Tykusis Naujamiesčio fenomenas: gardumo šventovė

Bevardės užeigos, kurių nerasi nei „Google Maps”, nei socialiniuose tinkluose, atrodo tarsi valgymo pramonės partizanai, įmesti į hipsteriškų madingų smuklių ir tinklinių kavinių raizgalynę: išlik arba mirk.

Prisimenant seną lietuvišką kino juostą – niekas mirti nenori. Tad kai kuriems partizanams sekasi labai neblogai. Štai mūsų aprašyta Naugarduko gatvės užeiga kodiniu pavadinimu „Pas Laimutę” apsisukimų nemažina jau ketvirtą sezoną (ir visai neseniai atsirado „Google Maps”, kur šią akimirką žėri vienas vienintelis įvertinimas – penketukas). Vos už poros šimtų metrų nuo jos – dar vienas Naugarduko gatvės partizanas, kurį savo aplinkoje esame įvardinę kaip „Chemfaką”. Mat užeiga praktiškai yra Vilniaus universiteto Chemijos fakulteto kieme. Nors ir Matematikos fakultetas – čia pat, tad kas žino,gal tiksliau ją būtų perkrikštyti į „ChemMatą”.

IMG 4942

Užeiga įsikūrusi šalia Vilniaus universiteto Chemijos ir Matematikos fakultetų. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

Taigi, šioje užeigoje, kurios nepuošia jokia iškaba, jau septynerius metus šeimininkauja ponas Gintautas – giedro veido vyras, pas kurį, na, nesumeluosiu – niekada nebuvo neskanu, kad ir ką būčiau bevalgęs. O užsukti čia tekdavo ir tenka neretai.

Visų pirma – užeiga turi nedidelį kiemelį, kur šiltuoju sezonu ypač patogu užsukti su vežimėlyje snaudžiančia atžala. Tačiau ir šaltuoju metu tai nėra problema – prisėdi prie lango, kerti troškinį ir viena akimi stebi, ar vaikas nesibudina. Jeigu ką – per kelias sekundes iššoki į lauką, ir pasivaikštinėjimai tęsiasi toliau.

Visų antra – užeiga nedidelė, šilta, jauki, turi neblogą žurnalų kolekciją, tad jei nori akis pailsinti nuo telefono ir pasidomėti, kas vyksta „Žmonių” pasaulyje – pats tas.

IMG 4941

Čia galima rasti didelę „Žmonių” kolekciją. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

Ir galų gale, trečias ir, ko gero, svarbiausias faktorius – maistas. Kaip jau minėjau, teko čia lankytis, ne vieną, ne dešimt, ir ne dvidešimt kartų – ir visada skrandis giedodavo džiaugsmo giesmes. Tačiau reikia pastebėti, kad nors užeiga orientuota išskirtinai tik į dienos pietus, čia patiekalų kainos kiek didesnės, matyt užeigos šeimininkas savo laiku žengė gana rizikingą žingsnį ir dairėsi į mažesnę, tačiau mokesnę auditoriją. Tad čia niekada neteko susidurti su žmonių antplūdžiu, bet visada duris užverdavu jausdamas pilvo tariamą „ačiū”.

IMG 4922

Pupelių sriuba. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

Ką gi, kokį įspūdį paliko pastarasis apsilankymas? Paprastai, kuomet į užeigą gena tikslas papietauti per daug neišlaidaujant, stengiuosi apsiriboti antru patiekalu, kartais dar užsisakant ir kavos. Ir pageidautina įtilpti į 3-3.5 eur zoną. Tačiau šį kartą buvo sunku atsilaikyti prieš pupelių sriubą, tiesa, šeimininkas perspėjo, kad ji bus be frikadelių ir vietoje 1.3 eur kaštuos vieną eurą. Man tinka, nors įdomu, kaip ir kur dingo tos frikadelės.

IMG 4934

Balandėliai. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

Po sriubos – eilė balandėliams (3,8 eur). Puiki proga prisiminti vaikystę ir kaip buvo kovojama su tais kopūsto lapais. Dabar gi – tik paduok. Su didžiausiu malonumu balandėliai nušluojami nuo lėkštės paviršiaus ir dar kelias minutes mėgaujuosi sotumo jausmu (nors ir viršijus numatytą biudžetą) – juk smagu štai taip ištiesti kojas prieš vėl laukiančius dienos iššūkius.

IMG 4928

Užeigos šefas Gintautas. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

Ir dar verta atskirai pora žodžių skirti užeigos šeimininkui Gintautui, kurį vyresnės kartos vilniečiai, savo laiku leisdavęsi į gastroturus, turėtų prisiminti iš savo laiku Gedimino prospekte veikusios „Žarijos”, kultinės „Gramutės” prie Pylimo gatvės Kiaušinio (dar viena „Gramutė” savo laiku veikė Rinktinės gatvėje, netoli į dausas iškeliavusio „Žalgirio” stadiono), o taip pat argentiniečių restorano „El Gaucho Sano”. Ne taip jau dažnai sostinės užeigose sutiksi tokių šeimininkų, kurie visa savo esybe transliuotų tokią ramybę. Mandagių, draugiškų ar net lipšnių, jau nekalbant apie surūgusio veido žmones viešojo maitinimo sektoriue – daug. O štai tokių ramių ir sugebančių perduoti tą „nestresuok žmogau, neverta” atmosferą – šiais nerimo ir skubėjimo laikais sutikti pasitaiko vis rečiau. Ir tai dar vienas pliusas Naugarduko gatvės partizanui.

IMG 4937

 Užeigos viduje. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

IMG 4945

Valgiaraštis. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

IMG 4938

Psichodelinis momentas užeigos interjere. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt