Vilniaus rotušėje - karališkas instrumentas

Sekmadienį Vilniaus rotušėje pristatytas ilgai lauktas, ką tik įsigytas, aukščiausios klasės fortepijonas „Steinway & Sons". Jo galimybės – beribės ir tai – kiekvienos prestižinės koncertų salės vizitinė kortelė, pažymima savivaldybės pranešime žiniasklaidai. 

„Šiandien šventiška diena: pagrindinė reprezentacinė miesto salė įsigijo aukščiausios klasės muzikos instrumentą. Tai kokybės ir kultūros, prestižo ir brandos ženklas salei, įstaigai, miestui",  – sveikino vilniečius pirmasis atkurtos Lietuvos valstybės vadovas Vytautas Landsbergis, pirmasis skambinęs M. K. Čiurlionio kūrybą karališkuoju instrumentu. 

Steinway 1

Karališką instrumentą išbandė ir prof. Vytautas Landsbergis. Foto: Saulius Žiūra.

Po V.Landsbergio, fortepijonu skambino tarptautinį pripažinimą pelnę pianistai prof. Aleksandra Žvirblytė, prof. Artūras Anusauskas, Guoda Gedvilaitė, fortepijono duetas Sonata Zubovienė ir prof. Rokas Zubovas, Naujų idėjų kamerinio ansamblio NIKO vadovas – kompozitorius ir charizmatiškasis pianistas Gediminas Gelgotas. 

„Šįvakar ypatinga, neeilinė proga: šio instrumento mūsų miestas laukė ne vieną dešimtmetį. Esu dėkinga, kad visi miesto Tarybos nariai, priimdami 2022 m. biudžetą, vienbalsiai palaikė sprendimą įsigyti šį karališką fortepijoną. Dėkoju ir muzikams profesionalams, kurie dovanos neįkainojamas akimirkas vilniečiams ir miesto svečiams ilgus dešimtmečius", – pranešime žiniasklaidai cituojama Vilniaus mero pavaduotoja Edita Tamošiūnaitė. Pasak specialistų, toks instrumentas turėtų tarnauti mažiausiai 50 metų.

stein

Instrumentas turėtų tarnauti mažiausiai 50 metų. Foto: Saulius Žiūra.

Šiek tiek apie „Steinway & Sons" fortepijonus:  tai vienas garsiausių muzikos instrumentų. Manoma, kad net 98 proc. žymiausių pasaulio pianistų savo koncertams dažniausiai renkasi „Steinway" dėl jų nepakartojamo garso ir techninio tobulumo. 

Pasak Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Fortepijono katedros vedėjos, prof. Aleksandros Žvirblytės, šis instrumentas pajėgus su kaupu įgyvendinti visas anksčiau puoselėtas garsines vizijas, bet, žinoma, labai gerą muzikos instrumentą, kaip ir labai gerą automobilį, reikia sugebėti tinkamai valdyti. Pianistai renkasi „Steinway & Sons" fortepijoną, nes jis leidžia išgauti ryškų, subtilų muzikos skambesį. O kiekvienas muzikos instrumentas, kaip ir kiekvienas žmogus, yra unikalus.

Tokį pripažinimą lėmė net šiandien, masinės gamybos eroje, išsaugota rankų darbo meistrystė – įmonės fortepijonų meistrai  naudoja tuos pačius įrankius ir technologijas, kaip ir prieš šimtą metų. 

Iš pradžių buvo įsteigta „Grotrian-Steinweg" vokiečių įmonė, iš kurios vėliau gimė garsieji „Steinway" fortepijonai. Jos ištakos susijusios su dviejų šeimų – Grotrianų ir Steinwegų – atstovais. 1835 m. firmą įkūrė Heinrichas Engelhartas Steinwegas (vėliau emigravęs į JAV, ten tapęs Henry Steinway) ir Friedrichas Grotrianas. H. Steinway sūnus Teodoras Steinwegas 1865 m. išvyko pas tėvą į Ameriką, savo akcijas pardavęs Grotrianų šeimai. H. Steinway JAV įsteigė bendrovę „Steinway and Sons". 

