Įvykdytas projektas „Lenkų tautybės architektų palikimas Vilniuje“ atvėrė ir perspektyvas ateičiai
VšĮ „Kūrybos vertikalės“ kartu su partnere VšĮ „Unikalus paveldas“ įvykdė Vilniaus savivaldybės iš dalies remiamą projektą „Lenkų tautybės architektų palikimas Vilniuje“, kuris atskleidė retai publikacijose ir ekskursijose pristatomą temą – kokia buvo XX a. pirmosios pusės architektūra Vilniaus Centre ir Naujamiestyje.
Ekskursijų ciklo „Lenkų tautybės architektų palikimas Vilniuje“ akimirkos.
Ekskursijos redaktoriai, rengdami tekstinę ir vizualinę medžiagą, išsikėlė tris tikslus – vilniečiams ir miesto svečiams parodyti, kokios pastatus Vilniui sukūrė dar Carinės Rusijos laikais mokslus baigę lenkų tautybės architektai; atskleisti, kaip buvo restauruojamos pilys ir Vilniaus Senamiesčio namai po I pasaulinio karo; ir – pagaliau – parodyti, kokie modernizmo stiliaus pastatai iškilo Vilniuje XX amžiaus pradžioje.
Nemokamų ekskursijų vedimas vyko šiemet saulėtais spalio sekmadieniais – nuo 11 val. vykdavo ekskursijos lietuvių kalba, nuo 15 val. – lenkų kalba. Įvykdžius tikslinę sklaidą, į jas noriai rinkosi architektūros istorija ir pačia miesto istorija besidomintys vilniečiai ir atvykę į sostinę. Per tris savaitgalius rezervacijos sistemą „Paysera“ į ekskursijas užsiregistravo 160 asmenų, į jas atvyko 105 asmenys. Bendra 6 ekskursijų trukmė – 13 valandų kelionės po Vilniaus Centrą, Senamiestį, Naujamiestį.
Ekskursijų ciklo „Lenkų tautybės architektų palikimas Vilniuje“ akimirkos.
Spalio 13-ąją, vaiskų spalio sekmadienį VšĮ „Kūrybos vertikalės“ ekskursantai rinkosi prie Katedros bokšto – gidas Jonas Oškinis pirmiausia pakvietė apžiūrėti legendinę Vrublevskių biblioteką ir Žygimantų gatvėje stovėjusius Juozapo Tiškevičiaus rūmus. Vėliau ekskursijos maršrutas vingiavo įvairiomis Vilniaus centro gatvėmis, kur buvo pristatyti pastatai, kurios XIX a. pabaigoje ir XX a. pradžioje suprojektavo lenkų kilmės architektai Cyprianas Maculewiczius, Apolinaras Mikulskis, Feliksas Jasińskis, Tadeuszas Rostworowskis, Julianas Januszewskis ir kiti.
Ekskursantai pasiekė ir vieną iš XX a. pradžios „Montvilos kolonijų“ – elegantišką kvartalą šalia Lukiškių aikštės, kurį projektavo taip pat architektai lenkai - Augustas Kleinas, Wacławas Michniewiczius ir kiti. Maršrutas „Lenkų tautybės architektų paveldas Vilniaus gubernijos laikotarpiu“ atidavė pagarbą ir „art noveau“ stiliui – jau ant Tauro kalno buvo pristatyta elegantiška vilą, kurią sau pasistatė ir nepaprastai darbštus bei talentingas „miesto statytojas“ Antonis Filipowiczius-Dubowikas.
Ekskursijų ciklo „Lenkų tautybės architektų palikimas Vilniuje“ akimirkos.
