Sudie, „Jamaika”?

Visai šalia Halės turgaus, Visų Šventųjų g.9 numeriu pažymėtame name įsikūręs hostelis „Jamaika” per savo ne tokią jau trumpą „karjerą” užsitarnavo ne tik kaip pavargusius keliautojus priglaudžianti vieta, bet ir tam tikras nedidelis kultūros centras su savo bariuku ir vakarėliais.

Tačiau panašu, kad dabartinės „Jamaikos”, išsiskiriančios savo balkonėliu ir jame plazdančiomis vėliavomis, dienos suskaičiuotos.

IMG 4956

„Jamaikos” balkonėlis. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

Savivaldybės puslapyje paskelbtuose projektiniuose siūlymuose rašoma, jog dalies administracinių patalpų paskirtis keičiama į gyvenamą, pastatas taip pat bus ruošiamas kapitaliniam remontui. Projekto užsakovas – privatus asmuo. 

Šiek tiek Visų Šventųjų g. 9-uoju numeriu pažymėto pastato istorijos, pateiktos projektiniuose siūlymuose. Faktai apie svarbias visuomenės, kultūros ir valstybės istorijos asmenybes, įvykius, kurie susiję su objektais ar vietovėmis - pirmą kartą dabartinėje vietoje Koščicų rūmai paminėti 1712 m., tačiau žinoma, jog dar 1696 m. vieną iš namų šalia miesto sienos, prie apvaliojo bokšto, nusiperka teisėjas Mykolas Koščicas. Nuo 1685 m iki 1711 m. Koščicai supirkinėja aplink stovinčius namus (vėliau sujungti į vieną - Nr. 261 - posesiją). 1748 m. pirmieji rūmai sudegė. 1775 m. buvo sudarytas rūmų inventorius, kuriame minima, jog pastatas buvo mūrinis 2 aukštų su rūsiais. Per visą antrą aukštą kiemo pusėje buvo medinė galerija.

IMG 4947

„Jamaika” šiandien. Foto: Julius Baliutavičius/1323.lt

Pagrindiniais laiptais buvo galima patekti ir į palėpę. 1805 m. rūmai parduodami, nuo 1836 m. - pastatas nuomojamas. 1844 m. archit. V. Gorskis paruošė pastato rekonstrukcijos projektą, kuris nebuvo įgyvendintas 1850 m. namas parduodamas iš varžytinių, 1870 m. - parduodamas iš varžytinių dar kartą. 1873 m. sudaromas namo apžiūros aktas, kuriame aprašomas 2 a. namas, kurio stogas dengtas čerpėmis. Pastate tuomet buvo įrengtos parduotuvės, vidiniame kieme, po medine galerija, įrengti 3 mūriniai sandėliai. Balkonas gatvės fasade įrengtas XIX a. pab. 1913 m. arch. A. Filipovičius - Dubovikas paruošia viso pastato rekonstrukcijos projektą, bet darbai buvo vykdomi tik Pylimo gatvės korpuse ir neišlikusio korpuso zonoje. Po 1945 m. pastate buvo įrengtos „Orgtechnikos“ gamybinės patalpos. XX a. pab. nugriautas pastato P korpusas ir tvora. P korpuso konstrukcijos gali būti integruotos į dab. pastato Pylimo g. Nr. 56 I, II aukštų sienas. 

Pagal projektinių pasiūlymų planus pastato rūsys bus skirtas pagalbinėms patalpoms (243 kv.m.), pirmas aukštas – administracinėms patalpoms (beveik 280 kv.m.), antras aukštas – kūrybinėms studijoms (303 kv.m.), o trečame aukšte (mansardoje) įrengti keturi butai (bendras plotas – 326 kv.m.).

jamaika1

 Taip Visų Šventųjų g.9 turėtų atrodyti po kapitalinio remonto. Vizualizacija.