Karštas vanduo Vilniuje: laukia liūdnas rugsėjis

Nors vilniečiams dar tik ruošiamos bendrovės „Vilniaus šilumos tinklai” sąskaitos už rugpjūčio mėnesio paslaugos, tačiau jau dabar daugiabučių gyventojai morališkai gali nusiteikti pirmajai didesnei nemaloniai rudens staigmenai.

Rugpjūčio pabaigoje bendrovė savo tinklapyje paskelbė, kiek daugiabučių gyventojai rugsėjį mokės už karštą vandenį – sąskaitos už šį mėnesį gyventojams turėtų būti išrašytos antrą-trečią spalio savaitę. 11.12 eur (su 9 proc. PVM) už kubinį karšto vandens metrą – Vilnius savo gyventojams siunčia aiškų signalą, kad reikia primiršti mėgavimąsi karštu dušu bei vonia, o taip pat atsakingai plauti indus.

elektrine

Vilniaus termofikacinė elektrinė. Foto: Evaldas Lasys.

Pernai rugsėjį karšto vandens kaina siekė 4.67 eur (su 9 proc. PVM), tad nesunku paskaičiuoti, kad kaina per metus šoktelėjo beveik tris kartus. Praėjusią žiemą karšto vandens kaina nors ir buvo priartėjusi prie 8 eurų, tačiau taip jos ir neperšoko – ši kartelė buvo įveiktą birželį, liepą kaina nukrito iki 7.7 eur, o rugpjūtį vėl kirto 8 eurų ribą ir pasiekė 8.14 eur (su 9 proc. PVM) ribą. Tačiau toks įspūdingas beveik trijų eurų už kubinį karšto vandens metrą šuolis vos per mėnesį matyt bus įrašytas į sostinės istorijos nelinksmiausių įvykių metraštį.

Ženkliai išaugusi karšto vandens kaina - rimtas signalas apie laukiantį nelengvą šildymo sezoną.

Gegužės mėnesį bendrovės paskelbtame pranešime žiniasklaidai rašoma, kad „praėjusių metų pabaigoje kilusi energijos išteklių kainų krizė ir radikaliems pokyčiams rinkoje nepritaikyta reguliavimo tvarka lėmė, kad 2021 metais AB Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) veikė nuostolingai. Nors bendrovės pajamos, palyginti su 2020 metais, augo net 47 proc. nuo 110,1 iki 162,1 mln. eurų, įmonė sukaupė 19 mln. eurų nuostolį”.

Milijoninius nuostolius patyrusios bendrovės generalinis direktorius ir aukščiausio lygio vadovai (tokių antrą ketvirtį buvo vienuolika) antrą šių metų ketvirtį vidutiniškai uždirbo vidutinį 6488 eur (prieš mokesčius) atlyginimą – gerokai mažesnį nei pirmą metų ketvirtį, kuomet „Vilniaus šilumos tinklų” valdžia gaudavo vidutinį 7657 eur (prieš mokesčius) atlyginimą. Tiesa, pirmą ketvirtį aukščiausio lygio vadovų dirbo kiek mažiau – tik septyni. Nesunku paskaičiuoti, kad nors vidutinė alga ir sumažėjo, tačiau bendras atlyginimų aukščiausio lygio vadovams krepšelis antrą metų ketvirtį sudarė 71368 eur (prieš mokesčius), o pirmą ketvirtį – 53599 eur (prieš mokesčius).