NarkoVilnius: sulaikyti „kristalo“ platintojai ir kanapių augintojai

Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos pareigūnai atlieka ikiteisminį tyrimą dėl neteisėto disponavimo labai dideliu narkotinių medžiagų kiekiu (Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 260 str. 3 d.).

Šių metų balandžio 22 d. vėlų vakarą automobilių stovėjimo aikštelėje, sostinės Upės g., policijos pareigūnai pastebėjo įtartiną automobilį ir prie jo besisukiojančius jaunuolius. Pareigūnams privažiavus prie automobilio, jame sėdėjo du 23-24 metų amžiaus jaunuoliai, kurie, pamatę policijos pareigūnus, atrodė sutrikę ir negalėjo paaiškinti, ką jie čia tokiu metu veikia. Nors jaunuoliaineigė su savimi turintys draudžiamų daiktų, atlikta paviršinė jų apžiūra parodė, kad jaunuoliai turėjo ką slėpti – buvo aptikti poletileniniai maišeliai su šviesia kristalizuota medžiaga. Įtarus neteisėtu disponavimu narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis, jaunuoliai buvo sulaikyti, pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti (Lietuvos Respublikos baudžiabojo kodekso 259 str. 1 d.).

kristalai

Upės gatvėje sulaikyti psichotropinių medžiagų platintojai. Foto: Vilniaus policija.

Atliekant pirminius proceso veiksmus, kratos metu viename iš butų, minėtų sulaikytų asmenų gyvenamojoje vietoje Vilniuje, buvo rasta apie 300 g šviesios kristalų pavidalo medžiagos, įtariama, psichotropinės medžiagos, taip vadinamo „kristalo“, taip pat rasti ir paimti užsukami buteliukai su skysčiais viduje, įtariama, su sintetiniu kanabinoliu, vadinamu „smile“, psichotropiniai vaistai „Concerta“, „Bromazepam“, „Xanax“, „Clonezepam“ ir kiti ikiteisminiam tyrimui reikšmingi objektai.

Po atliktos kratos, nustačius, kad minėti asmenys galimai disponuoja labai dideliu narkotinių ar psichotropinių medžiagų kiekiu ir galimai užsiima jų platinimu, pastariesiems buvo pareikšti įtarimai pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 260 str. 3 d. (Neteisėtas disponavimas narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis turint tikslą jas platinti arba neteisėtas disponavimas labai dideliu narkotinių ar psichotropinių medžiagų kiekiu).

Asmenims po pareikštų įtarimų skirta griežčiausia kardomoji priemonė –suėmimas 2 mėnesiams. Už inkriminuojamos nusikalstamos veikos padarymą asmenims gresia laisvės atėmimas nuo 10 iki 15 metų.

Ikiteisminį tyrimą organizuoja ir jam vadovauja Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras.

Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos pareigūnai atlieka ikiteisminį tyrimą pagal požymius nusikalstamų veikų, numatytų Lietuvos Respublikos baudžoamojo kodekso 260 str. 1 d., 265 str.

Šių metų balandžio mėn. viduryje Vilniaus apskr. VPK KPONTV pareigūnai, kruopščiai rinkdami ir analizuodami gaunamą informaciją dėl neteisėto narkotinių medžiagų platinimo, sulaikė du armėnų tautybės užsienio piliečius, atokiau nuo Vilniaus miesto, nuošaliame name, auginusius narkotines medžiagas – kanapes.

Surinkus pakankamai duomenų dėl galimai daromos nusikalstamos veikos, policijos pareigūnų identifikuotame name atliko procesinę prievartos priemonę – kratą. Jos metu nuomojamame name buvo aptikta specialiai kanapių auginimui įrengta patalpa, kurioje rasti ir paimti 32 suaugę kanapių augalai, specialūs šviestuvai, laistymo ir ventiliavimo priemonės. Taip pat rasta apie 300 g nuskintų ir jau paruoštų platinimui kanapių žiedų.

Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėja konstatavo, kad abu asmenys yra trečiųjų šalių piliečiai, gimę Baltarusijoje. Jų atžvilgiu buvo priimtas sprendimas dėl jų išsiuntimo iš Lietuvos Respublikos, tačiau jie ir toliau neteisėtai gyvena Lietuvoje.

Šiame tyrime asmenys įtariami padarę sunkų nusikaltimą, numatytą LR BK 260 str. 1 d., ir apysunkį nusikaltimą, numatytą LR BK 265 str. 1 d., taigi, pagrįstai manytina, kad įtariamiesiems gresia griežta laisvės atėmimo bausmė. Teisėjos vertinimu, egzistuoja didelė rizika, jog įtariamieji, neturėdami tvirtų socialinių ryšių Lietuvoje, kurie sulaikytų juos nuo galimybės pabėgti (pasislėpti), suvokdami jiems gresiančią baudžiamąją atsakomybę, būdami trečiųjų šalių piliečiais ir turėdami ryšių užsienyje, būdami laisvėje nevaržomai gali bėgti (slėptis) nuo ikiteisminio tyrimo pareigūnų, prokuroro ir teismo. Dėl to jiems skirta kardomoji priemonė – suėmimas 3 mėnesiams.

Tyrimą organizuoja ir kontroliuoja Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras.