„Kūrybos vertikalės“ / 1323.lt  įgyvendins ekskursijų ir publikacijų projektą „Lenkų tautybės architektų palikimas Vilniuje“

Šių metų pavasarį portalas „1323.lt“ (VšĮ „Kūrybos vertikalės“) įgyvendins Vilniaus miesto savivaldybės dalinai finansuojamą projektą „Lenkų tautybės architektų palikimas Vilniuje“, kurio apogėjumi taps 6 nemokamos ekskursijos, pasakojančios apie XIX a. pab. – XX a. vid. Vilniaus architektūrą, bei jas lydinčios publikacijos apie įdomiausius to meto lenkų tautybės miesto projektuotojus.

Pasak rengėjų, vienas iš projekto tikslų – atsakyti į aktualią temą ir parodyti, kad ryškūs ir saviti modernizmo stiliaus pastatai XX a. pirmoje pusėje Lietuvoje buvo statomi ne tik už tai UNESCO Pasaulio paveldo statusu išskirtame Kaune ar Klaipėdoje, bet ir sostinės Centre bei kitose dalyse.

Taip pat, atskiri ekskursijų scenarijai ir straipsniai pasakos apie tai, kaip XX a. pirmojoje pusėje lenkų architektai ir restauratoriai atkūrė carinės Rusijos okupacijos amžiaus metu sudarkytą miestą, kaip cerkvėmis paverstus pastatus vėl atvertė bažnyčiomis ar Universiteto menėmis.

lenkai2

Architektas Antanas Wiwulskis. Foto: wiki.

Prieš tai skaitytojai ir nemokamų ekskursijų lankytojai turės proga susipažinti ir su ryškiausiais XIX a. pabaigos ir pačios XX a. pradžios lenkų tautybės architektais, kurių dėka Vilniuje pastatyti tokie monumentalūs pastatai kaip Šv. Jurgio viešbutis Gedimino pr., Halės turgus Pylimo g., Polesės geležinkelio direkcijos rūmai Mindaugo g. ar senais Vilniaus teatras Pohuliankoje - J. Basanavičiaus gatvėje.

Portalas „1323.lt“ paskelbs publikacijas apie Vilnių kūrusius architektus – Antaną Wiwulskį, Aleksandrą Parczewskį, Romualdą Guttą, Stefaną Naręmbskį, Janą Borowskį ir Kazimierzą Biszewskį. Prisiminsime ir nerealizuotus projektus – visų pirma, modernizmo pranašo Vivulskio suprojektuotą, bet nepastatytą Vilniaus Švenčiausiosios Jėzaus Širdies bažnyčią Naujamiestyje.

Projektas bus įgyvendinamas kartu su architektūros bei atminties kultūros aktualizavimo bei pristatymo visuomenei patirtį turinčia nevyriausybine organizacija „Unikalus paveldas“ ir jos gidais.

Projekto „Lenkų tautybės architektų palikimas Vilniuje“ įgyvendinimą iš dalies finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė.

VILNIUS RED CMYK