Trakų Vokės dvaras atsidūrė taikiklyje: apleistas ar tvarkomas?

Trakų Vokės dvaras atsidūrė priešakinėse fronto linijose: viena pusė abejoja dėl rekonstrukcijos projekto skaidrumo ir darbų kokybės, kita – džiaugiasi „atgimstančiu nuostabaus grožio parku su alėjomis”. 

Saitytojų teismui pateiksime du neredaguotus pranešimus žiniasklaidai, kad susidarytų kuo pilnesnį vaizdą. Spalio 20 dieną žiniasklaidai buvo išplatintas Seimo Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionų demokratų frakcijos seniūno pavaduotojos Agnės Bilotaitės pranešimas, pavadintas „Suabejojus Trakų Vokės dvaro rekonstrukcijos skaidrumu – raginimas kviestis nepriklausomus ekspertus”. 

Šį pranešimą ir nuotraukas iš A.Bilotaitės pranešimo archyvo pateikiame žemiau. 

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūno pavaduotoja Agnė Bilotaitė kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybės administracijos vadovus ragindama atlikti Trakų Vokės dvaro rekonstrukcijos projekto įgyvendinimo auditą. Šio žingsnio parlamentarė ėmėsi sulaukusi ne vieno Trakų Vokės bendruomenės nario skundų dėl buvusio Tiškevičių dvaro teritorijos tvarkymo darbų, kurie ne tik vėluoja, bet žmonėms kelia abejonių ir dėl skaidrumo.

TrakuVokesdvaras

Trakų Vokės dvaras. Foto: A.Bilotaitės archyvo nuotr. 

„Gyventojų susirūpinimas suprantamas, nes dvarvietės aplinka, tie pokyčiai, kurie ten vykdomi, išties kelia daug klausimų. Nereikia būti ekspertu, kad pastebėtum, kaip teritorija apleista – atsodinti želdiniai tinkamai neprižiūrimi, abejonių kyla dėl pėsčiųjų takų, lietaus nuotekų tinklų įrengimo kokybės, o dvaro pastato atnaujinimo vaizdas neatitinka to, kuris numatytas projekte. Tai rodo arba projekto vykdytojų nekompetenciją, arba galimą sukčiavimą siekiant pasipelnyti“, – teigia A. Bilotaitė.

TrakuVokesdvaroparkas

Trakų Vokės dvaras. Foto: A.Bilotaitės archyvo nuotr. 

Seimo narė ragina Vilniaus miesto savivaldybės vadovus inicijuoti nepriklausomą projekto įgyvendinimo auditą, kuris padėtų išsklaidyti abejones dėl galimos korupcijos ir neracionaliai naudojamų valstybės ir savivaldybės biudžeto lėšų. 

TrakuVokesdvaroparkoatnaujinimas

Trakų Vokės dvaras. Foto: A.Bilotaitės archyvo nuotr. 

Rangos darbų sutartis su konkursą laimėjusia UAB „Jungtiniai projektai“ pasirašyta 2018 m. gruodžio 20 d. Sutartyje numatyta rekonstrukcijos darbų pabaiga – šių metų rugsėjo 10 d., tačiau darbai nebaigti – iki šiol atlikta 80 proc. darbų už beveik 2 mln. eurų: sumontuoti parko šviestuvų pamatai, vykdomi želdinių sodinimo, fontano apdailos įrengimo darbai, paruošti pagrindai takų viršutinio sluoksnio įrengimui. Viso projekto vertė – beveik 2,5 mln. eurų. Projektą planuojama užbaigti iki kitų metų gegužės 10 d. 

Sutapimas ar ne, tačiau vos pasirodžius šiam pranešimui, sujudo ir Vilniaus savivaldybė, išsiuntusi kvietimus į renginį, kuriame, kaip buvo rašoma „simboliškai į pagrindinių rūmų laiptų pamatą bus įkasta kapsulė ateities kartoms ir prasidės pats reikšmingiausias etapas – bus tvarkomi Trakų Vokės rūmų fasadai, rūsys, durys, langai, autentiškai restauruojamos langinės ir žaliuzės, stoglangiai ir įvairios komunikacijos”. 

