Naujas posūkis Šeškinės komplekso istorijoje

Spalvinga daugiafunkcio komplekso, žinomo kaip Šeškinės stadionas, istorija pasisuko nauju kampu. 

Europos Komisija, vadovaudamasi ES valstybės pagalbos taisyklėmis, patvirtino beveik 155 mln. EUR vertės Lietuvos pagalbos priemonę, skirtą daugiafunkcio komplekso statybai Vilniuje remti.

Daugiafunkciame komplekse numatyta įrengti stadioną, sporto infrastruktūrą, vaikų darželį, sporto muziejų, taip pat kultūros švietimo centrą ir biblioteką, rašoma Europos komisijos atstovybės Lietuvoje tinklapyje.

Įmonių konsorciumo įsteigta projekto bendrovė kompleksą pastatys per 3 metus. Be to, projekto bendrovė 22 metus eksploatuos stadioną ir sporto infrastruktūrą, taip pat teiks priežiūros paslaugas darželiui, sporto muziejui ir kultūros švietimo centrui bei bibliotekai.

stadio

Šeškinės daugiafunkcinis kompleksas. Asociatyvi vizualizacija.

Pagalba, kuri bus paskirstyta per tą laikotarpį, bus teikiama kaip: i) beveik 146 mln. EUR tiesioginė dotacija statybos išlaidoms padengti; ii) beveik 8 mln. EUR tiesioginė dotacija priežiūros paslaugų ir valstybinių renginių stadione organizavimo išlaidoms padengti ir iii) atleidimas nuo nekilnojamojo turto nuomos ir žemės nuomos mokesčių, kurie sudaro apie 250 000 EUR.

Europos Komisija priemonę įvertino vadovaudamasi Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 107 straipsnio 3 dalies c punktu, pagal kurį ES valstybėms narėms leidžiama tam tikromis sąlygomis remti tam tikrų ekonomikos sričių plėtrą.

Europos Komisija nustatė, kad pagalba yra būtina ir tinkama stiprinti sporto ir kultūros ekonominę veiklą, kuria prisidedama prie Vilniaus regiono ekonominio vystymosi.

 

Be to, Europos Komisija nustatė, kad pagalba bus proporcinga, t. y. apribojama iki būtino minimumo, ir turės ribotą poveikį konkurencijai ir prekybai tarp ES valstybių narių. Tuo remdamasi EK patvirtino priemonę vadovaudamasi ES valstybės pagalbos taisyklėmis.

Nekonfidenciali sprendimo versija (bylos numeris SA.62831) bus paskelbta valstybės pagalbos registre Europos Komisijos konkurencijos svetainėje, kai tik bus išspręsti visi konfidencialumo klausimai.

Priminsime, kad praėjusių metų spalio 8 dieną buvo sudėti parašai sutartyje, turėjusioje vainikuoti ilgametę Šeškinės istoriją. Tuomet išplatintame pranešime žiniasklaidai buvo skelbiama:

Šiandien pasirašyta didžiausios apimties PPP sutartis Baltijos šalyse atveria kelią 85 tūkst. kvadratinių metrų daugiafunkciniam sveikatinimo, ugdymo, švietimo, kultūros ir užimtumo skatinimo kompleksui, dar žinomam Nacionalinio stadiono vardu. Vilniaus savivaldybė ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerija sutartį pasirašė su privataus kapitalo fondo „BaltCap Infrastructure Fund“ kontroliuojama bendrove „Vilniaus daugiafunkcis kompleksas“. Bendra 25 metų trukmės sutarties vertė siekia 280 mln. eurų, investicijų suma sudarys apie 100 mln. eurų. 

Projektas bus įgyvendintas taikant viso ciklo modelį – koncesininkas bus atsakingas už komplekso projektavimą, statybą, finansavimą ir valdymą.  Komplekso statyba turės būti užbaigta per trejus metus po sutarties uždarymo. Po objekto pridavimo koncesininkas jį prižiūrės ir valdys dar 22 metus. 

