Vilniečiai kviečiami rinkti naujus pavadinimus S. Nėries ir L. Giros gatvėms

Vilnius kviečia gyventojus siūlyti naujus pavadinimus Fabijoniškėse esančioms Liudo Giros ir Salomėjos Nėries gatvėms. Iki gegužės 17 d. gyventojai gali pateikti siūlymus isrinkvarda.lt puslapyje. 

„Ilgalaikė sostinės strategija – atsisakyti sovietinės ideologijos reliktų visose srityse. Miestas žengia į priekį, todėl ieškome naujų asmenybių, pavadinimų, kurie įprasmintų šių vietų savitumą. Į naujo vardo rinkimo procesą įtraukiame ir Fabijoniškių bendruomenes – jų siūlymai, kaip turėtų būti pavadinta jų gatvė, yra itin svarbūs," – pranešime žiniasklaidai cituojamas Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas.S Nries gSalomėjos Nėries gatvė. Foto: Saulius Žiūra.

Siūlyti naujus gatvių pavadinimus gyventojai gali iki gegužės 17 d. Visus gautus pasiūlymus apibendrins ir vertins Vilniaus miesto tarybos Istorinės atminties komisija kartu su vietos bendruomene. 

„Manau, kad gyventojai paieškos prasmingų, šiai Fabijoniškių vietai tinkančių pavadinimų. Gal istorinių, o gal ir šiuolaikiškų. Prašau gyventojų parašyti, kodėl siūlo vienokį ar kitokį pavadinimą – taip bus lengviau jį įvertinti," – pranešime žiniasklaidai cituojama Vilniaus miesto tarybos Istorinės atminties komisijos pirmininkė Kamilė Šeraitė-Gogelienė. 

Pavadinimą siūloma pasitikrinti Adresų registre, kad nebūtų pasikartojimų. Taip pat – siūlyti pavadinimą tik lietuvių kalba, lietuviškais rašmenimis. Tinkami ir vietovardžiai, ir asmenvardžiai. 

Iš pasiūlymų kiekvienai gatvei pavadinimų komisija su bendruomene išrinks po tris tinkamiausius variantus. Tuomet viešai bus paskelbtas balsavimas, kuriame gyventojai galės atiduoti savo balsą už labiausiai patikusį pavadinimą. Galutinis sprendimas bus priimamas atsižvelgus į viešo balsavimo rezultatus ir tos vietos bendruomenės nuomonę. 

Išrinkti gatvių pavadinimai bus teikiami tvirtinti miesto Tarybai. Po jos sprendimo gatvėms bus suteikti nauji vardai.

Gatvių pervadinimui pritarė ne tik Vilniaus miesto istorinės atminties komisija. Pašalinti iš viešų užrašų Liudo Giros ir Salomėjos Nėries pavardes įpareigoja ir Desovietizacijos komisija, kuri vertina nuo sovietmečio likusius viešuosius užrašus ir simbolius.

L.Gira bei S. Nėris buvo rašytojai, kūrę ir sovietų valdžią šlovinančią poeziją bei prozą. 1940 metais kaip Liaudies Seimo delegatai kartu su kitais atstovais vyko į Maskvą su prašymu priimti Lietuvą į Sovietų Sąjungą. Jų vardais sovietmečiu buvo pavadintos dvi gatvės Fabijoniškėse, kurias dabar planuojama pervadinti.