Penktadienį, spalio 23 d. buvo išplatintas ir gausiai nuotraukomis iliustruotas pranešimas „Trakų Vokės dvaro sodybos atgimimas: pradedamas dvaro pastato fasadų ir interjero tvarkybos etapas” apie šį renginį, kurį taip pat kiek žemiau pateikiame neredaguotą. 

Sparčiai gražėjančioje Trakų Vokės dvaro sodyboje šiandien pažymėta kertinių dvaro fasadų ir interjero atnaujinimo darbų pradžia – ta proga su pažadu puoselėti senųjų dvaro sodybos ir parko architektų ir projektuotojų kūrinį į rūmų centrinių laiptų pamatą įkasta simbolinė kapsulė ateities kartoms. Rūmų ir sodybos sutvarkymas leis ilgus dešimtmečius džiaugtis ypatingu paveldo objektu Vilniuje.

DJI 0007

Trakų Vokės dvaras. Foto. Saulius Žiūra.

„Džiaugiuosi matydamas, kaip keičiasi, gražėja, auga, atsiskleidžia ne tik Trakų Vokės dvaro statiniai, bet ir atgimsta nuostabaus grožio parkas su alėjom. Dar taip neseniai parkas buvo smarkiai nuniokotas – pristatyta pastatų, nederančių architektūriniame ansamblyje, užpilti pagrindiniai vartai bei fontanas, dėl netinkamos ankstesnės priežiūros pražudyti medžiai. Pavasarį pasodinome daugiau nei 500 liepų ir tujų parko žalio rūbo atkūrimui. Pamažu dvaro kompleksui grąžiname autentišką atmosferą, kuri vilniečius paskatins šią vietą atrasti ne tik laisvalaikiui, bet ir renginiams ir šeimos šventėms“, – kalbėjo sostinės meras Remigijus Šimašius.

VMS 1950

Trakų Vokės dvaras. Foto. Saulius Žiūra.

Miesto vadovai kartu su dvaro administracija, rangovais, restauratoriais, projekto autore Jurga Silvija Večerskytė Šimeliūne ir techniniu prižiūrėtoju šiandien apžiūrėjo tvarkomų rūmų teritoriją. Dabar prasidėjo trečiasis darbų etapas – rūsio tvarkybos darbai, durų, langų, langinių ir autentiškų žaliuzių restauravimas, fasado tvarkybos, lipdybos restauravimo ir atkūrimo darbai, inžinerinių tinklų klojimas, stoglangių atkūrimas. Pasirengta keltuvų neįgaliesiems įrengimui. Šiuo metu Trakų Vokės rūmų ir sodybos tvarkybos skaičiuojamoji vertė yra 12 mln. Eur. Baigus šiuo metu vykdomus projektus (III ir IV etapus) bus atlikti darbai už maždaug 3,5 mln. Eur. Iš jų 1,8 mln. Eur. skyrė savivaldybė, 1,4 mln. eurų ES struktūrinių fondų, 300 tūkst. eurų – Vyriausybė.

VMS 2089

Trakų Vokės dvaras. Foto. Saulius Žiūra.

„Džiaugiuosi, kad įspūdingą grafų Tiškevičių istoriją menantis objektas atgimsta ir jau greitai taps dar viena turistų pamėgta traukos vieta Vilniaus mieste. Pati esu Trakų Vokės gyventoja, tad man itin smagu matyti, kaip žingsnis po žingsnio kompleksiškai atgimsta Trakų Vokės dvaro sodyba. Sveikinu Trakų Vokės bendruomenę, dvaro administraciją su miestui istoriniu įvykiu, kuris jau netrukus praturtins kiekvieno iš mūsų kasdienybę ir laisvalaikio akimirkas. Tikiu, kad su Trakų Vokės dvaro sodybos istorija ir jos unikalumu kasmet susipažins daugybė Lietuvos ir užsienio svečių“, – sakė Administracijos direktoriaus pavaduotoja Rita Balčiūnienė.

