Atidarytas naują palydovų surinkimo ir kosminių misijų centras

Mažųjų palydovų gamintojai „Kongsberg NanoAvionics“ atidarė naują palydovų surinkimo ir kosminių misijų centrą Vilniuje, Mokslininkų g. 6B. Naujosios patalpos išsidėsčiusios viename aukšte, kuriame yra misijų valdymo centras, gamybos bei darbo erdvės. Pastato rūsyje, įrenginėjama ir palydovų testavimo erdvė, rašoma pranešime žiniasklaidai. Patalpų plotas bendrai siekia 1500 kv. metrų, šiuo metu šiame biure dirba daugiau negu 200 darbuotojų. Tai yra trečiasis bendrovės biuras Lietuvoje, ankstesni įsikūrę Vilniuje bei Kaune.

„Pastaruoju metu sparčiai augame – pernai dirbome ties 66 skirtingais palydovais, 16 iš jų išsiuntėme klientams arba pakėlėme į orbitą, o komandą išplėtėme dvigubai. Dėl šių priežasčių, senajame biure nebeišsitekome bei negalėjome dirbti pilnu pajėgumu, nes neturėjome visų reikalingų gamybinių patalpų. Naujose patalpose atsirado ir papildomos erdvės, kurios leidžia pagaminti ir ištestuoti daugiau palydovų“,  – pranešime žiniasklaidai ciuojamas „NanoAvionics“ vyriausias operacijų vadovas Mantas Ramanauskas.

kosmo1

Misijų valdymo centras. Foto: bendrovės archyvas.

Pasak M. Ramanausko bendrovės plėtrą paskatino ir tai, jog praėjusių metų rudenį kontrolinį įmonės akcijų paketą įsigijo norvegų technologijų bendrovė „Kongsberg“. Ši organizacija pasaulyje žinoma kaip viena iš pažangiausių įmonių, po savo stogu apjungianti naujausias jūrų, gynybos, aviacijos, skaitmeninio dvynio sistemas: „Tai ne tik svarbus žingsnis „NanoAvionics“ veiklos vystymuisi, bet ir rimtas technologinis pripažinimas. Mums atsivėrė naujos galimybės, kaip mūsų kuriamos mažųjų palydovų technologijos gali būti panaudotos ir apjungtos su kitomis moderniomis technologijomis ateityje.“

Naujajame centre itin daug dėmesio buvo skirta 220 kv. metrų palydovų gamybos erdvėms, kurioms taikomi griežti saugumo reikalavimai.

„Švarioji patalpa yra kontroliuojama aplinka, kuriai taikomi griežti sterilumo reikalavimai. Oras čia yra ypatingai švarus, iš jo yra išfiltruojamos orą teršiančios dalelės, pavyzdžiui, dulkės ir ore esantys mikrobai. Vadinasi, šiose patalpose negali būti jokių nešvarumų ar papildomų dalelių, kurios stipriai paveiktų ir pažeistų palydovo efektyvumą orbitoje. Būtent švarioji patalpa sukuria šias sąlygas“ – akcentuoja M. Ramanauskas.

„Orbitoje yra nesvarumo būklė, todėl viskas sklando ore ir bet koks nepageidaujamas kūnas gali negrįžtamai sugadinti palydovą. Dėl to mes privalome užtikrinti nepriekaištingą švarą Žemėje, nes jei to nedarysime, negalėsime identifikuoti, kas palydovui nutiko orbitoje“, – teigia „NanoAvionics“ operacijų vadovas.

kosmo2

Švarioji patalpa. Foto: bendrovės archyvas.

Anot M. Ramanausko, nuo tos akimirkos, kuomet palydovas pradedamas surinkinėti švariojoje patalpoje, jis niekuomet nepalieka švarios aplinkos: „Kai gabename jį testavimui, jis būna specialiose, mūsų gamintose dėžėse. Tokiu būdu užtikriname, kad palydovas bus saugus nuo aplinkos poveikio. Šie dalykai yra labai svarbūs, kad galėtume išvengti bet kokios, tyčinės ar netyčinės, rizikos, kuri įvyksta dėl pašalinių objektų.“

Švarioji patalpa nuolat testuojama su dalelių matuokliais, kurie užtikrina, kad erdvė atitinka švaros reikalavimus ir joje nėra per daug dalelių, kurios galėtų paveikti palydovą neigiamai. Palydovų surinkimo erdvėje negali būti ir jokių pašalinių žmonių, kurie čia nedirba, vien dėl to, kad į ją neatneštų dulkių bei nešvarumų. Šioje patalpoje dirbantys žmonės turi praeiti specialius mokymus, kuriuose sužino, kaip reikia tinkamai elgtis, ką turi vilkėti bei kokias būtinas procedūras reikia atlikti. Tačiau ši patalpa įrengta taip, kad atėję svečiai galėtų stebėti vykstančius procesus, kadangi iš visų pusių supa dideli langai.

