NarkoVilnius: nuo karfentanilio iki kanapių

Vilniaus apskrities policijoje vis daugėja gaunamų pranešimų apie nepilnamečiams platinamas narkotines ir psichotropines medžiagas bei šių medžiagų vartojimą. Policijos pareigūnai pastebi, jog suaktyvėjęs nepilnamečių asmenų narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimas siejamas su elektroninių cigarečių išpopuliarėjimu jaunimo tarpe, tai tapo mados ir pasipuikavimo prieš draugus reikalu.

 Neapdairus elektroninių cigarečių vartojimas sukelia sveikatos problemas, tačiau dėl savo jauno amžiaus ne kiekvienas asmuo gali įvertinti galimas grėsmes. Policijos pareigūnai, reaguodami į susidariusią situaciją, imasi aktyvių veiksmų, siekiant pažaboti narkotinių medžiagų platinimą nepilnamečiams, rašoma sostinės policijos tinklapyje. 

Justiniškėse įkliuvo abiturientas 

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos pareigūnai, atlikdami ikiteisminį tyrimą pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 261 str. (Narkotinių ar psichotropinių medžiagų platinimas nepilnamečiams), surinko ir išanalizavo duomenis dėl sostinės Justiniškškėse nepilnamečiams platinamų narkotinių medžiagų. Šių metų balandžio mėn. viduryje, policijos pareigūnai sulaikė du šešiolikmečius – merginą ir vaikiną, kurie iš kito asmens įsigijo elektroninių cigarečių garinimo skysčio, kurio sudėtyje galimai yra psichotropinių medžiagų. Netrukus buvo sulaikytas ir nesenai pilnametystės sulaukęs jaunuolis, abiturientas, kuris minėtą skystį ir pardavė. Taip pat kartu su juo sulaikytas ir dar vienas nepilnametis, galimai vyresniojo įtrauktas į jo vykdomą nusikalstamą veiklą, susijusią su psichotropinių medžiagų platinimu. Atlikus pirminius procesinius veiksmus, vaikinas, pardavęs nepilnamečiams skystį, buvo uždarytas areštinę, vėliau bus sprendžiamas klausimas dėl kardomosios priemonės jam skyrimo.

narko3

Abiturientas pateko į elektroninių cigarečių garinimo skysčio spąstus. Foto: Lietuvos policija.

Sulaikius asmenis, policijos pareigūnai toliau tęsė procesinius veiksmus, atlikdami kratas ir apžiūras asmenų gyvenamosiose vietose. Tyrimo metu rasti ir paimti buteliukai su skyčiu, galimai savo sudėtyje turinčiu psichotropinių medžiagų. Paimtiems tyrimo objektams paskirtos užduotys gauti specialisto išvadas, siekiant išsiaiškinti, kokia tyrimui pateikta medžiaga ir koks jos kiekis. Tad tikslus narkotinių ar psichotropinių medžiagų pavadinimas paaiškės gavus specialisto išvadą.

Policijos pareigūnams bendraujant su nepilnamečiais, jie jokios grėsmės dėl savo sveikatos ar net gyvybės nemato, nors ne visada jaučia teigiamus elektroninių cigarečių vartojimo simptomus, atsiliepiančius jų sveikatai. Paklausus, ar įsivaizduojantys, kokius skysčius garina elektroninėse cigarėtėse, dažnas net nesusimąsto apie tai ir įvardina tiesiog „smailu“ ar „druska“, keliančiais jiems malonius pojūčius. Tačiau dėl itin jauno amžiaus, taip pat dėl patirties rūkant elektronines cigaretes nebuvimo, nepilnamečiai, neįvertinę savo organizmo ribų ir galimybių, dažnai dėl ūmaus organizmo apnuodijimo atsidūria ligoninės reanimacijos palatose, po to dar ilgai jaučia haliucinogeninius reiškinius, kuomet dar labiau pakinta normalaus pasaulio suvokimas.