Tolimiausius kelionės tašku tapo Antano Vivulskio (https://www.1323.lt/vilnius-ir-vilnieciai/2361-architektas-galejes-is-esmes-pakeisti-vilniaus-veida) projektuotos, bet nepabaigtos statyti Vilniaus Švenčiausiosios Jėzaus Širdies bažnyčios vieta Naujamiestyje. Keliaujant Vivulskio, Algirdo ir Basanavičiaus gatvėmis buvo aptarti ryškiausi Gubernijos laikotarpio architektūros pavyzdžiai, prie kurių prisidėjo lenkų kilmės architektai - jau minėti Rostworowskis. Michnevičius ir ypač iš Vilniaus krašto kilęs, tačiau jaunas miręs Aleksandras Parczewskis (https://www.1323.lt/vilnius-ir-vilnieciai/2365-aleksandras-parcevskis-nutrukusi-vilniaus-architekturos-styga). Nemokamą ekskursiją užbaigėme prie paminklo žinomam mecenatui, statybos entuziastui Juozapui Montvilai skvere šalia Pranciškonų vienuolyno Trakų g.
Ekskursijų ciklo „Lenkų tautybės architektų palikimas Vilniuje“ akimirkos.
Vėl sekmadienį, spalio 20-ąją ekskursantų grupės vėl rinkosi prie Katedros aikštės bokšto, tačiau šį kartą pasuko savotiškai priešinga pirmajai ekskursijai kryptimi. Partnerių iš VšĮ „Unikalus paveldas“ sudarytas maršrutas „Istorizmas ir senosios architektūros restauracija Vilniuje XX a. 3-4 deš. bei procesų tąsa pokario Lenkijoje“ kvietė pro pačią Katedrą, Žemutinę pilį sukti į Pilies gatvę ir keliauti į sostinės Senamiestį. Čia buvo atskleista, kaip prie Vilniaus vaizdo pokyčio, carinių reliktų pašalinimo prisidėjo lenkų kilmės XX a. prad. Stepono Batoro universiteto profesoriai, architektai, restauratoriai ir konservatoriai, tokie kaip universalusis Stefanas Narębskis (https://www.1323.lt/vilnius-ir-vilnieciai/2384-stefanas-narebskis-ilgas-kelias-is-vilniaus-i-torune).
Ekskursijų ciklo „Lenkų tautybės architektų palikimas Vilniuje“ akimirkos.
Ypatingas dėmesys buvo skirtas darbui, kurį atliko Juliuszas Kłosas, Vilniaus inžinierius architektas, architektūros istorijos dėstytojas, vadovo apie Vilnių „Wilno: Przewodnik krajoznawczy“ autorius, tarpukariu tyręs istorinius Vilniaus architektūros paminklus - ypač garsūs Vilniaus katedros ir jos požemių atvėrimui, atlikti 1932 metais. Atskiras pasakojimas atskleidė konservatoriaus, restauratoriaus, architekto, inžinieriaus Jano Borowskio (https://www.1323.lt/vilnius-ir-vilnieciai/2386-janas-borowskis) asmenybei, kurio darbai pokario metu Gdansko mieste su didele pagarba Lenkijoje prisimenami iki šiol.
Ekskursijų ciklo „Lenkų tautybės architektų palikimas Vilniuje“ akimirkos.
Spalio 27-osios ekskursiją pristatęs gidas Jonas Oškinis, kartu su VšĮ “Unikalus paveldas” per 200 ekskursijų Kauno Gubernijos laikotarpio ir XX a. modernizmo temomis, pusiau juokais akcentavo, kad pagrindinis su VšĮ „Kūrybos vertikalės“ įgyvendinto projekto tikslas – parodyti, kad savita modernizmo architektūros banga buvo būdinga ne tik Kauno „art deco“ ar Klaipėdos „bauhauzui“ – daug įdomių, išraiškingų, unikalaus dekoro modernistinių pastatų galima rasti ir Vilniaus centre bei visai netoli jo.
Ekskursijų ciklo „Lenkų tautybės architektų palikimas Vilniuje“ akimirkos.
Simboliškai dėkinga ekskursijos pradžios vieta buvo Katedros aikštė – gidas papasakojo, kaip jos pertvarkos planavimo dar XX a. 4 deš. viduryje ėmėsi legendinio Lenkijos architekto modernisto Romualdo Gutto (https://www.1323.lt/vilnius-ir-vilnieciai/2383-architekturos-kometa-svietusi-ir-vilniaus-danguje) vadovaujama komanda, kurioje buvo jaunas iš Varšuvos atvykęs projektuotojas Kazimieras Biszewskis (https://www.1323.lt/vilnius-ir-vilnieciai/2385-kazimieras-biszewskis-neissipildziusio-vilniaus-kurejas). Vienas iš įdomiausių jo Vilniui skirtų kūrinių – Šiaurės Mugės pastatų kompleksas dab. Savanorių gatvėje, deja, neišliko.