Be gamybos padalinio gerokai išsiplės ir šiuo metu baigiamas įrenginėti 162 kv. metrų ploto palydovų testavimo centras.

kosmo3

Palydovo mechanikos dizainas. Foto: bendrovės archyvas.

„Palydovų testavimo centro patalpos yra itin kruopščiai įrengtos. Čia sutvirtintas kelių sluoksnių betonas, tarp jų yra speciali industrinės gumos paklotė tam, kad būtų sumažintos vibracijos, ir kad jos nepereitų į pastatą. Erdvė iš dalies yra izoliuota ir nuo triukšmo“, – komentuoja „NanoAvionics“ operacijų vadovas.

Palydovų testavimo centre vis dar laukiama vieno iš svarbiausių darbo įrankių – vibravimo stendo. Jis skirtas palydovų testavimui, jiems turi būti atliktos vibracijos procedūros, kad apsiprastų su būsima būsena kosmose. Vibravimo stendas užtikrina, kad palydovai nepatirs šoko ir nesubyrės. Šiuo metu šios vibracijos atliekamos Vokietijoje, Nyderlanduose bei kitose šalyse.

„NanoAvionics“ operacijų vadovas teigia, kad kitais metais palydovų testavimo centro patalpose atsiras ir papildoma termovakuumo testavimo įranga, kuri simuliuoja tokias pačias vakuumo ir temperatūros sąlygas, kaip ir kosmose: „Senose patalpose mes turime tokią, tik mažesnę įrangą, bet dėl įvairių priežasčių termovakuumo kamerų negalima gabenti į kitas patalpas. Pajudinus vakuumą, po to beveik neįmanoma greitai ir efektyviai atstatyti jų veikimo. Dėl to turėsime dvi kameras, vieną – senajame biure, o kitais metais ir naujajame.“

Naujajame centre atnaujintas ir misijų valdymo centras. Tai vienintelis „NanoAvionics“ departamentas, kuris dirba visą parą. Šiose patalpose palydovų operatoriai visuomet komunikuoja su palydovais, mato jų orbitas ir buvimo vietą. Misijų valdymo centre ekranai perduoda informaciją apie oro sąlygas, protonų koncentraciją, radiacijos lygį ir atvaizduoja kitus misijoms svarbius rodiklius.

kosmo4

Naujasis palydovų surinkimo ir kosminių misijų centras. Foto: bendrovės archyvas.

„Šiai dienai galime džiaugtis, kad turime Europos kosmoso agentūrai (EKA) ir NASA nenusileidžiantį misijų valdymo centrą. Tikrai dauguma žmonių panašią patalpą yra matę per filmus ar svarbių misijų transliacijas, kur būna duodamas startas raketos paleidimui, o daug skirtingų specialistų, prie didelio kiekio monitorių seka eigą ir įvairius kritinius rodiklius“, – komentuoja M. Ramanauskas.

2022 m. „NanoAvionics“ smarkiai augo ir plėtėsi. Praėjusiais metais bendrovė paleido į orbitą bei pristatė klientams 15 palydovų, šiemet į kosmosą pakelti dar 4. Įmonei pavyko padidinti komandos ir pajamų augimą beveik 100 proc., tai lėmė 86 pasirašytos sutartys su naujais ir nuolatiniais klientais.

Įmonėje šiuo metu dirba 250 darbuotojų, tačiau ji nuolat plečiasi ir ieško naujų darbuotojų įvairiose srityse: nuo inžinerijos iki komercinių pozicijų. Bendrovė turi daugiau nei 47 klientus įvairiose šalyse, glaudžiai bendradarbiauja su tomis valstybėmis bei su mokslo ir komercinėmis industrijomis visame pasaulyje – NASA, Europos kosmoso agentūra, „Thales Alenia Space“ ir kitomis. Įmonė išplėtė ir administracinius bei gamybinius padalinius, šiai dienai jie įsikūrę ir JAV bei Jungtinėje Karalystėje.