerių – dezinfekcijai“, – pranešime žiniasklaidai cituojama „Rimi Lietuva“ Prekybos centrų valdymo vadovė Irina Miklienė. Pasak jos, sustiprintu režimu valomi minėti paviršiai, parduotuvių personalui primenama apie būtinas pertraukas, kurių metu darbuotojai raginami plauti rankas, jiems rekomenduojama dėvėti pirštines ne tik gamyboje, bet ir dirbant tiesiogiai su klientais ar prie kasų. 

Didesnį saugumą parduotuvių kasose dirbantiems užtikrins apsauginės organinio stiklo sienelės, kurios per praėjusią savaitę ir šiandien baigiamos įrengti visuose „Rimi“ prekybos centruose. Tuo pačiu tradicinėse eilių vietose prie kasų, ant grindinio, suklijuotos 1 metro atstumą žyminčios juostos, padėsiančios pirkėjams išlaikyti saugų atstumą vienas nuo kito. Taip pat grindys sužymėtos sveriamos produkcijos – šviežios mėsos, žuvies, konditerijos – skyriuose. Artimiausiomis dienomis visuose „Rimi“ prekybos centruose, gerai matomose vietose, bus įrengti dezinfekcinio skysčio dozatoriai, kuriais galės naudotis tiek pirkėjai, tiek prekybos centrų personalas.

„Suprasdami situacijos sudėtingumą ir nekasdienes aplinkybes, su kuriomis kasdien susiduria mūsų parduotuvėse dirbantys žmones, jiems pageidaujant ar esant poreikiui sudarome sąlygas nedirbti – pasiimti nedarbingumo pažymėjimą, atostogas ar atitinkamai perdėlioti darbo grafiką. Taip pat  primygtinai prašome darbuotojų, pajutus bent menkiausius peršalimo, gripo ar panašius simptomus likti namie ir saugiai sveikti“, – sako Irina Miklienė. Ji asmeniškai nuolat bendrauja ir klausia parduotuvių vadovų, kas kelia didžiausią rūpestį jų darbuotojams ir kas padėtų jaustis saugiau bei ramiai dirbti. 

Atsižvelgiant į pageidavimus, „Rimi Lietuva“ parduotuvių personalą artimiausiomis dienomis pasieks reikiamas kiekis apsauginių kaukių. „Rengdami ir primindami apie šalyje plintant koronavirusui galiojančias taisykles ir rekomendacijas, atsižvelgiame į Nacionalinio visuomenės sveikatos centro, Europos Šiaurės regione pirmaujančios mažmeninės prekybos kompanijos ICA, kuriai priklauso „Rimi Lietuva“, gaires. Jose aiškiai įvardinta, kad medicininės kaukės viruso nesulaiko ir neapsaugo nuo užsikrėtimo, jei yra artimas kontaktas, o sveikiems žmonėms nuolat dėvėti medicininių kaukių nereikia. Žinoma, jei mūsų darbuotojai dėvėdami kaukes jausis saugiau, darome viską, kad suteiktume jiems tokią galimybę“, – sako „Rimi Lietuva“ Prekybos centrų valdymo vadovė.

Šalyje paskelbus karantiną, „Rimi“ sutrumpino visų parduotuvių darbo laiką – nuo praėjusio antradienio jos dirba 9-20 val., išskyrus tris prekybos centrus – Vilniuje (Šiaurės miestelyje), Kaune (pirkinių centre „Savas“) ir Klaipėdoje (prekybos centre „Arena“), kurie dirba budinčiu režimu – nuo 8 iki 22 val. Siekdama užtikrinti saugų apsipirkimą daugiau pirkėjų, „Rimi Lietuva“ anksčiau nei planavo pradėjo vykdyti el. prekybą.

iki

„Iki“ operatyviai įgyvendina papildomas saugumo priemones parduotuvėse. Foto: bendrovės archyvas.

Lietuvai antrą savaitę gyvenant karantino režimu, prekybos tinklas „Iki“ operatyviai įgyvendina papildomas saugumo priemones parduotuvėse, kad užkirstų kelią virusų plitimui. Savaitgalį didžiojoje dalyje parduotuvių ant grindų atsirado lipdukai, žymintys rekomenduojamą saugų atstumą pirkėjams eilėse, taip pat pradėtos įrenginėti organinio stiklo pertvaros kasose.

Pasak Indrės Baltrušaitienės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, siekiant užkirsti kelią viruso plitimui sveikatos specialistai rekomenduoja įvairiais būdais mažinti fizinio kontakto tikimybę. Žmonėms rekomenduojama laikytis bent 1 metro atstumo.

„Darbuotojų ir pirkėjų saugumas yra svarbiausias mūsų prioritetas šiuo metu, tad nuolat vertiname, kokias papildomas priemones galime įgyvendinti, kad maksimaliai užtikrintume saugų apsipirkimą. Savaitgalį didžiojoje dalyje „Iki“ parduotuvių jau buvo suklijuoti lipdukai, rodantys saugų atstumą pirkėjams eilėse, visose parduotuvėse jie atsiras artimiausiomis dienomis. Taip pat kasose pradėtos montuoti organinio stiklo pertvaros, galinčios stabdyti viruso plitimą,“ - sako I. Baltrušaitienė.

Didžiosiose „Iki“ parduotuvėse, sulaukiančiose gausaus pirkėjų srauto, organinio stiklo pertvaros atsiras kas antroje kasoje, mažesnėse – kiekvienoje kasoje. Šios pertvaros apriboja fizinį kontaktą tarp pardavėjo ir pirkėjų, taip sumažinant galimybes plisti virusams. Pertvaros visose tinklo parduotuvėse bus įrengtos iki savaitės pabaigos.

Visose „Iki“ parduotuvėse yra įgyvendintos Sveikatos apsaugos ministerijos rekomenduojamos prevencinės priemonės. Darbuotojai yra supažindinti su prevencija ir atsakingai laikosi higienos reikalavimų, parduotuvių darbuotojams ir pirkėjams įvairiomis priemonėmis – informaciniais plakatais, radijo klipais – primenama, kad vienas svarbiausių būdų apsisaugoti nuo virusų yra bendrų higienos normų laikymasis.

„Visose parduotuvėse pirkėjams yra įrengti dozatoriai su dezinfekciniu skysčiu, taip pat raginame juos apsiperkant mūvėti vienkartines pirštines. Parduotuvėse reguliariai dezinfekuojami paviršiai, darbuotojai irgi yra aprūpinti vienkartinėmis pirštinėmis, kiekvienoje kasoje atsirado dezinfekcinio skysčio dozatoriai kasininkams, skyriuose naudojamas muilas su dezinfekantais. Be to, darbuotojams perkame apsaugines kaukes“, – sako „Iki“ komunikacijos vadovė.

Pasak jos, siekiant apsaugoti didžiausią riziką turinčius vyresnio amžiaus žmones, jie skatinami apsipirkti ryte 8.00–10.00. Tuo metu parduotuvėje esančius jaunesnius pirkėjus prašoma būti supratingus ir praleisti vyresniuosius pirma savęs.

Primename, kad siekiant suvaldyti viruso plitimą, parduotuvėse rekomenduojama nesilankyti žmonėms, kurie turi temperatūros, jaučia krūtinės skausmus, laužo kaulus ar jaučia kitus viruso simptomus.