Ekskursijų ciklo „Lenkų tautybės architektų palikimas Vilniuje“ akimirkos.
Pasivaikščiojimo „Žymiausių Lenkijos architektų modernistų darbai Vilniuje“ metu buvo pristatyta, kuriuos ryškius tarpukarinio Vilniaus pastatus suprojektavo tokie pasaulinio garso lenkų architektai, kaip Varšuvos modernizmo korifėjus Juliuszas Żórawskis ar Corbusier mokinys, vėliau net Harvardo profesoriumi tapęs Jerzis Sołtanas, o taip pat vietoje dirbusios architektūros žvaigždės – tas pat Janas Borowskis, Antonis Forkiewiczius ir kiti. Ekskursija keliaus Gedimino prospektu, po to- Jogailos, A. Smetonos, A. Jakšto, Pylimo, Tauro, K. Kalinausko gatvėmis ir finišavo Rožių alėjoje.
Ekskursijų ciklo „Lenkų tautybės architektų palikimas Vilniuje“ akimirkos.
Ekskursijos metu kalbėta ir apie kartu su lenkų architektais bendradarbiavusius XX a. pradžios Vilniaus architektus modernistus, kurie buvo žydų kilmės – tai Mozė Cholemas (1888 – 1944, lenk. Mojżesz Cholem) - Sankt Peterburgo statybos inžinierių instituto absolventas, nuosavos architektūros firmos savininkas, Lenkijos architektų sąjungos (SARP) Vilniaus skyriaus narys, daugelio ryškių sostinės pastatų – Gedimino prospekte, Jogailos, A. Jakšto, Tauro gatvėse kūrėjas, nacių sušaudytas 1944 m. Paneriuose. Dar viena asmenybė, kurios pastatus pamatėme pakeliui - Izaokas Smorgonskis (1882 – 1942, lenk. Izaak Smorgoński) – taip pat Sankt Peterburgo Statybos inžinierių instituto Architektūros fakulteto absolventas, Lenkijos architektų sąjungos (SARP) Vilniaus skyriaus narys, modernistinių vilų (Jogailos, Pamėnkalnio gatvėse ) autorius bei bendraautorius, kuris žuvo Vilniaus gete. Jų atminimui skirtos ekskursijos dar laukia ateityje.
Ekskursijų ciklo „Lenkų tautybės architektų palikimas Vilniuje“ akimirkos.
Ekskursijos rengimas atskleidė didelį potencialą jų rengime ir pristatyme plėtoti VšĮ „Kūrybos vertikalės“ ryšius su panašiomis NVO, muziejais ir edukacinėmis organizacijomis Lenkijoje, visų pirma – Gdanske (pristatant ten po karo dirbusius ir miesto aukštosiose mokyklose dėsčiusius lenkų architektus J. Borowskį, K. Biszewskį), o taip pat Varšuvoje (pristatant R. Guttą, Z. Pugettą, A. Kodelskį, J. Soltaną), Krokuvoje (pristatant J. Galędzowskį, S. Murczynskį, J. Żórawskį), Ščečine (pristatant dar vieną įdomų architektą J. Dąbrowskį) ir kituose Lenkijos miestuose. VšĮ „Kūrybos vertikalės“ projekto metu ištobulino ir įrodė gebėjimą dirbti dvikalbėje aplinkoje, kartu su partneriu VšĮ „Unikalus paveldas“ vesti renginius ir lenkų kalba.
Ekskursijų ciklo „Lenkų tautybės architektų palikimas Vilniuje“ akimirkos.
Ekskursijų apie Vilniaus modernizmą ir jo šaknis ciklas buvo Vilniaus savivaldybės iš dalies remiamo projekto „Lenkų tautybės architektų palikimas Vilniuje“ dalis.