VMS 2396

Trakų Vokės dvaras. Foto. Saulius Žiūra.

Pernai, pirmajame dvaro tvarkybos etape, pasirūpinta sutvarkyti rūmų cokolį, buvo pakeisti rūsio langai, įrengta pamatų hidroizoliacija. Vėliau antrasis etapas buvo skirtas sutvarkyti lauko inžineriniams tinklams, atvesti naują elektros įvadą, vėdinimo šachtas, elektros generatorių, vandens įvadą.

O štai šių metų pavasarį raudonų vartų alėjoje pasodintos 132 vnt. mažalapės liepos „Boehlje“, tiestinėje – 47 vnt. „Corzan“, koplyčios alėjoje – 40 vnt. „Low Window“. Pasodinta ir gyvatvorė, kurią sudaro virš 300 vnt. vakarinių tujų „Smaragd“. Gyvatvorė dengia ne ypač vaizdingą teritoriją su šiltnamiais, dvaro teritorijoje pasodinta ir šimtai erškėtrožių, įvairių lanksvų, kaulenių, kukmedžių ir kitokių krūmų. Atsirado rožynas, rojaus obelų sodas, liepų gyvatvorė, kurį atskirs sodą ir sudarys uždarą erdvę renginiams.

VMS 2466

Trakų Vokės dvaras. Foto. Saulius Žiūra.

„Norėjome įkasti kapsulę į pagrindinių rūmų laiptų pamatą, nes tai reikšmingiausias kol kas vykdytas darbų etapas: tvarkomi fasadai, durys, langai, rūsys ir tiesiamos pagrindinės rūmų komunikacijos viduje. Nusprendėme taip pažymėti iš tiesų labai svarbų, ypač preciziškumo reikalaujantį visos rekonstrukcijos etapą, juo labiau, kad savivaldybė reikšminga dalimi prisideda prie objekto atgimimo“, – kalbėjo VšĮ Trakų Vokės dvaro sodybos direktorė Ieva Šiušaitė.

Anot I. Šiušaitės, didžiausias atradimas vykdant rekonstrukciją – nuardžius du betono sluoksnius atrastos autentiškos rūsio grindų plytinės dangos, atstatytas rūsio patalpų aukštis ir atidengtos sovietmečiu užmūrytos angos. Dabar, vykdant dvaro rekonstrukciją, rūsys po truputį tampa erdvia būsimų ekspozicijų ir renginių vieta.

Vyksta ir kiti, jau gerai akimi matomi trečiojo etapo darbai: rūmų fasadas atgauna pirmines spalvas, tampa sodresnis, išryškinamos architektūrinės detalės ir nuostabūs puošybos elementai (iliuzoriniai langai, piliastrai, kapiteliai, lipdyti dekoro elementai) ant dvaro sienų. Restauruojami smiltainio akmens rytinio ir vakarinio fasado pagrindiniai laiptai, kurie ateityje galės tapti viena iš labiausiai fotogeniškų vietų dvaro teritorijoje. Taip pat restauruojamos durys, jos vėl po truputį atgauna pirmines spalvas – nuo tamsiai rudų fasade, iki medžio imitacijos, mėlynų, gelsvų interjeruose.

Trakų Vokės dvaro ir sodybos rekonstrukcijos darbai finansuojami iš ES struktūrinių fondų ir savivaldybės lėšų. Trečiojo etapo rangos darbus atlieka MB „Virmalda“, darbų vertė – 2,7 mln. Eur. Visi grandiozinio projekto darbai planuojami užbaigti 2021 m. – tuomet neabejojama, kad dvaro sodyba taps populiariausia vieta santuokų ceremonijoms, šeimų savaitgalių praleidimui, istorinės dokumentikos filmavimams, piknikams ir vasaros koncertams.