Paskutinė Paupio gatvės romantika

Ilgus metus vietoje trypčiojęs Paupys jau prieš kurį laiką pradėjo triukšmingus pokyčius, o pirmuoju numeriu šioje kovoje krito “Skaitekso” (istorinis pavadinimas - “Vilniaus elektros skaitliukų gamykla”) monstras.

Į penkių hektarų teritoriją “MG Valda” žada sukišti 150 milijonų eurų ir neužilgo vietoje žlugusios pramonės giganto turėtų puikuots urbanistinis gyvenamųjų namų ir meno erdvių perliukas.

Paupys ir jo viena pagrindinių arterijų – Paupio gatvė – visada garsėjo kaip pramoninis rajonas: per amžių amžius čia vis kažkas buvo kuriama, daroma, montojama, šlifuojama, o pats rajonas darganotais rudens vakarais itin primindavo niūrius Anglijos pramoninius kvartalus iš Charleso Dickenso romanų. Net ir dabar, 21 amžiuje, užsukus čia galima pasijusti taip, lyg laiko mašina būtų perkėlusi ne puse, o keliais amžiais atgal. Kita vertus, tuo Paupys ir žavus, jog naujiesiems romantikams dar gali padovanoti vieną kitą praeities reliktą.

Modernio “Paupio” kvartalo statybos nuo žemės paviršiaus nušlavė ne tik “Skaiteksą” (apie jo istoriją sužinoti ir niūriojo monstro nuotraukas galite pasižiūrėti ČIA). Paupio gatvėje ilgą laiką stovėjo ir garsiojo revoliucionieriaus, čekisto Felikso Dzeržinskio namas-muziejus, į kurį sovietmečiu kulniuodavo pionieriai iš viso Vilniaus. Nors į muziejus lyg ir negražu kėsintis, bet turbūt apgailestaujančių, kad “geležinio Felikso” namukas prieš keletą metų buvo nušluotas nuo žemės paviršiaus, nėra daug.

Šiandien Paupio gatvėje dar galima rasti suvargusio gyvenimo požymių – kaip antai, nebeveikiantis alaus baras, į kurį, anot vietos gyventojų, suplūsdavo “dirbančioji klasė” pasimėgauti nebrangiu putojančiu. Bet kai statybiniai kranai bus išvežti, “proletarinė” Paupio gatvės pusė, matyt mažai kuo nusileis bohemiškajai gatvės pusei, nutekančiai į Užupį. O galbūt ir pranoks. Ir tas pats alaus baras greičiausiai atgis, tik šį kartą tai garantuotai nebebus snarglinė, o madinga hipsterių užeiga su rinktiniais gėrimais ir brangiais mėsainiais.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt