Sutvarkytas Žirmūnų parkas kvies grožėtis raudonų ažuolų giraite

2022 metų žiemą viešoji įstaiga „Vilniaus miesto parkai“ planuoja pradėti Žirmūnų parko tvarkymo darbus, praneša įmonės tinklapis. Šiaurinė teritorijos dalis, tarp Emilijos Pliaterytės progimnazijos ir Kareivių gatvės, neseniai buvo prijungta prie pagrindinės, jau sutvarkytos, teritorijos dalies. Nauji plotai turi didelį rekreacinį potencialą. Pagrindinės teritorijos vertybės yra raudonojo ąžuolo želdiniai, apleistas sodas, miškas, ąžuolas senolis, sena pušis ir senų klevų bendrija. 

Akivaizdu, kad teritorija kažkada buvo želdinta parko kūrimo tikslu. Raudonojo ąžuolo giraitė nėra natūrali, ji yra pasodinta. Šis medis natūraliai paplitęs Šiaurės Amerikoje. Europoje auginamas grynai kaip parkų, ne miško augalas. Tai padėjo apspręsti teritorijos funkciją – atokvėpiui skirti želdiniai. Raudoniesiems gali būti 30–40 metų, todėl medynas jau atskleidžia savo geriausias miško savybes. 

zirmunuparkas

Žirmūnų parko teritorija.

Deja, šiuo metu nėra galima tinkamai pasidžiaugti nei raudonojo ąžuolo giraite, nei sode nokstančiais obuoliais. Teritorija yra kiek apleista, sulaukėjusi. Siekdama darniai sutvarkyti šią vietą viešoji įstaiga „Vilniaus miesto parkai“ į pagalbą pasikvietė miškininkystės ir ekologijos ekspertą, įmonės „Girion“ įkūrėją Roką Laukinietį. Rokas specializuojasi miškų, parkų, sodų, kiemo želdinių tvarkymo darbuose. „Girion“ kviečiama tada, kai norima aplinką pritaikyti lankymui su mažiausia intervencija į gamtą.

Planuojami teritorijos tvarkymo darbai: raudonojo ąžuolo giraitės polajo valymas, sodo šviesinimas ir obelų genėjimas, esamų takų išryškinimas ir priežiūra, pavojingų ir nulūžusių medžių šalinimas, vertingų medžių ir krūmų atrinkimas, jų vertingų savybių išryškinimas, svarbių šviesių aikščių šienavimas, invazinių augalų šalinimas, medžių genėjimas.

 

Žirmūnų parkas yra Žirmūnų mikrorajono teritorija, kurioje įrengtas vienas pagrindinių miesto paplūdimių. Parko teritorija yra reikšminga vietiniu mastu, nes tai vienintelis gausiai apželdintas rajono plotas, labai kontrastuojantis su urbanizuotomis teritorijomis.

Žirmūnų paplūdimys, įrengtas Neries pakrantėje, vasarą yra svarbus miestiečių traukos centras. Be smėlio, teritorijoje įrengtas gelbėtojų postas, krepšinio, tinklinio aikštelės, įvairūs lauko treniruokliai, didelė vaikų žaidimų aikštelė. Atokvėpio vietoje yra didelė grilių zona su tvarkingais suoleliais ir kepsninėmis. Tai viena iš nedaugelio viešų vietų, kur mieste lauke galima tvarkingai gaminti maistą. Paplūdimį puošia trumpas akmeninis molas.

Pagrindinė teritorijos ašis yra tekanti upė Neris. Joje gausiai aptinkama stambių vandens paukščių, tokių kaip gulbės nebylės, didžiosios antys, pilkieji garniai. Pakrantėje įdomu stebėti didžiųjų dančiasnapių, ančių klykuolių nardymą. Dančiasnapiai vasarą plaukioja su savo jaunikliais, kurie dažnai naudojasi tėvais tarsi laivais, nes mėgsta tupėti jiems ant nugarų. Antys klykuolės geriausiai pastebimos žiemą, nardančios lediniame vandenyje. Upės pakrantėse yra gausiai iškelta masyvių inkilų didiesiems dančiasnapiams. Daugelyje jų paukščiai sėkmingai peri. Pakrantėje galima pastebėti ypač spalvingus, varnėno dydžio paukščius tulžius. Jie skraido palei vandenį ir medžioja žuveles.

Visa pakrantės zona tarp vandens ir dviračių tako yra gausiai apžėlusi medžiais, krūmais ir aukštomis žolėmis bei viliokliais. Vyraujantys medžiai –  juodalksniai, gluosniai, klevai. Vyraujantys krūmai – karklai, ožekšniai, ievos. Pakrantėje gausu įvairios puvimo stadijos negyvos medienos, drevių ir sausų šakų. Pakrantė apžėlusi aukšta žolinių augalų danga. Ši teritorija yra palikta gamtai, nėra stengiamasi jos pritaikyti aktyviam lankymui. Bet žvejai ir mėgėjai jau yra išmynę pasivaikščiojimui patogius takus, todėl negalima teigti, kad zona žmogui yra nepraeinama. Šioje vietoje medžiuose gyvena ir peri vandens pakrančių brūzgynus mėgstantys paukščiai – žiogeliai, nendrinukės, krakšlės, karietaitės, lakštingalos, liepsnelės ir kiti smulkūs giesmininkai. Iš stambesnių žinduolių pakrantėje gyvena bebrai, ūdros ir kanadinės audinės.

Žirmūnų parko teritorija, jos rekreacinė dalis, pasižymi didele atvira erdve. Tušti plotai įgauna vis didesnę vertę. Tai galėtų būti puiki vieta žmonėms susitikti,  išsitiesti ant pledo, skaityti, iškylauti. Pėsčiųjų takai ir keliukai yra apželdinti klevais, liepomis, šermukšniais, gausu suolelių. Parke auga eglynas, yra stambių topolių.

Žirmūnų parkas vasarą yra aktyvi pramogų zona, kitais metų laikais – ramaus atokvėpio vieta.