 

Policijos pareigūnai atkreipia dėmėsį, jog įstatymų leidėjas yra numatęs griežtą atsakomybę už narkotinių ar psichotropinių medžiagų platinimą nepilnamečiams – sankcija, numatyta baudžiamojo kodekso 261 str., yra laisvės atėmimas nuo trejų iki dvylikos metų. Šio nusikaltimo subjektas yra asmuo, kuriam iki nusikaltimo padarymo yra suėję 16 metų. Vadinasi, nepilnametis asmuo, išplatinęs narkotines medžiagas kitam nepilnamečiui, bus traukiamas baudžiamojon atsakomybėn dėl narkotinių medžiagų platinimo nepilnamečiams. Be to, policijos pareigūnai atkreipia dėmėsį, jog baudžiamąją atsakomybę taip pat užtraukia narkotinių ar psichotropinių medžiagų lenkimas vartoti (pvz., pasiūlymas parūkyti, užtraukti dūmą) nepilnamečiui. Atrodo, toks nekaltas ir draugiškas veiksmas, tačiau už jį yra numatyta baudžiamoji atsakomybė Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 264 str. 2 d. – tam, kas padėjo nepilnamečiui įsigyti, vertė, lenkė ar kitaip jį pratino ne gydymo tikslais vartoti narkotines ar psichotropines medžiagas, už kurį gręsia atsakomybė nuo trejų iki dešimties metų.

Policijos pareigūnai ragina nepilnamečius sutelkti dėmėsį į artėjančius brandos egzaminus, šiuo metu laikyti įskaitas, kurios yra egzaminų sudedamoji dalis, ir ruoštis naujam gyvenimo etapui. Narkotinių medžiagų įgijimas bei platinimas gali turėti rimtas pasekmes ir sugadinti būsimą karjerą.

Ikiteisminį tyrimą organizuoja ir kontroliuoja Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras. 

Naujininkuose sulaikytas karfentanilio platintojas


Balandžio 17 d. Vilniaus vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai sulaikė asmenį, įtariamą vienos pavojingiausios narkotinės medžiagos – karfentanilio platinimu.

Vilniaus miesto antrojo policijos komisariato pareigūnai, prevencinės priemonės visuomeneės saugumui užtikrinti metu, sostinės Naujininkų mikrorajone sulaikė, kaip įtariama, vieną pavojingiausių narkotinių medžiagų – karfentanilį platinusį ir jį įsigijusį asmenis. Sulaikytiesiems asmenims pradėtas ikiteisminis dėl nusikalstamų veikų, numatytų Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 260 str. (Neteisėtas disponavimas narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis turint tikslą jas platinti arba neteisėtas disponavimas labai dideliu narkotinių ar psichotropinių medžiagų kiekiu), 259 str. (Neteisėtas disponavimas narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti).

Ekspertams pateikus išvadą dėl narkotinių medžiagų sudėties, įtariamiesiems gali grėsti bauda, areštas arba laisvės atėmimas nuo 2 iki 8 metų. 

Stoties rajone sulaikytas ir platintojas, ir pirkėjai 

Vilniaus miesto trečiojo policijos komisariato pareigūnai, iš skirtingų šaltinių gavę informaciją apie sostinės geležinkelio stotyje atvirai platinamas narkotines ir psichotropines medžiagas, sustiprino veiklą stoties rajone ir jos prieigose.

narko2

Kratų metu buvo išimti švirkštai su karfentaniliu. Foto: Lietuvos policija.

Buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 260 str. 1 d. (neteisėtas disponavimas narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis turint tikslą jas platinti) ir 259 str. 1 d. (neteisėtas disponavimas narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo platinti).

