Naktinis Jonas Basanavičius: tiesiai į dešimtuką

Lapkričio 23-iosios vakarą tautos patriarchas Jonas Basanavičius sugrįžo į Vilnių – skulptoriaus Gedimino Piekuro sukurta skulptūra stovi veidu į Filharmoniją, buvusius Miesto salės rūmus, suvaidinusius svarbų vaidmenį bundančios lietuvių tautos istorijoje. 

Būtent šiuose rūmuose 1905 metų gruodžio 4-5 dienomis posėdžiavo Didysis Vilniaus seimas. Jonas Basanavičius buvo lietuvių suvažiavimo Vilniuje idėjos autorius, šio suvažiavimo pagrindinis organizatorius. Didysis Vilniaus Seimas, deklaravęs politinės lietuvių tautos tęstinumą, davė pradžią moderniai Lietuvos valstybei ir šiuolaikiniam mūsų parlamentarizmui. Šiai aikštei (dar neseniai Aušros Vartų, Subačiaus, Šv.Kazimiero ir Pasažo gatvių sankirtoje buvo automobilių stovėjimo aikštelė, dabar ši aikštė visiškai atnaujinta) artimiausiu metu planuojama oficialiai suteikti Jono Basanavičiaus vardą. 

Aikštę aplankėme kai ką tik buvo pasibaigusios politikų kalbos – čia vis dar šurmuliavo būrelis žmonių, kurie, nepaisydami spaudžiančio šaltuko, gyvai diskutavo ir fotografavosi šalia Jono Basanavičiaus paminklo. Atvirai prisipažinsime, kad skulptūroje raukiame nedaug, tačiau šis Gedimino Piekuro darbas patiko – nenuklysta į modernistinius ieškojimus bei formas. 

Pati aikštė taip pat paliko puikų įspūdį. Žinoma, šviesiu paros metu gal kas labiau kristų į akį, tačiau “inauguracinę naktį” skulptūra ir pati aikštė atrodė nepriekaištingai. Pridėkime suoliukus (su atlošais, tad bus galima ir nugarą atremti – ne taip, kaip kur kitur), žadamas obelis, aplink perimetrą išsibarščiusias kavines bei barus ir šiltuoju sezono metu, ko gero, turėsime dar vieną šurmuliuojantį-kunkuliuojantį sostinės tašką.

IMG 1578

 IMG 1579

IMG 1586

IMG 1591

IMG 1592

IMG 1602

IMG 1604

Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt