Fabijoniškėse pasodintas „Mokyklų miškas”

Vilniaus Fabijoniškių rajono pakraštyje, B. Krivicko gatvėje, keturias dienas buvo sodinamas „Mokyklų miškas” - paskutiniai medeliai buvo pasodinti pirmadienį, balandžio 24 dieną. Iš viso sostinės moksleiviai, jų tėveliai bei pedagogai 4 hektarų plote pasodino 14 tūkstančių eglučių, pušaičių, berželių bei ąžuoliukų ir taip prisidėjo prie miško atkūrimo.  

Prieš kelerius metus čia žaliavusį eglyną ištiko bėda – jį užpuolė žievėgraužis, kuris,pasak akciją surengusios organizacijos  „Myliu mišką” atstovės Rūtos Gjerde, plito kaip ugnis – nuo medžio ant medžio. Vilniaus savivaldybė, norėdama apsaugoti mišką nuo didesnio plitimo, turėjo iškirsti pažeistus medžius – taip kažkada žaliavęs miško masyvas virto plyne.

 MG 3725

Fabijoniškėse sostinės moksleiviai sodino „Mokyklų mišką”. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

Pasodinti naują mišką buvo pakviestos visos Vilniaus mokyklos, prie akcijos prisijungė 26 ugdymo įstaigos, kurių bendruomenės savo lėšomis ir talka padėjo gimti „Mokyklų miškui”.

 MG 3833

Fabijoniškėse sostinės moksleiviai sodino „Mokyklų mišką”. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

Vieni iš didžiausių entuziastų pasirodė esanti organizacija  „Mokykla vaikams”, vienijanti pradinę mokyklą „Žiniukas” bei progimnaziją „Magis”. Ši bendruomenė entuziastingai atsiliepė į „Myliu mišką” kvietimą prisidėti prie miško sodinimo ir sparčiai surinko solidžią sumą, skirtą 700 sodinukų.

 MG 3903

Fabijoniškėse sostinės moksleiviai sodino „Mokyklų mišką”. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

Šis skaičius nėra atsitiktinis – taip „Žiniukas” ir „Magis” pažymėjo 700-ąjį Vilniaus gimtadienį. Nors medelius buvo užsiregistravę sodinti 40 šeimų – vaikai, jų tėveliai ir mokyklos vadovai, tačiau  lauke plušėjo kur kas daugiau žmonių: talkon taip pat sugužėjo moksleivių broliai ir seserys. Tad nors 700 sodinukų buvo ketinama pasodinti per valandą, tačiau talkos entuziastų buvo tiek daug, kad numatyti darbai buvo baigti vos per dvidešimt minučių.

 MG 4046

Fabijoniškėse sostinės moksleiviai sodino „Mokyklų mišką”. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

„Labai operatyvu ir greitai”, - juokėsi Mindaugas ir Paulina Gruodžiai, į talką susiruošę su trimis vaikais – privačios mokyklos „Žiniukas” auklėtiniu Adomu bei dar darželį lankančiais sesute Amelija ir broliuku Dovydu. Gausi šeimyna, pasodinusi apie trisdešimt sodinuku, net kiek apgailestavo, kad talka baigėsi taip greitai.  „Labai apsidžiaugėme, kai mokykla pranešė, kad vyks tokia akcija - visada palaikome panašias idėjas. Smagu, kad ir vaikai yra įtraukti – jie čia gali ir medelį pasodinti, ir pabėgioti, ir su vaikais pasišnekučiuoti”, - įspūdžiais iš miškasodžio dalinosi tėveliai.

 MG 4079

Fabijoniškėse sostinės moksleiviai sodino „Mokyklų mišką”. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

Pasak „Myliu mišką” atstovės Rūtos Gjerde, jų organizacija trejus metus prižiūrės įveistą „Mokyklų mišką“, vėliau jo priežiūra bus perduota Vilniaus savivaldybei.

 MG 4113

„Mokykla vaikams” vadovai Ingrida Liubartaitė Ramanauskienė bei Alfredas Ramanauskas. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

Kartu su moksleiviais ir jų tėveliais miškasodyje entuziastingai plušo ir organizacijos „Mokykla vaikams” vadovai Ingrida Liubartaitė Ramanauskienė bei Alfredas Ramanauskas. Pasak jų, ir pradinėje mokykloje „Žiniukas”, ir  progimnazijoje „Magis” ypač daug dėmesio skiriama gyvam, o ne virtualiam gyvenimui, vaikus siekiama įtraukti į gyvą pasaulį ir išmokyti juo mėgautis. „Vaikui svarbiau išeiti, pamatyti, išgirsti, užuosti nei vien sėdėti klasėje, - įsitikinusi  Ingrida Liubartaitė Ramanauskienė. - Tai yra dalis mūsų mokyklų filosofijos, tad tėveliai labai lengvai prisijungė prie šios akcijos. Tik jau sodindami medelius supratome, kad per mažai nupirkome sodinukų – kitąmet galbūt surinksime sumą 7000 sodinukų”.

Tačiau galbūt tokį medelių sodinimą, kuomet į miškasodį susirenka mokyklos bendruomenė, galima vadinti mados klyksmu?  „Tikrai ne. Šią veiklą mačiau, kaip galimybę vaikus mokyti savo rankomis kurti pasaulį, ne tik vartoti tai, ką sukūrė kiti. Tikiu, kad tokios patirtys augina kūrėjus”, - sako Ingrida Liubartaitė Ramanauskienė.