Barbakano istorijos. I dalis - aistros dėl Maironio gatvės siurblinės

Barbakanas (arba kitaip – bastėja, Vilniaus gynybinė siena) visada buvo jautri tema, o ypač kai šalia jo imti vystyti nekilnojamo turto projektai. Aistros dėl „Misionierių sodų” verda iki šiol, tačiau dabar prie jų prisidėjo dar keli projektai – vienas jau baiginėjamas, kitas dar nė nepradėtas ir esantis nežinia kokioje stadijoje.

Tas „nežiniukas” – tai praėjusiame amžiuje, 1988 metais pastatyta termofikacinė elektrinė, grubokai įsirėmusi į barbakano šlaitą ir taip stūmusi savo dienas, kol investicijos į nekilnojamąjį turtą atėjo į senamiestį.

 

18 arų Maironio g.27 A sklypo ir statinių jame likimas vis buvo pakeliamas, bet, matyt, dėl gana jautrios aplinkos, į finišo tiesiąją joks projektas taip ir neišeidavo (krapštant internetą galima išvysti, kad, pavyzdžiui, buvo kilusi mintis čia kurti sporto klubą).

1

Žvilgsnis į Vilnių nuo aistrų objekto stogo. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

Birželio pradžia gavosi karšta visomis prasmėmis – ir kaitri saulė, ir nuskambėjusios „Black Lives Matters” eitynės ir garsių sostinės personų – nuo administracijos direktoriaus ir vyriausiojo miesto architekto Mindaugo Pakalnio iki „Icor” valdybos pirmininko Andriaus Janukonio – susitikimas ant siurblinės stogo, kuris vaizdžiai buvo aprašytas Manto Adomėno feisbuko paskyroje. Toliau sekė apsimėtymas kankorėžiais iš visų pusių ir gana aršios diskusijos feisbuko burbule. Visas aistrų katilas (kol kas nežinia dėl ko) išsamiai aprašytas ČIA.

Gana subtili detalė: virtualiai vienas kitam į atlapus kibo Mindaugas Pakalnis (43-ios vidurinės mokyklos (dabar - „Ryto”progimnazija) auklėtinis) ir Mantas Adomėnas (41-os mokyklos (dabar Karoliniškių gimnazija), kitaip sakant, ilgai laukta 41-os ir 43-ios mokyklos akistata, tikras Karoliniškių derbis, kad ir kiek kitokioje nei mokykos diskotetų aplinkoje, bet įvyko.

Aišku tik tiek, kad anksčiau ar vėliau Maironio gatvės siurblinė turėtų būti nušluota nuo žemės paviršiaus – iš tiesų, labai nekaip Barbakano kontekste atrodo šis paskutinių sovietmečio metų svetimkūnis. Tačiau neišvydus projektinių siūlymų teigti, kad Bastėjos apylinkėse derėtų „modernios architektūros” statinys – irgi nederėtų. Lieka tik laukti idėjų, o belaukiant pasinerti į 1988-ųjų atmosferą Barbakano pašonėje.

Siurbilinė Mairinio g.27 A. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

2

 3

 4

 

5

6

8

9

11

12

13

14