Geroji patirtis: kaip mokyklos kilometrų iššūkis tapo alternatyva „Youtube”

Kaip moksleiviams suderinti aktyvų laisvalaikį, geografines žinias, matematiką, gimtojo miesto pažinimą, o taip pat kurti aktyvią bendruomenę? Vilniaus pradinės mokyklos „Žiniukas” geroji patirtis – 10 tūkst. kilometrų  iššūkis. Jau antrus metus moksleiviai, jų tėvai, draugai, mokytojai vaikšto po Vilnių įvairiomis pėsčiųjų trasomis, fiksuoja kilometrus, sumuoja juos ir artėja prie tikslo – vaikų kojytėmis įveikti dešimt tūkstančių kilometrų.

Šis mokyklos vadovės Ingridos Liubartaitės Ramanauskienės sugalvotas iššūkis – tarsi žaidimas, kuris apjungia ir varžybų elementą, ir aktyvų laisvalaikį, ir pasaulio pažinimą, o taip pat ir matematiką. „Tačiau svarbiausias akcentas, žinoma, yra kokybiškai praleidžiamas tėvų ir vaikų laikas kartu. Siekiame ir skatiname, kad mūsų auklėtiniai įdomiai ir prasmingai leistų laiką kartu su savo tėveliais. Pandemija, deja, ir jauną, ir vyresnį žmogų dar labiau įtraukė į skaitmeninį pasaulį, tad turime rasti patrauklią alternatyvą „Youtube” filmukams ar žaidimams, - pasakoja pradinės mokyklos „Žiniukas” vadovė Ingrida Liubartaitė-Ramanauskienė. - Vargu ar galima tikėtis, kad vaikai patys įsitrauks į jiems nepažįstamas veiklas, tad mūsų pareiga – padėti jas atrasti, pažinti ir įsitraukti”.

zingsniu issukis2

Pradinės mokyklos „Žiniukas” moksleiviams teko įveikti ir sudėtingas trasas. Foto: mokyklos archyvas.

Per pirmąjį 10 tūkst. kilometrų iššūkio sezoną mokyklos „Žiniukas” moksleiviai bei jų tėveliai vaikščiojo Vilniaus savivaldybės įrengta šimto kilometrų trasa aplink Vilnių, per antrąjį sezoną atrado ir kitus pėsčiųjų takus. Įspūdžių, patirčių ir nuotykių – begalės.

„Jei ne šitos trasos, nebūtume patikėję, kad Vilniuje galime pamatyti tokią gamtą. Ypač stiprų įspūdį paliko Panerių erozinis kalvynas – atrodo, lyg Dievas pirštais būtų perbraukęs žemę. Pakyli į kalvą, nusileidi, pakyli ir vėl nusileidi, aplink skraido šikšnosparniai”, - įspūdžiais dalinosi devynerių metų Izabelės tėtis Donatas Žvalionis. Kas skatina vaiką išsiruošti į žygį? „Pirma motyvacija – dukters sportinis noras nueiti toliau, greičiau, užbaigti trasą. Antra - kviesti į žygį draugus iš mokyklos ir ne tik”, - savo patirtimi dalinasi Donatas. Svarbu atitinkamai pasiruošti ir kartu su vaikais žingsniuojantiems suaugusiems. Donatas mini „stebuklingą rankinuką”, kuriame kas kelis kilometrus „stebuklingos rankos” randa kažkokį skanumyną ir tai vaiką papildomai motyvuoja įveikti dar kelis kilometrus. Kitas pavyzdys – kariško maisto daviniai: be ugnies sušylantis maistas vaikui būna dar viena patirtis. „Tai puikiai veikia ir būna dar viena motyvacija – kur kas didesnė nei filmukas”, - sako Donatas Žvalionis.

Tais kartais, kuomet jie eina pasivaikščioti dviese, be didesnės kompanijos, tėtis su dukra kartu kuria pasaką. „Tęstiniai procesai būna daug lengvesni”, - patirtimi dalijasi pašnekovas.

Devynerių metukų Evos mama Gitana Jackevičienė džiaugiasi mokyklos „Žiniukas” sugalvotu 10 tūkstančių kilometrų iššūkiu. Ir nors kartais į statesnius šlaitus tenka ropštis rankomis bei kojomis, tai žygeivių, bent jau mažųjų, netrikdo. „Vaikams sunkesnės trasos dar labiau patinka”, - pastebi Gitana. Bene labiausiai jai ir dukrelei įsiminė žygis į Keturiasdešimties Totorių kaimą, kuomet per karštą dieną, gertuvėse likus paskutiniams vandens lašams, įveikė beveik 19 kilometrų ir ženkliai prisidėjo prie indėlio į bendrą mokyklos kilometrų aruodą.

zingsniu issukis

Nueiti kilometrai perkeliami į žemėlapį. Foto: mokyklos archyvas.

Pradinės mokyklos „Žiniukas” 10 tūkstančių kilometrų iššūkis įdomus ir tuo, jog kiekviena klasė savo nužingsniuotus kilometrus perkelia į pasaulio žemėlapį. Kartą per mėnesį vaikai apgula žemėlapį ir tada jau praverčia matematika – sudedami kilometrai, pagal žemėlapio mastelį apskaičiuojamas apskritimo spindulys ir skriestuvo ar net siūlo pagalba pažymima teritorija. Tuomet lieka tik pasirinkti kryptį ir vėl išsiruošti į kelią – šį kartą žemėlapyje. Taip nužingsniuoti kilometrai „Žiniuko” antrokus jau atvedė į Moldovą, o į šiaurę keliaujantys pirmokai atsidūrė Estijos sostinėje Taline. „Keliaudami” žemėlapiu vaikai tyrinėja šalis, miestus, upes ir jūras, taip žaidimo pagalba praplėsdami savo akiratį.

„Smagu, kad mokyklos vaikai ir tėveliai entuziastingai priėmė šį iššūkį, kuriame persipina smagus tėvų ir vaikų laikas gamtoje, fizinis stiprėjimas ir augantis žinių bagažas. Neabejojame, kad per kitus dvejus metus įveiksime numatytus dešimt tūkstančių kilometrų ir imsimės kito iššūkio, šį kartą – Žiulo Verno (Jules Verne) romano „Aplink pasaulį per 80 dienų” motyvais”, - sako pradinės mokyklos „Žiniukas” vadovė Ingrida Liubartaitė Ramanauskienė.