Pareigūnai operatyviai nustatė asmenį, neteisėtai disponavusį narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis, taip pat jas ir platinusį. Jis policijai gerai žinomas, nekart teistas. Tyrimo metu taip pat išaiškinti ir asmenys, kurie iš šio jauno vyro savo vartojimui įsigydavo narkotikų. Jie taip pat policijai žinomi dėl nuolatinių smulkių vagysčių iš negyvenamųjų patalpų, parduotuvių ir kt. Kovo mėn. Vilniaus miesto trečiojo policijos komisariato pareigūnai kartu su kolegomis iš kitų Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato padalinių operacijos metu su įkalčiais sulaikė šį narkotikų platintoją (gimusį 1990 m.) ir jo klientus, narkotinių medžiagų pirkėjus (gimusius 1978 m., 1976 m., 1993 m., ir 1977 m.).

Atliktų kratų metu buvo išimtos 4 švirkštuose naudojimui paruoštos narkotinės medžiagos – karfentanilis, kitaip vadinama – „fentanilas“, kuris yra sintetinis, dabar jau retai sutinkamo heroino pakaitalas.

Po sulaikymo narkotikų platinimą organizavusiam įtariamajam teismas skyrė griežčiausią kardomąją priemonę – suėmimą, kitiems sulaikytiems asmenims paskirtos švelnesnės kardomosios priemonės. 

Tarp langų stiklinimo ir kanapių 

Šių metų balandžio pradžioje Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo pareigūnai surengė slaptą operaciją ir sostinėje sulaikė dar vieną asmenį, kuris, kaip įtariama, disponavo labai dideliu narkotinių medžiagų kiekiu ir jas platino Vilniaus apskrityje.

Asmuo sulaikytas važiuojantis savo automobiliu Vilniuje, Molėtų plentu. Sustabdžius ir patikrinus įtariamojo automobilį, jame buvo rasta ir paimta apie 1 kg narkotinės medžiagos – kanapių, taip pat 2 paketai, imituojantys apelsinus, su, kaip įtariama, narkotine medžiaga – hašišu, kurio svoris apie 400 g. Su įtariamuoju kartu važiavo įr jo mažametis vaikas – taip bandydamas sudaryti vaizdą, kad tiesiog važiuoja su vaiku iš miesto namo.

Dėl minėto fakto buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 260 str. 3 d. (tas, kas neteisėtai gamino, perdirbo, įgijo, laikė, gabeno, siuntė, pardavė ar kitaip platino labai didelį kiekį narkotinių ar psichotropinių medžiagų).

narko1

Jūriniame konteineryje rasta apie 15 kilogramų kanapių. Foto: LIetuvos policija.

Atliekant tyrimą, buvo nustatytos įtariamojo galimos narkotinių medžiagų slėpimo vietos. Kaip paaiškėjo, įtariamasis legaliai užsiėmė langų stiklinimu, šalia vieno statybos objektų Vilniuje, kur įtariamasis atlikinėjo stiklinimo darbus, jūriniame konteineryje, tarp įrankių ir langų konstrukcijų, buvo rastos pilnos dėžės paketų su narkotine medžiaga – kanapėmis, tokių pat kaip ir įtariamojo automobilyje. Konteineryje rasta ir paimta apie 15 kg narkotinių medžiagų – kanapių.

Atlikus kratą įtariamojo namuose, įvairiose talpose ir paketuose rasta ir paimta dar apie 1 kg narkotinės medžiagos – kanapių, pinigai, galimai gauti iš narkotikų platinimo, kiti daiktai, reikšmingi tyrimui. Galimai įtariamasis namuose dalindavo kanapes mažesnėmis dalimis ir vėliau jas platindavo įvairiais kiekiais.

Bendrai rasta ir paimta apie 17 kg narkotinės medžiagos – kanapių, kurių vertė gali siekti apie 85 000 eurų, 400 g hašišo, kurio vertė apie 4 000 eurų. Bendra rastų ir išimtų narkotikų vertė – apie 89 000 eurų.

Įtariamajam skirta griežčiausia kardomoji priemonė – suėmimas 3 mėnesiams. Už inkriminuojamo nusikaltimo padarymą asmeniui gresia laisvės atėmimas nuo 10 iki 15 metų.

Ikiteisminį tyrimą organizuoja ir jam vadovauja Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras.