Trijų medžių istorijos tąsa: statytojai pateikė savo versiją

Po plačiai nuskambėjusios trijų pašalintų medžių istorijos, kuri sukėlė Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus pasipiktinimo proveržį jo feisbuko paskyroje, savo versiją pateikė ir projekto „Skvero namai“, statomo Naujamiestyje, T.Ševčenkos gatvėje, vystytojai.

„Esame pasiruošę atsakingai aptarti bei išdiskutuoti susidariusią situaciją su visomis reikalingomis interesų grupėmis, bet jaučiame ir pareigą pradžiai pakomentuoti technines atliktų veiksmų aplinkybes bei kodėl tie veiksmai buvo atlikti su tam tikra seka. Komentarą norėčiau pradėti nuo atsakymo į klausimą – Kas pagal statybų įstatymą ir sveiką protą yra atsakingas už saugumą statybvietėje? Atsakymas – statytojas. Šie, visiškai greta sklypo, kuriame statomi „Skvero namai“, esantys medžiai faktiškai buvo tame sklype. Jame buvo jų šaknys. Medžių augimvietė atsidūrė statybų viduryje, tarp „Skvero namų“ ir parkavimo aikštelės, kurią įsipareigojome įrengti greta esančių daugiabučių gyventojams, - komentuoja bendrovės REWO, statančios „Skvero namus“, vadovas Edvinas Malevskis. -  Kilus dvejonių dėl trijų medžių - tuopos, kaštono ir beržo, kai jie ėmė svirti žemyn, metų pradžioje atlikome papildomą arboristinį jų vertinimą. 2022 m. sausio 6 d. gavome atestuoto arboristo perspėjimą, kad pradėjus statyboms reikalingus grunto kasimo darbus, pablogėjo prie sankasos esančių medžių stabilumas. Jis informavo mus, kad gruntas yra nestabilus, didžiąją jo dalį sudaro smėlis. „Gruntui stipriai pakenkė ir gausūs krituliai, lietus. Tęsiant tolesnius kasimo darbus tuopos, kaštono ir beržo stabilumas gali būti kritinis, sustiprėjus šiaurinių krypčių vėjui medžiai gali išvirsti, o arboristinėmis priemonėmis padidinti medžių stabilumą galimybių nėra“, - buvo rašoma arboristo vertinime.

revo1

„Skvero namai“. Projekto vizualizacija.

Šie medžiai bet kuriuo metu galėjo užvirsti ant gretimų namų, parkuojamų gyventojų automobilių, žmonių arba į statybvietę. Jie ėmė grėsti vietos gyventojų ir namų saugumui. Sprendimas juos pašalinti buvo priimtas atsižvelgus į realią, eksperto įvertintą situaciją.

Pašalindami medžius mes pasielgėme atsakingai, siekdami užbėgti už akių galimai nelaimei.  2022 m. sausio 10 d. kreipėmės į Vilniaus savivaldybę pranešimu, kad šie medžiai turi būti pašalinti, siekiant išvengti tiesioginio pavojaus ir bet kokios realios grėsmės ir žalos tretiesiems asmenims ir jų turtui, taip pat esamiems aplinkiniams statiniams. Paprašėme, kad medžių šalinimo darbų stebėti atvyktų savivaldybės specialistai.

Vilniaus statybų istorijoje turime skaudžių pamokų, kai neįvertinus grunto pokyčių dėl statybų ir vandens, nukenčia žmonės, jų turtas ar pastatai.

 

Kad medžiai kelia pavojų, savivaldybei pranešėme dar praėjusių metų lapkričio pabaigoje. Jau tada specialistai perspėjo, kad atlikus statybos darbus šiems medžiams neužteks augimvietės dydžio, dėl pačių medžių dydžio ir atstumo iki planuojamo pastato pamatų, bei šalia planuojamos automobilių stovėjimo aikštelės kaimynams. Tačiau savivaldybės nuomone buvo, kad reikia stengtis juos išsaugoti. Toliau tęsėme statybos darbus ir stengėmės šiuos medžius išsaugoti.

Besikeičiant oro sąlygoms ir atėjus atlydžiui, pietinės sklypo dalies birus gruntas pradėjo čiuožti ir šie medžiai pasviro į kaimyninių daugiabučių pusę. Reaguodami į susiklosčiusią situaciją, kai medžiai tapo pavojingais ir baimindamiesi jų nuvirtimo įvykdėme šalinimo darbus.

Savo veiksmus atlikome pagal ekspertų rekomendacijas, siekėme saugumo aplinkiniams gyventojams ir jų turtui.

Esame pasiruošę atsakingai aptarti bei išdiskutuoti susidariusią situaciją su visomis reikalingomis interesų grupėmis, bendruomene, ekspertais, siekiant visapusio situacijos supratimo ir geriausio tolimesnės eigos lūkesčių aptarimo .