„Kablys”: naujos eros pradžia ar pabaiga?

Kas laukia „Kablio”? Metų pradžia tarp sostinės kultūrininkų, o ypač tarp alternatyvinės muzikos ir šiuolaikinės šokių mėgėjų pasėjo nerimo grūdą – savivaldybės puslapyje paskelbti projektiniai siūlymai, kuriuose rašoma, jog norima pakeisti Kauno gatvėje esančių buvusų geležinkeliečių kultūros namų, jau eilę metų žinomų kaip „Kablys”, paskirtį. 

„Kultūros paskirties pastato - kultūros rūmų paskirtis keičiama į administracinės paskirties pastatą - administracinį pastatą. Patalpų paskirtis nekeičiama arba keičiama neženkliai. Nekeičiamas bendras, pagrindinis bei pagalbinis plotai. Pirmo aukšto planinę struktūrą sudaro vestibiulis, fojė, konferencijų salė, kabinetai, sanitariniai mazgai, pagalbinės patalpos. Antro aukšto – kabinetai, poilsio, pagalbinės ir sanitarinės patalpos”, - gana lakoniškai rašoma projektiniuose siūlymuose, kuriuose pažymima, kad paprastojo remonto projekto vykdymo metu jokie statybos darbai nenumatomi.

kablys

Kas laukia  „Kablio"? Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

Tačiau už žodžių „kultūros rūmų paskirtis keičiama į administracinės paskirties pastatą - administracinį pastatą” gali slypėti tai, kad čia eilę metų vykdavusius koncertus, artistų pasirodymus, reivus keis konferencijų centras ir biurai. O tai iš esmės reikštų, kad nuo pat 1957 metų, kuomet buvo pastatyti, rūmų kultūrinė misija, kitusi nuo sovietinės epochos Stoties rajono šokių aikštelės ir kino vakarų iki šių dienų didžiulių ir mažų reivų bei griausmingų koncertų, greičiausiai artėtų prie pabaigos. Nors, žinoma, klaustukai dėl „Kablio” ateities išlieka.

Daugiau nei prieš dešimt metų, kuomet buvusius Geležinkeliečių rūmus įsigijo bendrovė „Žibosa” (pramogų komplekso „HBH Juozo alus” netoli Palangos valdytoja), žiniasklaidoje buvo rašoma, kad pastatas turės daug funkcijų – čia veiks alaus darykla ir baras, antrame aukšte bus įrengti biurai ir butai.

Šiandien čia veikia ir amatininkų alaus darykla „Kuro aparatūra”, ir baras „Saulės Jėgainė”, ir hostelis „B&B&B&B&B”, kelios specializuotos parduotuvėlės, ypatinga alternatyvinės kultūros vieta XI/20, o šokių vakarėliai ir koncertai rengiami net keliose „Kablio” salėse – ko gero, būtent „Kablys” buvo būtent viena tų vietų, nuo kurių prasidėjo Naujamiesčio atgimimas.