Socialdemokratai kibo R.Šimašiui į atlapus: inicijavo du tyrimus

Po žiniasklaidos paviešintų faktų, kad Vilniaus meras Remigijus Šimašius galimai neteisėtai atstovavo Nekilnojamo turto vystytojų asociacijos interesams, socialdemokratai inicijavo du parlamentinius tyrimus.

Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos narys Linas Jonauskas subūrė grupę parlamentarų, kurie kreipėsi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją. Seimo Pirmininko pavaduotojas ir Antikorupcijos komisijos narys Julius Sabatauskas inicijuoja skubų Seimo Antikorupcijos komisijos posėdį, rašoma išplatintame pranešime žiniasklaidai.

Atsakingų institucijų prašoma įvertinti mero R. Šimašiaus ir Vilniaus vyriausiojo architekto Mindaugo Pakalnio veiksmus galimai atstovaujant verslo interesams.

simasius

Remigijus Šimašius. Foto: Eitvydas Kinaitis.

„Vilniaus meras, galimai derindamas poziciją su verslo asociacija ir to nedeklaruodamas, galėjo daryti įtaką Seimo nariams, kad nebūtų priimtas įstatymas“, – pažymi L. Jonauskas.

„Tenka apgailestauti, kad ankstesniems tyrimams stringant, daugėja nerimą keliančių faktų apie tai, kaip miesto reikalus tvarko R. Šimašius ir jo artimiausia aplinka. Stebime sistemingą ir aktyvų veikimą privataus verslo, o ne miestiečių labui, galimai pažeidžiant įstatymus, naudojantis teisės aktų spragomis, „pilkosiomis zonomis“. Manau, kad yra pagrindo įtarti, jog Vilniaus valdžia ir konkrečiai meras su komanda galimai aktyviai dirba atstovaudama tam tikros neformalios nekilnojamojo turto verslo grupės interesams (projektuotojų, statytojų, vystytojų). Tačiau neskubėkime su išvadomis ir palaukime parlamentinio tyrimo bei atsakingų institucijų vertinimų“, – sako J. Sabatauskas.

  

Socialdemokratas kreipėsi į Seimo Antikorupcijos komisiją, ragindamas kuo skubiau sušaukti komisijos posėdį ir nedelsiant pradėti parlamentinį tyrimą, kurio metu būtų išsiaiškinta, ar bandydamas paveikti Seimo narius ir tiesiogiai veikdamas verslo naudai R. Šimašius šiurkščiai pažeidė galiojančius įstatymus.

Socialdemokratų nuomone, veiksmų taip pat galėtų imtis ir Generalinė prokuratūra, kuriai įstatymai numato funkciją savarankiškai pradėti tyrimą ginant viešąjį interesą. Ji galėtų įvertinti galimus Vilniaus valdžios susitarimus su nekilnojamo turto įmonėmis.

„Nagrinėjant galimus susitarimus dėl Tolminkiemio gimnazijos projektavimo buvo sunku rasti įrodymų dėl prieš kelis metus vykusių susitarimų. Bet šiandien kalbama apie galimus susitarimus elektroniniu paštu, telefonu ir kitomis priemonėmis – tyrėjai gali nesunkiai gauti tą medžiagą ir ją įvertinti, susidaryti schemą, kokie asmenys ir įmonės čia dalyvavo, kokie jų tarpusavio ryšiai. Tai leistų nustatyti, ar veikdami tokiais būdais minėtieji asmenys nepadarė ir kriminalinio nusikaltimo. Manome, kad prokuratūra šiuo atveju ne tik gali, bet ir privalo pati aktyviai imtis priemonių, kad būtų išsiaiškinta, ar buvo padaryti korupciniai nusikaltimai ir pažeistas viešasis interesas“, – pranešime žiniasklaidai cituojamas J. Sabatauskas.

Vilniaus meras nemažai triukšmo sukėlusią istoriją savo paskyroje feisbuke pateikė iš kitos pusės. „Pakalbėkim apie laišką. Kalbu apie T. Janonio straipsnį, kurio visa idėja - sukurti įspūdį, kad neva aš išplatinau savo vardu laišką, kurį ruošė kažkas kitas. Palikim tokio straipsnio motyvus, kaip tiksliai šis šiandien priimtas įstatymas pakenks miesto apleistų teritorijų konversijai, palikim mano laiško turinį bei reikšmę, kokių teisinių priemonių dėl paskleisto melo imsimės, kodėl miesto žemės, kuri nei buvo, nei bus žemės ūkio paskirties, klausimus kaip pagrindinis Seime nagrinėja Kaimo reikalų komitetas, ir kitus svarbius dalykus kol kas kitam kartui.

  

Sudėkime taškus ant i - tai kas visgi rašė laišką. Nuo pradžių.

Gegužė - matydamas kvailą ir miestus žlugdantį įstatymą, savo poziciją savo paties rankomis savo kompiuteriu surašau pats. Kolegos pakoreguoja, pataiso, išplatinam viešai, ne kartą ir viešai šią poziciją pakartoju.

Lapkritis - įstatymas keliauja toliau - tą pačią poziciją dar kartą surašau, kolegos pildo tekstą.

LNTPA gauna laiško projektą, nusikopijuoja tekstą į kitą failą ir asociacijos vadovas išplatina nariams.

Laiško projektą, papildytą ir galutinį, išsiuntinėjam laišką Seimo nariams miestiečiams bei socialiniams partneriams.

Žurnalistas, kuris sistemingai ir nepagrįstai nuolat pila purvą ant savivaldybės, gauna LNTPA vadovo asociacijos nariams išplatintą į naują dokumentą sukeltą negalutinį laiško projektą, pamato properties ir padaro klaidingas išvadas apie autorystę.

Paklausia savivaldybės, gauna chronologiją ir įrodymus, kad viskas atvirkščiai, tačiau vis tiek surašo straipsnį su savo priešinga faktams versija. Antraštė ir nuotraukos, aišku, manipuliatyvios. Lakoniškas savivaldybės komentaras - ilgo straipsnio pabaigoje, kurią jau retas pasiekia.

Po primygtinio parodymo (mano, mano kolegų, LNTPA viešo parašymo), kad parašyta netiesa, straipsnyje tyliai padaromi formalūs pataisymai, kad būtų mažiau prie ko teisiškai prisikabinti, bet visa straipsnio linija, antraštė, pradžia ir pan. paliekami kaip buvę.

Kodėl žurnalistas taip elgiasi ir kodėl redakcija nepataiso visko - ne man spręsti.

Pabaigai du faktai, kuriuos noriu pabrėžti: ne aš nukopijavau LNTPA laišką, o LNTPA nukopijavo, ir tam yra visi objektyvūs įrodymai; straipsnyje sąmoningai nutylimi faktai ir sąmoningai sukuriamos alternatyvios realybės”.

Socialdemokratų pranešime žiniasklaide minimo vyriausojo Vilniaus architekto Mindaugo Pakalnio paskyroje fesibuke kol kas gana ramu – tik liejasi sveikinimai vakarykščio gimtadienio proga.