Nukentėjusiems nuo nesąžiningų statytojų - lengvatos

Ką  daryti butus „viešbučiuose" įsigijusiems gyventojams, kuriuos apgavo statytojai, siekdami apeiti įstatymais nustatytus daugiabučiams keliamus didesnius reikalavimus?

Sostinės savivaldybė ieško sprendimų įkaitais tapusiems vilniečiams, kurie iš tiesų įsigijo negyvenamosios paskirties turtą, vystytojų parduotą kaip butą – Tarybos nariai ėmėsi svarstyti pasiūlymą atleisti juos nuo nekilnojamojo turto mokesčio.

Tokia lengvata  galiotų tiems gyventojams, kurie įsigijo ir įregistravo vadinamuosius butus ,,Registrų centre"  iki šių metų birželio 1 dienos. Lengvata būtų taikoma tuo atveju, jei patalpos naudojamos gyvenamajai paskirčiai, vilniečiai jose deklaravo gyvenamąją vietą ir tai yra vienintelė mokesčio mokėtojo ir jo šeimos narių gyvenamoji vieta.

Kad  nebūtų toliau  piktnaudžiaujama vystant negyvenamosios paskirties statybos projektus, ši  tvarka  negaliotų tiems, kurie įsigis negyvenamosios paskirties turtą, pastatytą jau po šių  metų  birželio 1 dienos:  jie turės mokėti nekilnojamojo turto mokestį, priklausomai nuo turto paskirties (0,7 proc. –  Viešbučių, poilsio, maitinimo, kultūros, sporto, mokslo paskirties patalpos ir statiniai, 1 proc. – administracinės, paslaugų, prekybos, pramonės, sandėliavimo, gydymo paskirties patalpos ir statiniai).  

VMS 0165

Skandalingasis pastatas Karoliniškėse. Foto: Saulius Žiūra.

Savivaldybė yra sulaukusi pačių gyventojų prašymų atleisti juos nuo nekilnojamojo turto mokesčio už kitos paskirties patalpas, kurias jie įsigijo kaip butus iš statytojo ir statytojas pirkimo-pardavimo sutartyje buvo įsipareigojęs pakeisti tokių patalpų paskirtį į gyvenamąją, tačiau to nepadarė. Atsižvelgus į tai,  siūloma patvirtinti lengvatą jau  nukentėjusiems gyventojams. 

Butus  perkantys vilniečiai  raginami būti atidūs ir įsitikinti, ar parduodamas išties gyvenamosios paskirties turtas, ar atitinka gyvenamosioms patalpoms keliamus reikalavimus.  

Nekilnojamojo turto registro duomenimis, negyvenamosios paskirties patalpų, kuriose asmenys yra deklaravę gyvenamąją vietą - 3833 vnt. (29 270 asmenys).  

Visi nekilnojamojo turto mokesčio tarifai 2020 metams turi būti patvirtinti iki birželio 1 dienos.