Remigijus Šimašius įvardino nacionalinio stadiono žudikus

„Vilniečiai, turiu mums visiems blogų žinių. Valstiečiai žalieji nužudė nacionalinį stadioną”, - taip efektingai naujieną, kad Vilniuje bent kol kas Nacionalinio stadiono nebus, savo feisbuko profilyke ištransliavo sostinės meras Remigijus Šimašius.

Mero paskelbta naujiena (tiek savo turiniu, tiek forma) nuskamba ities įspūdingai ir matyt pateks į istoriją, tad pateikiame visą jo pasisakymą. 

Žinau, kad tai, ką pasakysiu toliau, kai kam gali atrodyti kaip Vilniui pakenksianti kova su nacionaline valdžia - normalioje šalyje turėtume glaudžiai bendradarbiauti, ką ir bandžiau daryti, ir su kai kuriais projektais tai pavykdavo. Bet dabar jau peržengtos visos ribos, todėl gindamas vilniečių ir Lietuvos interesus turiu pasakyti viską tiesiai.

Jokia paslaptis, kad valstiečių Vyriausybė nacionalinio stadiono projektą bandė žudyti ir anksčiau, ir tai darė bailiai ir gėdingai, dviveidiškai - ne savo rankomis, o prisidengdami pavaldžiomis tarnybomis. Projektas torpeduotas daug kartų - jam pernai netikėtai buvo nubrauktas ES finansavimas, dėl jo buvo be jokio pagrindo kreiptasi į premjerui draugišką FNTT, partneriais buvusi Švietimo, sporto ir mokslo ministerija suraitė ilgiausią raštą dvejodama projektu - visa tai didelių Vilniaus pastangų dėka atlaikėme ir nacionalinio stadiono projektas buvo gyvas.

stadio

Nacionalinis stadionas. Projekto vizualizacija.

Kaip galiausiai buvo nužudytas projektas? Buvo pasinaudota be vadovo likusia Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT). Ši vakar pareiškė, kad projektas nėra koncesija, todėl viskas turi būti anuliuota. Dėmesio: ta pati tarnyba anksčiau kol dar turėjo stiprų vadovą ir nesileido į tarnystę valstiečiams du kartus (!) į tą patį klausimą atsakė priešingai - kad tai nėra viešųjų pirkimų objektas, todėl tai ne jų kompetencija. Bet likusi be vadovo ji jau kalba kitaip - vakar gavome jų raštą, kurį drąsiai galiu pavadinti teisiniu niekalu. Žinoma, teismui skųsime, bet suprasdamas proceso ilgumą, iliuzijų neturiu.

Beje, kovo mėnesį VPT sustabdė stadiono sutarties pasirašymą - mes šias laikinąsias apsaugos priemones buvome apskundę teismui. Teismas sprendimą skelbs ŠIANDIEN, t.y. VPT skubėjo ir savo raštą tyčia atsiuntė vakar, paskutinę dieną prieš teismą - jei kartais teismas nuimtų laikinąsias apsaugos priemones ir Vilnius sugalvotų pasirašyti sutartį. Šiandien šis teismo sprendimas jau nebeturės prasmės - atjungus gyvybės palaikymo aparatą niekas nebesiginčija, kokios operacijos reikia ligoniui.

 

Priminsiu, kad stadiono projektui buvo pritarusi Finansų ministerija, Centrinė projektų valdymo agentūra, Europos investicinis bankas. Prie projekto dirbo tarptautiniai architektai, kurie pasauliui nuneš žinutę apie Lietuvos investicinį nestabilumą, į projektą verslas jau buvo investavęs šešiaženkles sumas. Apie tai, kiek metų prie projekto dirbo savivaldybės komanda ir kiek tam resursų paaukota - jau net nekalbu, bet visus Vyriausybė mums privalės padengti visus iki vieno nuostolius.

Ir tai daroma tuo metu, kai tokių projektų valstybei labiausiai reikia - mes judame į ekonominę krizę, o nacionalinis stadionas Vilniui ir Lietuvai iki pastatymo nebūtų kainavęs nė euro.

Kas akivaizdu? Ši valstiečių chunta veikia prieš Lietuvos interesus, prieš Lietuvos miestų ir miestelių norą augti, prieš sportuojančių vaikų svajones. Tai yra Lietuvą griaunanti valdžia, besiremianti politiniu dviveidiškumu, savo asmeniniais ir rinkiminiais interesais. Jie galvojo, kad įkąs Vilniui, bet tokiais veiksmais pažemino visą Lietuvą. Kol tokie žmonės bus valdžioje, apie šalies progresą ir geresnį gyvenimą galime pamiršti.

Tikiuosi, kad Vilniaus augimo stabdžiai ir nacionalinio stadiono duobkasiai neišdrįs siekti Seimo nario mandato sostinėje, kurios taip nekenčia. O jei tokių dviveidžių atsiras - padarysiu viską, kad vilniečiai būtų pilnai informuoti apie jų darbelius ir užtrenktų duris į valdžią.

Vilnius per 700 metų istoriją pergyveno karus, marus, badus, pergyvens ir šį gėdingą valstiečių amarų sabotažą. Susitelksime dar labiau nei bet kada iki šiol.

Kas toliau?

Jau dabar su dar didesne energija einame ruošti naujo plano stadionui, nes Vilnius jį vis tiek turės, kad ir kaip tai nepatiktų nacionalinei valdžiai. Ir kartu parengsime planą, kaip apsaugoti Vilnių nuo tolimesnių valstiečių chuntos atakų. Liko atlaikyti tik kelis mėnesius, ir čia prašau visų vilniečių pagalbos. Ačiū jums.

O štai čia kitos pusės, Vyriausybės, komentaras. Jį taip pat pateikiame pilną.

Vyriausybė nuosekliai laikėsi ir laikosi savo pažadų bei įsipareigojimų dėl Šeškinės Daugiafunkcinio komplekso projekto arba vadinamojo nacionalinio stadiono.

Primename, kad pagal iki šiol galiojantį 2015 metų gruodžio 9 dienos nutarimą Vyriausybė yra įsipareigojusi dalyvauti projekte. Nutarime numatytas ir Vyriausybės finansinis prisidėjimas, kurio vertė – 53,392 mln. eurų.

Šis nutarimas niekad nebuvo keičiamas. Nesikeitė ir Vyriausybės pozicija, nesikeitė finansinių įsipareigojimų dalis.

„Vilniaus miesto savivaldybė nesugebėjo suvaldyti paties proceso ir rizikų, todėl, panašu, nusprendė kapituliuoti. Tačiau užuot pati prisiėmusi atsakomybę Savivaldybė, o tiksliau – meras Remigijus Šimašius, mėgina visiškai nepagrįstai kaltę versti vienai ar kitai institucijai“, - sako Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas Lukas Savickas.

Jis atkreipia dėmesį, jog Vyriausybė kaltinama „sužlugdžiusi projektą“, o to esą įrodymas – Savivaldybės gautas Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) raštas.

„Norėčiau priminti, kad VPT nėra pavaldi Vyriausybei, tai yra nepriklausoma ir savarankiškai sprendimus priimanti institucija, pelniusi nepriekaištingą reputaciją didžiosios dalies visuomenės akyse. Vilniaus miesto mero užuominos, esą VPT „dirba Vyriausybei“ ar dar kam nors, yra neatsakingas ir netoleruotinas politikavimas – arba nevykusi rinkiminės kampanijos pradžia“, - teigia L. Savickas.