 

„Tai bus vienas reikšmingiausių visuomenės raidai projektų Vilniuje ir Lietuvoje. Toli gražu ne dėl to, kad per dešimtmečius stadiono užuominos ant Šeškinės kalvos įgijo simbolinę reikšmę – atgaivinta reikšminga miesto dalis ir sukurta itin aktuali sporto bei neformalaus švietimo infrastruktūra turėtų miestui ir šaliai uždirbti dviženklę socialinę ir ekonominę  grąžą“, - pažymėjo „BaltCap Infrastructure Fund“ partneris Šarūnas Stepukonis.  

22 hektarų teritorija, kurioje šiuo metu styro nebaigto statyti stadiono griuvėsiai, per trejus metus bus atgaivinta. Joje bus pastatytas  UEFA IV kategorijos 15 000 vietų stadionas su sporto muziejumi, 3 tūkst. vietų IAAF standartus atitinkančiu lengvosios atletikos stadionas, krepšinio, tinklinio, rankinio aikštės ir salės, vaikų darželis bei švietimo ir kultūros centras. 

Projekto architektai – JAV architektūros įmonė „Populous“ ir Lietuvos „Cloud architects“. Kompleksas atitiks A++ energetinio efektyvumo klasę ir bus sertifikuotas BREEAM. 

Koncesijos bendrovę „Vilniaus daugiafunkcis kompleksas“ kontroliuoja „BaltCap Infrastructure Fund“, valdantis 98 proc. jos akcijų.  

100 mln. eurų dydžio, 20 metų trukmės „BaltCap Infrastructure Fund“ sukurtas investavimui į infrastruktūros projektus Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje. Savo portfelyje BInF turi ne vieną privačios ir viešosios partnerystės (PPP) projektą Baltijos šalyse ir Lenkijoje. 

Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas savo paskyroje feisbuke pakomentavo šį Europos Komisijos pritarimą. 

„Dvi svarbios žinios dėl Vilniaus daugiafunkcio komplekso. Visų pirma, Europos Komisija patvirtino, kad valstybės pagalba projektui yra tikslinga ir projektas gali būti įgyvendinimas. Kodėl tai svarbu? EK patvirtinimas buvo viena iš esminių koncesijos sutarties įsigaliojimo sąlygų. Be to, tai yra labai konkretus ženklas visuomenei, kad projektas yra tikslingas ir neriboja konkurencijos.

Tai nereiškia, kad projektas bus statomas ES lėšomis. Šioje vietoje niekas nesikeičia – finansavimą kompleksui, kaip ir buvo numatyta, skirs Vyriausybė ir Vilniaus miesto savivaldybė, t.y. į projektą Vyriausybė įneš 54,5 mln. eurų, Vilniaus miesto savivaldybė - 101,5 mln. eurų.

Antroji žinia – Daugiafunkciame komplekse planuojamas stadionas lieka 15 tūkst. vietų dydžio. Finansų ministerija, apsvarsčiusi Vilniaus miesto savivaldybės ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos planą stadione įrengti 3 tūkst. papildomų vietų, priėmė sprendimą neskirti papildomo finansavimo šiam pakeitimui.

Taigi, projekto apimtyje lieka 15 tūkst. vietų, ketvirtos UEFA kategorijos stadionas, 3 tūkst. vietų lengvosios atletikos stadionas, 3 lauko futbolo aikštės, sporto muziejus, sporto kompleksas su gimnastikos, rankinio, tinklinio, bokso ir krepšinio salėmis, taip pat bendruomenės ir kultūrinio ugdymo centras su biblioteka bei mažiausiai 300 vietų darželis.

Šie sprendimai šiandien mums uždegė žalią šviesą judėti tolyn su komplekso projektavimo darbais. Koncesininkas pasirengęs, savivaldybė taip pat, tad netrukus grįšime su projektiniais sprendiniais”, - savo paskyroje rašė V. Benkunskas.