Žvėryne duris atvėrė prabangus sušių restoranas

Vilniuje. Žvėryne (Vytauto g.35) duris atvėrė „fine dining“ tipo (garantuojančio aukščiausio lygmens patiekalus ir aptarnavimą) restoranas „I HATE SUSHI“, orientuotas į sušio patiekalus bei Šampanės regiono gėrimus. Rytų Europoje sušių restoranai jau spėjo pavirsti į greitojo maisto atsiėmimo punktus, todėl žmonėms, turintiems aukštesnius lūkesčius, tekdavo kokybiškų sušių ieškoti užsienyje. Šiandien svečiai kviečiami į gamtos pažinimo kelionę, kurioje galės ragauti tikrų, nuo „pramonės pabėgusių“ sušio patiekalų.

Restorano „I HATE SUSHI“ atstovas Karolis atviravo, kad šią restorano koncepciją brandino jau keletą metų, nes norėjo, kad net menkiausia smulkmena būtų apgalvota ir „išbaigta“.

 

„Rytų Europoje sušių restoranai pavirto į greitojo maisto atsiėmimo punktus arba masines prekybos centrų valgyklas. Džiugu, kad žmonėms tas tinka ir patinka, tačiau yra svečių, kurie turi gerokai aukštesnius lūkesčius. Tad nusprendėme užpildyti šią nišą, pasiūlydami sušių bei azijietiškų sriubų iš pačios aukščiausios kokybės organiškų produktų, kitokioje aplinkoje, su kitokiu požiūriu į svečią“, – pranešime žiniasklaidai cituojamas Karolis. 

„I HATE SUSHI“ komanda džiaugiasi, jog pradėjus įgyvendinti šią idėją, atsirado dar net keli, panašia kryptimi bandantys judėti, restoranai. Pasak pašnekovo, sveikintinas noras reabilituoti populiariuosius sušių patiekalus žmonių sąmonėse bei burnose.

StuddijaHEIMAIHateSushiNorbertTukaj

„I HATE SUSHI“ interjeras. Foto: Norbert Tukaj.

Atidarymo planų nepakeitė nei rinką papildę kolegos, nei svyruoti pradėjusi šalies ekonomika. Atvirkščiai, augant gyventojų skaičiui, kokybiškų patiekalų maitinimo įstaigų vis labiau trūksta, – sakė „I HATE SUSHI“ komanda.

„Laukiame tautiečių ir šalies svečių paragauti „gyvus“ patiekalus bei mėgautis tinkamu personalo rūpesčiu“, – sakė restorano atstovas.  

Paklaustas kodėl buvo pasirinktas toks restorano pavadinimas – „I HATE SUSHI“ (liet. „Aš nekenčiu suši“) atstovas pasakoja, kad norint kažko nemėgti – reiškia tai betarpiškai pažinti.

StudijaHEIMAIHateSushiMantasBucnys

„I HATE SUSHI“ interjeras. Foto: Mantas Bučnys.

„Per daugybę metų kauptą patirtį mes pažinome. Todėl mūsų restorane nerasite jokio netikrumo, jokių spalvotų apgaulių – kuriame be pasiteisinimų. Tik vėsūs Šampanės burbulai, patiekalo emocija ir dėmesys svečiui“, – skelbia komanda. 

Sušis tikriausiai yra pats žymiausias japoniškas patiekalas pasaulyje. Japonija yra saloje, ją supa jūros, šildomos Kurošio, Japonų srovių, kuriose plaukioja stulbinanti žuvų ir vėžiagyvių įvairovė. Priklausomai nuo gamybos proceso sušio patiekalai skirstomi į „Sashimi”, „Nigiri“ „Maki“, „Gunkan”. Tačiau gaminamų sušio patiekalų skonis labai priklauso nuo pasirinktų produktų ir jų kokybės, rašoma pranešime žiniasklaidai.

StudijaHEIMAIHateSushiNorbertTukaj

„I HATE SUSHI“ interjeras. Foto: Norbert Tukaj.

„I HATE SUSHI savo kūriniams naudoja: nepaliestą dažiklių ir pabėgusią nuo antibiotikų Škotišką lašišą; tik laisvėje nardžiusį ir negirdėjusį apie vietines ar Kinijos fermas laukinį ungurį; lediniuose vandenyse sugautą Karališkąjį krabą; neįprastai didelius, sferiškai taisyklingus Islandiškus lašišų ikrus. Mūsų restorane net ir žuvys turi sparnus, kadangi siekant išlaikyti nepaprastą šviežumą dauguma jų restoraną pasiekia lėktuvu“, – pusiau juokais, pusiau rimtai patiekalus pristato komanda.

002053e1caf79880a61a3098aea081e87a4f6d21317a7c49fec8ff9c57ba91cbbf2d6 6246f252

 „I HATE SUSHI“ patiekalas. Foto: restorano archyvas.