Gyvenimas karantine: kovo 15-oji

Vilnius pradeda gyventi nauju, karantino režimu. Kol kas aišku tik tiek, kad gyvenimo ritmas ir įpročiai radikaliai keičiasi: pradedant nuo užsidariusių barų, atšauktų renginių iki viešų erdvių ir renginių lankymo. 

Kai kurių barų paskyrose socialiniuose tinkluose jau galima pamatyti siūlymus išsinešti atsargas ar susimokėti pagal principą „kiek negaila”. 

tusciasvilnius

Tuštėjantis Vilnius. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

Svarbią informaciją savo paskyroje paskelbė miesto meras Remigijus Šimašius. Pasak, jo, SVARSTOMAS toks ekononimės pagalbos priemonių paketas vlniečiams ir sostinėje veikiantiems verslams.

Komunaliniai mokesčiai – laikinas mokėjimo atidėjimas, jei žmogus neteko darbo ar pajamų šaltinio per viruso laikotarpį. Tie, kas šiuos mokesčius moka ne internetu - tikrai nesiveržkite į bankus ar kasas, ne pats geriausias laikas. Perduokite tai vyresniems asmenims, kurie nesinaudoja e-bankininkyste.

Žinoma, išlieka principas, kad už savivaldybės darželių nelankymą viruso metu nereikės mokėti.

Įsigytų verslo liudijimų pratęsimas kitiems metams atitinkamam laikotarpiui – toms paslaugoms, kurių teikimą suvaržo karantinas, ir kurių niekaip neįmanoma bent didžiąja dalimi teikti nuotoliniu būdu.

Žemės, žemės nuomos ar nekilnojamojo turto mokestis, kuris mokamas už objektus, kurių paslaugos apribotos karantino metu, ar kurių veikla tuo metu praradusi paklausą dėl karantino (viešbučiai, restoranai) – mokestis už karantino laikotarpį galėtų būti nemokamas arba perkeliamas į kitus metus. Taikomos priemonės, kurios užtikrintų, kad šia išimtimi pasinaudotų realiai nuostolius dėl veiklos nevykdymo patyręs subjektas, o ne savininkas, jei jis veiklos pats nevykdė.

Savivaldybės patalpų nuomininkams, jei jie dėl karantino priemonių negalėjo vykdyti veiklos arba ji buvo esmingai teisiškai apribota – nuomos mokesčio netaikymas už karantino laikotarpį.

Renginiai ir savivaldybės kofinansavimas jiems – netaikomos jokios sankcijos, jei jie perkeliami, pakeičia formą, ar, nesant tokių galimybių, nevykdomi dėl COVID-19 užkardymo priemonių.

Vilniaus miesto būstui – galimybė taikyti mokėjimo atidėjimus ir delspinigių neskaičiavimas, jei klientai patiria sunkumų dėl priemonių, susijusių su karantinu.

Savivaldybės kompensacijos lankantiems privačius darželius (100 eur), taip pat neformalaus ugdymo krepšelis paslaugų teikėjus pasieks nepriklausomai nuo to, ar pagal sutartis paslaugų gavėjai turės mokėti už paslaugas, nesuteiktas dėl viruso, ar ne.

Viešųjų pirkimų vykdymas – sankcijų netaikymas, jei tai nėra viruso prevencijai ar žalos mažinimui skirti dalykai, ir rangovas įrodo, kad sutarties nebuvo įmanoma įvykdyti laiku dėl karantino.

Savivaldybė sieks, kad ne visi darbai būtų stabdomi, pavyzdžiui, galėtų tęstis, ypač gamyboje, statybose ir pan., kai užtikrinamos visos saugumo priemonės.

Savivaldybė turi teisę savo sprendimu teikti socialines išmokas išskirtiniais atvejais. Artimiausiu metu įsivertinsime, kiek šį įrankį galėsime taikyti karantino atveju ir kokiais atvejais.

Šios priemonės dar tik PLANUOJAMOS, jų patvirtinimui reikės plataus, kai kuriais atvejais ir Tarybos pritarimo. Sąrašas nėra galutinis ir tikslus, jis gali pildytis ir būti koreguojamas.

Atsakymai į klausimus, susijusius su karantinu, pateikiami ČIA, puslapis nuolat atnaujinamas.