Nuo XIX amžiaus pabaigos „Steinway & Sons" fortepijonai gaminami Niujorke ir Hamburge: Niujorko gamykla aprūpina Šiaurės ir Pietų Ameriką, Hamburgo – visą likusį pasaulį.

Šiandien „Steinway & Sons" garbės menininkų sąraše yra 1800 pianistai, tarp jų – lietuviai Mūza Rubackytė ir Edvinas Minkštimas.

 „Steinway" fortepijonas gaminamas maždaug vienerius metus. Jam naudojama daugelio rūšių mediena – pušis, eglė, klevas, raudonmedis, riešutmedis, Indijos rožmedis. Vienas instrumentas sudarytas iš maždaug 12 tūkstančių detalių, jo konstrukcija pagrįsta daugiau kaip 100 patentų. 


Naujojo fortepijono priežiūrą Rotušėje numatoma patikėti šio instrumento atrankos ekspertų komisijoje dalyvavusiam žinomam  fortepijonų meistrui ir derintojui Dariui Narmontui. 

 „Kiek man yra žinoma, naujo, aukščiausius muzikos standartus atitinkančio fortepijono Vilniaus rotušėje problema gyvavo jau ne vieną dešimtmetį. Berods prieš dešimt metų lyg ir buvo mėginta įsigyti koncertinį fortepijoną, bet ilgą procesą sutrukdė neįvykusi viešųjų pirkimų procedūra. Žinodami tokią patirtį, kai „smulkus grumstas gali apversti vežimą", šį kartą netgi samdėme specialistą iš viešųjų pirkimų įmonės, kad viskas būtų organizuota sklandžiai ir teisėtai, - pasakoja Vilniaus rotušės valdytojas Perlis Vaisieta. - Viešajame pirkime dalyvavo du „aukščiausios prabos" fortepijonai – „Bechstein" ir „Steinway". Atvirai kalbant, man jau tada tapo ramu, kad į rotušę atkeliaus vienas iš geriausių pasaulyje instrumentų.  Pagal konkurso sąlygas ir ekspertų vertinimus keliais balais laimėjo „Steinwėjus". Hamburge, „Steinway" gamykloje iš trijų pasiūlytų atrinkto modelio fortepijonų, ekspertų buvo išrinktas tas vienintelis, labiausiai tinkantis Vilniaus rotušės Didžiosios salės erdvei ir jau liepos mėnesį atkeliavęs į savo paskirties vietą.

Esame labai dėkingi Vilniaus miesto Tarybai, kuri šiuo visiems įtemptu metu vis tik rado galimybę paremti sostinės kultūrą ir artėjančio Vilniaus 700 metų jubiliejaus proga skyrė 140 tūkstančių eurų puikaus fortepijono įsigijimui. Beje, kaip minėjo specialistai, toks instrumentas turėtų tarnauti mažiausiai 50 metų.

Juokaujame, kad prižiūrime ir lepiname rotušės naująjį įnamį, kaip „kūdikį": jam pasiūta speciali apsauginė danga, su įmone „BTD Baltic Insurance Company” sutarėme dėl nemokamo draudimo instrumentui, pagaminta speciali judanti platforma fortepijono pervežimams salėje. Šito fortepijono niekas nekilnos – jis „atvažiuos" į atlikėjo pageidaujamą vietą ir prie fortepijono platformos bus montuojami kiti scenos segmentai. Bet nemanykite, kad laikysime jį užrakintą – jau dabar planuojame sezoną ir net koncertus, klasikinės muzikos festivalius kitiems metams, kad visi mėgautumės tobulu muzikos garsu ir geriausių atlikėjų pasirodymais”.