„Realco“: pirminėje būsto rinkoje realaus atsigavimo nesulaukta

Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Realco“ duomenimis, šių metų rugpjūčio mėnesį Vilniaus pirminėje NT rinkoje parduoti 218 būstų ir fiksuoti 28 sutarčių nutraukimai. Rugpjūtį būstų parduota 31 proc. daugiau, palyginti su liepa, kuomet parduoti 166 būstai, ir 74 proc. daugiau nei praėjusių metų rugpjūtį, kai pirkėjai įsigijo 125 būstus. Naujo būsto pardavimais aktyvesnė buvo ir visa šių metų vasara – šiemet per tris mėnesius pirminėje rinkoje iš viso parduoti 574, pernai per tą patį laikotarpį – 349 būstai.

„NT rinka šią vasarą buvo aktyvesnė nei pernai, tačiau lyginant su istorine situacija ilgesniu periodu ją vertiname kaip aprimusią. Atskirais mėnesiais buvo stebimas lengvas bangavimas, tačiau realaus atsigavimo ar suaktyvėjimo nesulaukta. Matome, kad pirkėjų domėjimasis neslopsta, tačiau sprendimų įsigyti būstą priėmimas išlieka gerokai sulėtėjęs. Dėl neapibrėžtumo ekonominėje ir geopolitinėje situacijoje ir aukštos EURIBOR 6-ių mėnesių palūkanų normos, siekiančios apie 3,9 proc., didelė dalis gyventojų renkasi laukti, kaip situacija keisis ateityje“, – pranešime žiniaskaidai cituojamas bendrovės „Realco“ pardavimų direktorius Marijonas Chmieliauskas.

vil2

Projektas „Vileišio 27“. Vizualizacija.

Aktyviausiai rugpjūtį buvo perkami pigiausi, ekonominės klasės būstai. Iš 218-os rugpjūtį parduotų būstų 111 buvo ekonominiame (liepą – 72 būstai), 99 – vidutiniame (liepą – 72 būstai) ir 8 prestižiniame segmente (liepą – 17 būstų).

Lygindamas visos vasaros būstų pardavimo rezultatus su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, M. Chmieliauskas sako, kad jie išaugo 64 proc. Praėjusių metų vasarą NT rinkoje išties buvo stebimas didesnis sąstingis – jį daugiausia lėmė šokas po ankstesnio NT kainų šuolio, taip pat įtempta geopolitinė situacija.

Per vasarą sulėtėjo ne tik būsto pirkėjų, bet ir vystytojų tempas. Išaugę statybų kaštai ir sumažėję pardavimai lemia, kad naujų didelių projektų rinkai nepristatoma. Naujų būstų sandėlis traukiasi jau ketvirtą mėnesį ir artėja prie 2022 m. pabaigos lygio. Anot M. Chmieliausko, pasiūla mažėja, tad pirkėjams vis sudėtingiau rasti jų poreikius labiausiai atitinkantį variantą.

Rugpjūtį Vilniaus pirminėje NT rinkoje pristatyti 3 nauji projektai ar projektų etapai, kurie sandėlį pasipildė vos 114 naujų būstų. Liepą buvo pristatyti du nedideli nauji projektai ar projektų etapai, būstų sandėlį papildę 41 būstu.

Palyginti su vasaros pradžia, rugpjūtį būstų sandėlis susitraukė maždaug 4,5 proc. Šiuo metu pirkėjai pirminėje rinkoje gali rinktis iš 3673 būstų, liepą šis rodiklis siekė 3764, birželį – 3841 būstą. Didžioji dauguma būstų – 2338– yra baigtuose arba baigiamuose statyti , 738 – statomuose, 597 – dar nepradėtuose statyti projektuose.

Pernai vasaros mėnesiais būstų sandėlio kreivė judėjo priešinga kryptimi: birželį sandėlyje buvo 2803, liepą – 2986, o rugpjūtį – 3148 būstai.

„Realco“ šią vasarą savo plėtojamuose projektuose pardavė 23 būstus, daugiausia „Go life“ projekte. Šiuo metu NT bendrovė rinkai siūlo paskutinius pilnai įrengtus būstus projekte „Go Life“, vykdo pardavimus aukštesnės klasės projekte „Vileišio 27“, tęsia prestižinės klasės projekto „Algirdo 3“ statybas.