Ten, kur gimė Senamiesčio aplinkelio detektyvas

2005-aisiais, kuomet Vilniaus savivaldybė entuziastingai paskelbė apie pietinio Senamiesčio aplinkelio tiesimą, turbūt nedaug kas įsivaizdavo, kad taip prasidės ir naujoji moderniojo Vilniaus simbolio istorija. Tiesa, gal greičiau “simbolio”.

Kliuviniu tapo Kęstučio Vanagėlio gatvės pabaigoje (K.Vanagėlio 11) stūkstantis dviejų aukštų pastatas su priklausiniais – sandėliais. Būtent dėl prie apleisto, bet iki šiol ganėtinai didingo atrodančio dviaukščio pastato prilipęs sandėlys, savo kampu tiesiog įlipęs į aplinkelį, ir tapo ilgametės kovos tarp Vilniaus savivaldybės ir pastatų savininko Milvydo Juškausko objektu. 

Tiesiant ir jau nutiesus aplinkelį žiniasklaida vis prisimindavo savivaldybės ir ekscentiško, puikiai įstatymų aktuose nardančio verslininko ginčus ir derybas. Po laikraščių puslapius ir naujienų portalus sklandė istorijos apie milijoną litų (visi aplinkelio tiesimo darbai kainavo kiek daugiau nei 21 milijoną litų), prašomų iš Vilniaus valdžios kaip kompensacijos. Sutapimas ar ne, bet dar vykstant tiesimo darbams, M.Juškauskui priklausančuose statiniuose įsiplieskė gaisras, kuris sudegino stogą, subjaurojo vidų, bet storoms mūro sienoms didesnės žalos nepadarė.

Bent kelis kartus buvo pranešama apie “sėkmingas derybas”, ir sostinės vairuotojai jau keldavo kumšius į priekį, švęsdami pavojingos kliūties pašalinimą, tačiau optimizmą pakeisdavo nusivylimas: bėgant metams situacija tokia ir liko – status quo.

Tiesa, paties dviaukščio pastato istorijoje, nutiko įdomus dalykas – 2011 m. tuometinė Kultūros paveldo departmento direktorė Diana Varnaitė pasirašė dokumentą, kuriuo pastatas K.Vanagėlio 11 buvo įtrauktas į pirmiausia ženklinamų valstybės saugomų nekilnojamo kultūros paveldo objektų sąrašą. Pastatas, nors ir nuniokotas išties atrodo įdomiai – būtų visai įdomu sužinoti, kas gi čia vyko savo laiku.

Už pastato – nemažas tuščios teritorijos plotas ir galima tik įtarti, kad sostinės valdžiai ir “Lietuvos geležinkeliams” neseniai pristačius mega projektą, Stoties rajoną paversiantį nauju didmiesčio gyvenimo centru, nekilnojamo turto vystytojai jau kuria vizijas, kas čia galėtų iškilti.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

12

Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt